Mamografi Nedir?

Mamografi, en kısa tabiri ile meme bölgesi röntgenidir. Meme bölgesindeki olası kist ya da bezelerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Başka meme kanseri olmak üzere göğüs ve göğüs bölgesi hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için önemli yere sahiptir.

Bu yazımızda sizlerle mamografi nedir nasıl yapılır sorularından yola çıkarak konu hakkında merak edilen bilgileri vereceğiz.

Mamografi Nedir?

Kadınların göğüs bölgelerinde her hangi bir kist ya da kitlenin tespiti için yapılan görüntülenme tekniklerine mamografi adı verilir. Çok sayıda göğüs hastalığı konusunda erken teşhiste önemli yere sahip olan bu uygulama, belirli yaştan sonra her kadına uygulanmalıdır.

Hiç bir şikayeti olmasa bile 40 yaş sonrasında her kadının düzenli aralıklar ile mamografi çektirmesi gerekir. 50 yaşından sonra ise mutlaka yılda bir kere taramadan geçilmesi önemlidir.

Meme kanseri konusunda kadınların bilinçlendirilmesi, hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Bu konuda en fazla bilinçlendirme yapılacak olan konu, kişisel meme kanseri muayenesidir. Her kadının belirli aralıklar ile kendi kendine yapabileceği bu muayene, meme kanseri teşhisinde çok önemlidir. Kadınların kişisel meme kanseri muayenesinde ilk adım, görsel bulgulardır.

Mamografi Nedir? 2

Meme bölgesinde ortaya çıkan yara, renk değişikliği, meme ucunda içeri kaçma, damarlarda gözle görülür bir şekilde çoğalma ve belirginleşme, memede portakal kabuğu görünümü ve yoğun bir şekilde kızarma, meme kanseri ya da diğer göğüs hastalıkları konusunda size bilgi verebilir. Eğer bu tür belirtiler varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

Bazen gözle görülür bir belirti olmasa da el ile kontrol ile bazı bulgular elde edilir. Bunun için kadınlar elleri ile göğüs bölgesini hafif bastırarak şişlik, sertlik ya da bir kitle olup olmadığına bakarlar. El ile muayenede bir kitle belirlenirse vakit kaybetmeden meme cerrahına veya bir cerrahi onkoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Mamografi Hangi Bölüm

Mamografi hakkında bayanların en çok merak ettikleri soru, hangi doktorun bu bölüme baktığı sorusudur. Mamografi için genelde meme cerrahına ya da genel cerrahlardan yardım alınabilir. Mamografi, özel sağlık merkezlerinde ya da bazı devlet hastanelerinde çekilebilir.

Mamografi Nedir? 3

Özel kliniklerde mamografi fiyatları değişiklik gösterir. Merkezin yeri, bölgesi, uygulama yapılan alet ve uzmana göre fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilir. Eğer özel hastane ya da kliniklerde mamografi ücreti fazla gelirse, yakınlarınızdaki devalet hastaneleri hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Bu araştırmalar ile en uygun fiyatlı devlet hastanelerine ulaşılabilir. Bazı devlet hastanelerinde ücretsiz mamografi hizmeti verilmektedir. Yakınlarınızda varsa eğer bu devlet hastanelerinden yardım alabilirsiniz.

Mamografi konusunda bayanların merak ettiği bir diğer konu ise bilateral mamografi nedir sorusudur. Bilateral mamografi, kelime anlamı olarak iki taraflı göğüs röntgeni anlamına gelir. Bu röntgen çekiminde hastanın her iki memesinin de görüntüsü çekilir ve incelenir. Bu incelemeler sonucunda bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Mamografi Nedir? 4

Mamografi nedir hangi doktor bakar, sorusuna verdiğimiz cevaplar genel bilgilerdir. Bu bilgilerde yer alan muayeneler ile meme kanseri bulgularına rastlanmasa bile ilk evre meme kanseri olabilir. İlk evrelerinde belli olmayan bulguların ilerlemesi ile değerlendirilmesi de de mümkün olmaya başlar.

Mamografiyi muayene sonrasında genel cerrah, kadın hastalıkları uzmanı ya da meme cerrahları isteyebilir. Mamograi değerlendirmelerinde uygulamayı yapan doktorun uzmanlığı da önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mamografi-nedir/