Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Makatta kaşıntı sebepleri, tıbbi ismiyle “pruritus”, yaygın söylemiyle ise “kaşıntı” her insanda görülen yaygın sorunlardan birisi. Geçici ve kısa süreli kaşıntılar üzerinde durmaya değecek bir problem değildir ama kaşıntı uzun vadeye yayılıyor ve sık sık aynı bölgede tekrar ediyorsa ciddi bir sağlık sorununa dahi işaret ediyor olabilir, dikkat etmek ve tetikte olmak gerekir.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? 1

Ciltte nosiseptör denilen ağrı almaçları bulunmaktadır. Bu reseptörlerin vazifesi beyin yahut omuriliğe zarar verecek uyarıları algılıyor olmasıdır. Eğer yaklaşan tehlike hafifse deride kaşıntı, ama eğer tehlike ciddiyse deride acı hissi ortaya çıkmaktadır. Kaşıntıya zemin hazırlayan faktörler oldukça fazladır. Bu makalede makat bölgesinde görülen kaşıntının sebepleri ve tedavi şekilleri ile ilgili çözüm tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Anüs ya da diğer adıyla makatta kaşıntı ve yanma neden olur, neden gelişir önce ona bir göz atalım.

Anüs ve rektum içini ilgilendiren pek çok rahatsızlık kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Makatta kaşıntı ve yanma sebeplerinden birisi de, mayasıl olarak da bilinen anal dermatittir. Anal dermatit için hastalıktan ziyade cilt bozulgusu demek daha doğru olacaktır.

Cilt havasız kaldığında, bilhassa yaz aylarında terleme ve pişikle birlikte anal dermatit de sıkça rastlanılan bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Problemli bölge havalandırıldığında sorun ortadan kalkabiliyor. Bu soruna en çok da dar ve vücudu sımsıkı saran kıyafetler neden oluyor. Bunun dışında dar ve polyester kumaştan üretilen iç çamaşırları da bu problemi tetikleyebiliyor.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Tuvalet sonrası kullanılan düşük kalitedeki tuvalet kağıtları ve anal bölgenin her seferinde sabun gibi maddelerle yıkanması, ıslak mendil kullanımı gibi faktörler makatta kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verebilmektedir. Fazla temizlik kadar, makat bölgesini yeterince temizlememek de kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Anüs çevresinde dışkı artıkları kalması da kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir.

Anal dermatit, ya da diğer adıyla makatta kaşıntı ve yanma sebeplerinden birisi de gün içinde tüketilen bazı gıdalar olabilmektedir. Kişi ne yiyip içtiğini iyi gözlemleyerek bunu fark edebilir. Kaşıntı yapan yiyecekler arasında baharatlar ilk sıradadır diyebiliriz. Bunun dışında sevilerek tüketilen çikolata, kafeinli içecekler, turunçgiller, domates gibi yoğun aromalı ve alerjen özellikteki besinler de makatta kaşıntı yapan yiyecekler olarak sıralanabilir.

Hemoroid ya da daha yaygın olarak bilinen diğer adıyla basur da, makatta kaşıntı yapan sebepler arasında il sıralarda göze çarpar. Hemoroid hastalığının anüs çevresi ve  rektum içinde olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bu sebepten bu hastalık iç ve dış hemoroid olarak bilinir. Dış hemoroidde anüs civarında şişlik ortaya çıkar ve iç çamaşırına her sürtünmede kaşıntıya sebep olur.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? 2

İç hemoroid ise kabızlık ve buna bağlı ıkınmaya bağlı olarak rektum içinde toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkar. İlk zamanlarda dışkılama sırasında kanama şeklinde görülen iç basur, daha sonraki dönemlerde toplardamar genişlemesine bağlı olarak rektum içinde memeleşmeye sebep olur. Bu memeleşme evreleri 3. ve 4. dereceye ulaştığında memeler anüs dışına taşar ve kaşıntıya sebep olur.  Hemoroid kaşıntısından kurtulabilmek için tedavi olma gerekir.

Anal kondilom da denilen makat siğilleri da makatta kaşıntı ve yanmaya sebep olabilmektedir. Bu durum oldukça ciddi bir problemdir; zira bulaşıcı HPV virüsüdür ve tip 6 ila tip 13 olarak ortaya çıkar. Çıkış sebebi çok büyük oranda cinsel temas olup, daha çok 15 ila 30 yaş aralığındaki gençlerde görülür. Görüntüsü karnabaharı andıran anal kondilom, yani makat siğili, bulunduğu bölgede kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Kişi bu durumu fark eder etmez derhal tedavi olmalıdır; zira bu rahatsızlığın başkalarına bulaşma riski hayli yüksektir. Tedaviden sonra 6 ay boyunca takipte kalınmalıdır; zira siğillerin yeniden ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? 4

Anal fissür, ya da daha yaygın bilinen adıyla makatta çatlak problemi de makatta kaşıntı ve yanmaya sebebiyet verebilmektedir. Çok küçük bebeklerden, ihtiyarlık çağına kadar her yaştan insanda görülebilecek bir problemdir. En büyük sebebi kabızlık sebebiyle kalın ve set olan dışkının anüs içinde çizik ve yırtıklara sebep olmasıdır.

Oldukça sancılı ve can yakan bir süreçtir ve makatta kaşıntıya sebep olur. Dışkılama sonrası çekilen sancı 3-4 dakikadan 3- 4 saate çıkabilmektedir. Nitrogliserinli kremlerle tedavi süreci gerçekleştirilir. Anal fissürün ileri evrelerinde ise genellikle cerrahi müdahale gerekir.

Makatta kaşıntı ve yanmanın bir diğer sorumlusu da kıl kurtlarıdır. Bu parazit çeşidi de makatta yoğun hissedilen bir kaşıntıya sebep olabilmektedir. Boyları 2 ila 10 cm. arasında değişsen kıl kurtları hem bulaşıcı hem de oldukça rahatsızlık vericidir. Bulaşma sebebi de eşyalar ve dikkat edilmeyen hijyen ve özellikle tuvalet sonrası yıkanmayan ellerdir.

Bir diğer makatta kaşıntı sebebi de Anal fistül olarak da bilinen makatta akıntı problemidir. İltihap ve dışkı akıntıları bu probleme sebep olmaktadır. Halk arasında makat fistülü olarak da bilinen bu problem anüs çevresinde şişlik ve acı hissiyle karakterizedir.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? 5

Buradaki iltihap fark edilir edilmez vakit geçirmeden hemen boşaltılmalıdır. Çözüm geciktirildiğinde yahut iltihap kendi kendine patladığında anal fistül riski had safhaya çıkar. Kalın bağırsağın sok kısmından akan dışkı burada oluşan tünelde cilt dışına çıkar. Bu da iç çamaşırlarının ve makatın sürekli nemli ve ıslak olmasına sebep olmaktadır. Tedavi süreci ise lazer yahut cerrahi müdahale ile yönetilmektedir.

Bunların dışında kıl dönmesi apsesi ve dışkı kaçırma gibi problemler de makatta kaşıntı ve yanma sebepleri olarak sıralanabilir.

Makattaki kaşıntıyı ve yanmayı geçirebilmek için bir dermatoloji, yani cildiye uzmanına başvurmak gerekir. Bunun dışında genel cerrahi uzmanlarının “Proktoloji” yani makat hastalıkları dalına bakan mütehassıslar da hastaya en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Makatta Kaşıntı Sebepleri, Makattaki Kaşıntıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? 6

Makatta kaşıntı; kıl kurdu, nemli ve ıslak kıyafetler ve buna benzer geçici ve basit sebeplere değil de yukarıda saydığımız makat bölgesi rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmışsa, herhangi bir doğal ve bitkisel çözüm başvurmadan doğrudan ilgili uzman bir hekime başvurarak tıbbi tedavi almak en sağlıklı ve isabetli seçim olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/makatta-kasinti-sebepleri-makattaki-kasintiyi-gecirmek-icin-ne-yapmali/