Makyaj Modelleri

Makyaj yüzün en önemli aksesuarıdır. Yüzdeki kusurları kapatmak, yüz kontürlerini belirlemek, önemli kısımları ön plana çıkarmak ve yüzü daha çekici kılmak için yapılan bir rötuşlama işlemidir. Makyaj modelleri, yapılış şekli, yapılış amacı, kullanılan malzemeler açısından çeşitlilik gösterir. Hafif makyaj modelleri,  gelin makyajı, günlük makyaj, gotik makyaj ve değişik göz makyajı modelleri gibi birbirinden değişik makyaj çeşitleri ile, yüzde birbirinden farklı ifadeler oluşturmak mümkün. Her makyajın yapılma tekniği farklı. Bu teknikleri bilmek, her ortama gidecek ve uyum sağlayacak makyajı yapmayı mümkün kılıyor.

Gelin Makyaj Modelleri

İyi makyaj, yüz hatlarını radikal biçimde değiştirmeyen, doğala en yakın makyajdır. Kişiyi tanınmayacak hale getiren makyaj iyi bir makyaj değildir. Makyajın, yüzü alabildiğine güzel ve kusursuz göstermesinden ziyade, kişinin doğal yüz hatlarını değiştirmeden tazelik ve ışıltı vermesi beklenir ve amaçlanır. Gelinlik sadeliği ve masumiyeti simgeler. O bembeyaz elbisenin içinde saçların ve makyajın da olabildiğince sade ve doğal olması gerekir. Çok abartılı, yüz hatlarını değiştiren, abartılı makyajlardan uzak durulmalıdır. Daha klasik ve doğal görünen makyajlar tercih edilmelidir. Yüzde, varsa kusurları iyi kapatan, ama olabildiğince sade ve duru modeller tercih edilmelidir. Düğünden önce yapılacak prova makyajları da düğün makyajının profesyonel ve kusursuz olmasını sağlayacaktır.

Makyaj Modelleri 1

Gelin makyajınız olabildiğince sade ve hafif formda yapılmalıdır. Düğün merasimi gündüz ve açık havada yapılacaksa daha mat tonlarda ve az miktarlarda fondöten yeterli olacaktır. Gözlerde doğala yakın ve yumuşak tonlar kullanılmalı, dudaklarda ise doğal ve hafif renkler tercih edilmelidir.

Makyaj Modelleri 2

Akşam saatlerinde yapılacak nikahlarda ise bronzlaştıran ürünler kullanılabilir. Dudaklar daha belirgin, göz makyajı ve özellikle kirpikler daha bariz olabilir. Hatta smokey tarzı dumanlı göz makyajı bile iyi bir seçenek olabilir.

Günlük Makyaj Modelleri

Günlük makyaj formu, alabildiğine sade, doğal ve hafif yapılmalıdır. Sade makyaj modelleri içinde yer alan günlük makyaj, daima hafif ve uçucu renkleri kapsamalıdır. Günlük makyaj yaparken ten makyajı olarak az miktarda fondöten veya bb krem tercih etmelisiniz. Concealer da denilen aydınlatıcı ürünü kaş kemiklerinize, elmacık kemiklerinize ve dudaklarınızın üst kısmına sürün. Pembe ve şeftali tonlardaki bir allığı da elmacık kemiklerinize sürebilirsiniz.

Makyaj Modelleri 3

Göz makyajınızda istediğiniz renk farı ve göz kalemini kullanabilirsiniz ama makyajı yapış şekliniz doğal ve abartısız dokunuşlarla olmalı.

Eyeliner ve rimeli çok abartmadan, gözün dış hatlarını ve kirpikleri belirgin kılacak nitelikte ve yoğunlukta yapın. Bu yeterlidir.

Makyaj Modelleri 4

Ruj olarak istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Pembe tonları, kırmızılar, şeftali ve toprak tonları ve nude tonlar… Dilediğinizi seçebilirsiniz. Ama eğer göz makyajınız biraz belirginse, dudak makyajınızı daha hafif ve doğal tonlarda yapmanız gündüz makyajı için daha doğru olacaktır.

Yüz hatlarınızı belirgin kılan ama sizi siz olmaktan çıkaracak kadar sert ve ağır makyajlar, hafif makyaj modelleri arasında değerlendirilmezler. Yüzünüz ışıldasın, canlı ve parlak görünsün, yüz hatlarınız ve size özel kontürleriniz ön plana çıksın ve olabildiğince kendinizi yansıtın. Bunu da sade makyaj modellerini tercih ederek başarabilirsiniz.

Göz Makyaj Modelleri

Göz makyaj modelleri belli bir trendi takip etse de, herkesin göz yapısına yakışacak göz makyaj modelleri farklıdır. Kalın çekilmiş ve kuyruklu eyeliner her gözde güzel durmayacağı gibi, her far rengi de her gözde kendini belli etmez. Göz makyajında kirpik diplerine sürülen kalemler, göz hattını vurgulayan eyeliner ve kirpikleri hacim ve uzunluk kazandırarak bakışlara derinlik veren rimel ve gözlerdeki ışık gölge efektlerini ve derinliği sağlayan, gözlere neşeli, enerjik, seksi, ışıltılı, feminen, gizemli veya fresh görüntüleri ve ifadeyi sağlayan göz farları, göz makyajındaki en temel unsurlardır.

Makyaj Modelleri 5

Her renk göze gidecek göz farı rengi ve sürüş tekniği farklıdır. Farı ve kalemleri kullanış şekli ve tekniğe göre göz makyajı da kendi formunu bulur. Sade, frapan, gece, gündüz, kedi gözü, dumanlı göz makyajı gibi çeşit çeşit göz makyajı ile farklı ifadeler yakalamak mümkün.

Makyaj Modelleri 6

Kişinin kendi göz yapısına uyum sağlayan, gözün hatlarını iyi vurgulayan ve gözlerini güzel ve çekici gösteren modeller tercih edilmelidir. Bunu gerçekleştirebilmek için ilgili video ve resimli anlatımları izlemek işe yarar yöntemlerdir.

Siyah Makyaj Modelleri

Siyah makyaj modelleri, buğulu göz makyajı veya smokey olarak da bilinen ve hemen hemen her renk göze yakışan bir makyaj çeşididir. Siyah gözlere, kahverengi gözlere, ela gözlere, renkli gözlere, yani her renk göze yakışan; gözlerde derin, keskin, seksi, gizemli ve etkili bir ifade oluşturan siyah makyaj modelleri için siyah göz kalemi, siyah far, eyeliner ve rimel gerekmektedir.

Makyaj Modelleri 8

Yüzün geneline ten makyajı uyguladıktan sonra siyah göz makyajı için önce kirpik diplerine siyah kalem çekmekle işe başlayabilirsiniz. Alt kirpiklere çektiğiniz kalemi bir fırça veya kulak çubuğu ile dağıtmak gözlerde buğulu ifadenin oluşmasını sağlayacaktır. Göz kapağınıza isterseniz siyah farla bir gölge verebilir, isterseniz de üst kirpik diplerinize de siyah kalem çekerek, fırça veya kulak çubuğuyla dağıtabilirsiniz. Siyah far kullanacaksanız farınızı, siyah eyelinerla tamamlayabilirsiniz. Siyah makyajın olmazsa olmazı bol rimel veya takma kirpiklerdir.

Makyaj Modelleri 7

Siyah makyajın baş karakteri olan gözlerin yüzdeki hakimiyetini gölgelememek adına dudakların olabildiğince sade, mat ve nude tonlarda boyanması gerekir. Pudra rengi, çok uçuk pembe, çok uçuk şeftali veya somon tonları veya sadece şeffaf dudak parlatıcıları, öne çıkan gözlerin altında yardımcı oyuncu olarak kalmalılar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/makyaj-modelleri/