Makyaj Fırçalarının Temizliği Nasıl Olmalı?

Önemli olan sadece gece yatmadan önce cildimizi makyajdan nasıl temizlediğimiz midir? Elbette hayır!

Söz konusu cildimiz olduğunda sadece makyajı ciltten nasıl arındırdığımız değil, cildimize kullandığımız her ürünün temizliği de önemli hususlardandır. Hepimiz cildimizin sivilcesiz, mümkün mertebe siyah noktalardan arınmış, sağlıklı gözükmesini isteriz.

Makyaj Fırçalarının Temizliği Nasıl Olmalı? 2

Pek çok kişi makyaj ürünlerinin neden olduğu sivilce ve siyah noktalardan muzdarip. Zaten kullanılan ürünler yeterince gözeneklerin hava almasını engelleyip daha önce belirttiğimiz gibi sivilce ve siyah noktaya sebep olurken, kullandığımız araçların hiç mi suçu yok?  İşte tam bu noktada makyaj fırçalarının ve süngerlerinin temizliğiyle ilgili mesele devreye giriyor.

Endişeye gerek yok! Yapacağınız işlemler çok basit olmakla birlikte, kullanma sıklığınıza göre haftada bir kez yapmanız yeterli. Siz yine de az kullanıyor olsanızda haftada bir bu işlemleri yapmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü kullanmasınız bile birbirlerine temas eden fırçalar zamanla bakteri yuvasına dönüşmekte!

Makyaj Fırçası Temizliği

Suyun ayarı ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun, tercihen ılık!

İsterseniz bu işlemi bir kap yardımıyla dilerseniz de kap olmadan doğrudan avuç içinizi kullanarak yapabilirsiniz.

Kullanacağımız ürün bir bebek şampuanı

Elbette ki birçok kimyasal içeren saç şampuanları yerine daha masum olan bebek şampuanı tercih etmeliyiz. Tabii doğrudan birçok markanın piyasaya sürmüş olduğu makyaj fırçalarına özel temizleme ürünlerini tercih etmek de mümkün, daha ucuz bir alternatif olan bebek şampuanını da…

Makyaj Fırçalarının Temizliği Nasıl Olmalı?

Tüm boyaları akıtma vakti!

Temizlenmek için can atan fırçalarımızı belirttiğimiz gibi ılık suyla  ıslatarak işleme başlıyoruz.

Diğer adımda ise fırçanın yapısına ve büyüklüğüne göre 2-3  damla bebek şampuanı yahut fırça temizleme ürünümüzden avucumuza  alıyoruz ve ıslattığımız fırçalardan birini  yumuşak hareketlerle fırçanın  kıllarına zarar vermeyecek şekilde  köpürtüyoruz. Hemen ardından  fırçamızı bol suyla şampuanı iyice  arındırdığımızdan emin olana kadar duruluyoruz. İyice temizlendiğine emin değilsek şampuanlama işlememizi tekrarlayabiliriz.

Makyaj Fırçalarının Temizliği Nasıl Olmalı? 3

Son aşama, kurulama işlemi…

Bu aşamada bir havlu ya da benzerlerine ihtiyacımız var. Fırçaların ıslaklığını havluyla yine hafif hareketlerle havluya bırakıyoruz. Sadece nem’i kalan fırçalarımızın altına nemini almaya müsait yine bir havlu yahut bez parçasının üstüne bırakarak iyice kurumasını bekliyoruz.

Diğer bir kurutma şekli olarak fırçaları baş aşağı şekilde asarak kurumaya bırakmak, hem böylece fırçalarımızın şekilleri de bozulmadan kalabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/makyaj-fircalarinin-temizligi-nasil-olmali/