Mandala Nedir

Kişiler, günlük hayatın koşturması ve stresi içerisinde iken kendilerine iyi gelecek olan aktivitelere yönelmek istemektedir. Bu sebeple de çeşitli hobiler edinen kişiler, yaşadıkları olumsuzlukları geride bırakabilme imkânına da sahip olabilmektedir. Her geçen gün birbirinden farklı aktiviteler ortaya çıkmakta olup kişiler tarafından da büyük bir ilgi görmektedir. Mandala ise, çok eski tarihlerden beri var olan fakat son yıllarda tüm dünyada büyük bir keyif ile gerçekleştirilen bir boyama çeşididir.

Sanskritçe kökenli bir kelime olan mandala, manda(enerji) la(kap) kelimelerinin birleşimidir. Bu sebeple de mandala için, enerji taşıyan kap da denebilmektedir. Daire şeklinde olan mandalanın, yapımı sırasında hisseleri ve dilekleri tuttuğuna inanılmaktadır. Birçok kişi, güzel ve olumlu enerjiler ile yaptığı mandalayı vücudunda ya da evinin bir köşesinde adeta bir tılsım niteliğinde saklamayı da tercih etmektedir. Böylelikle oluşturulan mandala yakıldığında, etrafa olumlu enerji verdiği düşünülmekte ve bu sebeple de şifalandırma aktivitelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Her zaman daire şeklinde olan mandala, çok eski tarihlerden itibaren gerçekleştirilen bir boyamadır. Yapımı sırasında kişilerin olumlu hissiyatlar içerisinde olması sebebi ile dinlendirici bir etkisi olduğu da söylenmektedir. Mandala, yaklaşık 40 bin yıl öncesine kadar eski insanların mağara duvarlarına yapması ile başlamıştır. Günümüz koşullarında da özellikle kadınların yaptığı dantel işlemelerinde de mandala mevcuttur.

Mandala yapmak isteyen ve bu sayede rahatlamayı da arzulayan çok sayıda kişi için, mandala nasıl yapılır? Sorusu oldukça sık bir şekilde yöneltilmektedir. Mandala çizimi esnasında kişilerin herhangi bir yeteneğe sahip olmasına gerek yoktur. Tamamen kendi duygularını yansıtması sebebi ile de kişilerin kendileri ile olan bağları da bu vesile ile güçlenmiş olmaktadır. Aynı zamanda mandala yaparken kişilerin kendilerini dinleme imkânı olduğu için, her türlü stres ve kaygı gibi ortamlardan da uzak durulmuş olmaktadır.

Mandala boyama yaparken, desenlerin düzgün bir şekilde boyanabilmesi için kişilerin tam anlamı ile konsantre olması gerekmektedir. Bu da kişilerin dikkat ve sabrını da beraberinde ortaya çıkarabilmektedir.

Mandala Nedir 1

Mandala Boyama Nedir?

Mandala, son yıllarda oldukça popüler olan bir aktivite halini almaktadır. Hemen her yaştan kişi tarafından yapılan mandala boyama, birbirinden farklı faydalara da sahiptir. Özellikle de çocuklara yaptırılan mandala çalışması, çocukların gelişimlerinin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını da sağlamaktadır. Henüz mandala ile tanışmamış olan çok sayıda kişi, mandala çalışması nedir? Sorusunun cevabını aramaya devam etmektedir. Mandala çalışması yapabilmek için hazır olan mandala çizimleri kullanılabildiği gibi, kişiler tarafından da hazırlanabilmektedir. Daha sonrasında ise, yine kişilerin hayal dünyalarına ağlı olarak boyamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Mandala Nedir 2

Mandala yaparken ya da boyarken, herhangi bir sınır bulunmadığı için kişilerin hayal dünyalarını olabildiğince genişletmektedir. Bu sebeple de stres ve kaygı gibi psikolojik baskılar altında olan kişiler için oldukça etkili bir yöntem olabilmektedir. Son yıllarda hemen her yaş ve cinsiyetten kişi tarafından uygulanmaya devam eden mandala çalışması, sürekli olarak geliştirilmeye de devam etmektedir. Bunun için ise kişilere gerekli olan tek şey, kuru boya kalemleridir. Hemen her yerde satılabilen bu boya kalemleri ile birlikte çizilmiş olan mandalalar oldukça keyifli bir şekilde boyanabilmektedir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından mandala çalışması yapılmakta olup böylelikle kişiler daha stressiz zaman geçirebilme imkânına da sahip olabilmektedir. Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda mandala boyama kitabı da söz konusudur. Kişiler diledikleri her an istedikleri her yerde mandala boyayabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mandala-nedir/