Makarna Salatası Nasıl Yapılır?

Makarna salatası, makarna sevenlerin tadına doyamadıkları özel tarifler arasında geliyor. Damak tadına göre değişik malzemeler ile tatlandırılabilen makarna salatası tariflerinde yine damak tadına göre farklı çeşit makarnalar kullanılabiliyor. Akşam yemeklerinde ana yemek yanında servis edilebilen bu yemek, aniden gelen misafirler için de iyi bir ikramlık durumunda. Yaklaşık yarım saat gibi kısa sürede hazırlanıp servis edilebilen makarna salatası ve makarna salatasının yapımında dikkat edilecekleri sizler için derledik. Verdiğimiz bilgileri kullanarak siz de kendi damak tadınıza uygun makarna salatası yapabilir, hem kendiniz hem de sevdiklerinize bu hoş lezzeti tattırabilirsiniz.

Makarna salatası yapımına geçmeden önce kısaca lezzetli bir makarna yapmak için dikkat edilmesi gerekenlere değinmek istiyoruz. Makarna haşlaması sırasında kesinlikle haşlama suyuna yağ eklenmez ve tuz tam su kaynamaya başladıktan sonra atılır. Makarnalar, suyun içine mutlaka fokurdadıktan sonra atılmalı. Aksi halde birbirlerine yapışıp bozulabilirler. Haşlandıktan sonra makarnalar suya tutulmamalı. Sadece süzgeçte belli bir süre bekletilip hemen soslanmalı. Sos ya da yoğurtlandıktan sonra ise hemen tüketilmeli. Makarna haşlamanın püf noktaları hakkında yaptığımız bu kısa hatırlatmanın ardından asıl konumuz olan makarna salatası nasıl yapılır sorusunun cevabına geçebiliriz.

Makarna salatası, farklı malzemeler ile hazırlanıp tüketilebiliyor. Biz bugün, en klasik ve bilinen hali ile makarna salatası yapmanın püf noktaları ve tarifini vereceğiz. Sizler kendi damak tadınıza göre malzeme eklemesi ya da çıkarması yapabilirsiniz.

Makarna salatası yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta malzeme seçimidir. Salata içine konulacak malzemeleri kendinize göre seçebilir, sevmediğiniz malzemeleri eklemeyebilirsiniz. Salatanın ana malzemesi olan makarnanın seçimi de bu tarif için önemlidir. Yüksük ya da boncuk makarna denilen küçük boyutlu delikli makarnalar salata tarifi için idealdir. Salatanın diğer ana malzemelerinden olan yoğurt seçimi de lezzet açısından son derece önemlidir. Tarif için kullanacağınız yoğurdun mutlaka tatlı olmasına dikkat edin. Ayrıca ne çok sulu ne de çok katı olmaması da dikkat edilecek önemli noktalar arasında yer alıyor. Yemeğiniz için kullanacağınız konservelerin de bildiğiniz ve güvendiğiniz markalar olması, lezzet için önemlidir.

Nefis bir makarna salatası tarifi için gerekli bir kaç ipucundan sonra şimdi de tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz. Tam tadında, lezzetli bir makarna salatası için gereken malzemeler;

Makarna Salatası Nasıl Yapılır?

 • Yarım paket küçik yüksük makarna
 • 1 su bardağı mayonez (Ev mayonezi de olur)
 • 1,5 su bardağı isteğe göre sade ya da sarımsaklı yoğurt
 • 10 adet kornişon turşu
 • 5 adet haşlanmış mini sosis
 • 1 büyük kavanoz havuç, bezelye, patates garnitürü
 • 1 küçük konserve mısır
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • 1 avuç çekirdekleri çıkarılmış küçük doğranmış yeşil zeytin
 • Karabiber
 • Tuz

Makarna salatası için gereken malzemeleri temin ettikten sonra, vakit kaybetmeden hazırlamaya başlayabilirsiniz. Makarna salatası için ilk olarak büyük bir tencere içinde az miktarda tuz ile makarnayı halşayın. Suyunu süzüp süzgeç içinde soğuk suya tutmadan bırakın. Garnitür ve mısır konservesini de ayrı süzgeçlerde sularını süzmeye bırakın. Salata için gereken maydanoz ve dereotunu minik minik kıyın. Haşlanmış sosis ve turşuları yuvarlak şekilde dilimleyin. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp minik minik doğrayın. Hazırladığınız bütün malzemeleri derin ve geniş bir kase içinde karıştırın. Üzerine yoğurt ve mayonezi de ekleyip malzemelerin iyice birbirine karışmasını sağlayın. En son makarnayı da ekleyerek hafif karıştırın. Yemeği servis etmeden önce tadına bakıp eksik malzeme varsa tamamlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/makarna-salatasi-nasil-yapilir/