Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi çekimi kadınlar için önemli taramalar arasında yer alır. Bayanlar arasında en fazla görülen kanser türlerinden birisi olan meme kanseri konusunda erken teşhiste çok önemli olan mamografi, ülkemizde özel kliniklerde ya da devlet hastanelerinde çekilebiliyor. Muayene sonrasında doktorların uygun gördüğü şekilde çekilen mamografinin sonuçlarına göre kişisel değerlendirmeler yapılabilir.

Kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden birisi meme kanseridir. Rahim kanseri ile birlikte kadınların korkulu rüyası haline gelen bu kanser türünün erken teşhisi ile tedavisi mümkündür. Meme kanserinin erken teşhisinde düzenli olarak yapılan mamografi taramalarının etkisi çok büyüktür.

Mamografi, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve bazı özel kliniklerde çekilir. Bazı devlet hastanelerinde ücretsiz olarak çekilen mamografi, ücretli olarak çekilen yerlerde değişik fiyatlar ile ücretlendirilmektedir.

Kliniklerin mamografi çekimi fiyatları hakkında detaylar için sitelerini ziyaret edebilir ya da merkezlere gidip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mamografi hakkında merak edilenlerin başında mamografi çekimi nasıl yapılır sorusu gelir. Mamografi çekiminin yapılma aşamasından önce hazırlığı hakkında bir kaç önemli noktaya değinmek istiyoruz. Mamografi çekimi öncesinde göğüs bölgesine hiç bir şey sürmemiş olmaya özen gösterin.

Mamografi Nasıl Çekilir? 2

Deodorant, parfüm, losyon ya da krem gibi kozmetik ürünler çekim sırasında yanıltıcı görüntüler elde edilmesine neden olabilir. Bunun dışında mamografi çekimi sırasında göğüslerin fazla etkilenmemesi için adet döneminden sonraki ilk haftalarda çekimi yaptırmaya özen gösterin. Bu dönemlerde göğüs hassasiyeti en az düzeydedir ve çekim sırasında daha az etkilenme sağlanır. Eğer menepoz dönemindeyseniz istediğiniz zaman taramayı yaptırabilirsiniz.

Mamografi çekimi için hastanın üst bölgesini tamamen soyması istenir. Bunun için o gün tek parça kıyafet giymemeye özen gösterin. İki parça kıyafetler ile sadece bedenin üst kısmının soyulması sağlanabilir. İşlem öncesinde alacağınız ağrı kesiciler de tarama sırasındaki hassasiyetin azalmasını sağlayacaktır.

Mamografi çekimi için bedenin üst kısmını tamamen soyun. İşlem için inen özel aparatın üzerine göğsünüzü koyun. Bu özel aparat ile göğüs kısmı sıkıştırılır ve doku kalınlığı inceltilir. Bu sayede daha kolay bir röntgen çekimi olur. Eğer sıkıştırma işlemi sırasında çok ağrı duyarsanız taramayı yapan teknisyene konu hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Mamografi Nasıl Çekilir? 3

Çekim sırasında nefesin tutulması ve hareketsiz olarak çekim sonuna kadar beklenilmesi istenir.
Yine merak edilen bir soru olan mamografi çekimi ne kadar sürer sorusuna yaklaşık yarım saat olarak cevap verebiliriz. İşlem sonrasında teknisyen işlem hakkında görüntü kalitesini denetler. Eğer görüntü iyi değilse yeniden çekim yapılır, iyi ise hastanın giyinmesi istenir.

Genel olarak mamografi çekimi bu şekilde yapılır. Çekim sırasında genel olarak çok az bir sızı hissedilebilir. Ancak bu korkulacak düzeyde değildir. Bayanların 40 yaşından sonra yaptırması gereken genel taramalar arasında yer alan mamografi 50 yaşından sonra her sene düzenli olarak yapılmalıdır. Ailesinde meme kanseri olan yakınları bulunan kişiler bu konuda daha fazla dikkatli olmalı, daha fazla el ile muayenesine özen göstermelidir.

Tarama sonunda elde edilen görüntüler, uzman bir radyolog tarafından incelenip değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sırasında görüntülerde;

Mamografi Nasıl Çekilir?

  • Şekli bozuk dokular,
  • Kireç çözeltileri,
  • Kitleler, kontrol edilir.
  • Mamografi taramasını daha önce yaptırmış olan kişilerin daha önceki görüntüleri ile şimdiki görüntüleri birlikte değerlendirilmelidir. Eğer daha önce başka bir merkezde tarama yapıldıysa tarama sonucu elde edilen görüntülerin yeni merkeze de götürülmesi gerekir. Eğer aynı merkezde tarama yaptırıyorsanız daha önceden depolanan görüntüler olacağı için yeniden götürmenize gerek yoktur.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mamografi-nasil-cekilir/