Mangal Yapılışı, Mangal Yakma Teknikleri, En Kolay Mangal Yakılışı Nasıl Olur?

Mangal nasıl yapılır, pikniklerin en keyifli ve lezzetli detayı mangaldır. Mangalda pişen etin lezzetini diğer pişirme yöntemlerinde bulmak mümkün değildir. Üzerine hafif kömür ve is kokusu sinmiş etlerin damakta bıraktığı nefis lezzet uzun süre silinmez. Açık hava sofralarının en vazgeçilmez ritüeli olan mangal, cazip olmasına caziptir ama mangal yakmak o kadar da kolay bir iş değildir. Mangal yakmanın da kendine göre ince detayları vardır.

Mangal Yapılışı 1

İşte size mangal kömürü nasıl yapılır, mangal nasıl hazırlanır, mangal nasıl yakılır sorularının yanıtlarını içeren bir rehber.

Mangal nasıl yakılır sorusunun ilk yanıtı mangalı tutuşturmak olacaktır. Mangalı tutuşturabilmek için en alta ateşi beslemek için ufak çalı çırpı, gazete kağıdı, onun da üzerine orta kalınlıkta dallar ve mangal kömürü koyulmalı. Çıra kullanarak ateşi yakın ve alev belirdikten sonra mangalı sık aralıklarla yelpazeleyin.

Tek bir kömür bile ateşin yardımıyla içlenerek yanıp köz olduğunda, diğer kömürler de onun etkisiyle köz olacaktır. Ateşi yakıp kömürleri tek tek yana ateşin üzerine dizerseniz, ateş alttan alttan daha kolay yanacaktır.

Ateş azalır gibi olduğunda yelpazeyle hızlı şekilde yelleyerek ateşi tetikleyebilirsiniz. Alttaki kömürler köz olmaya başlayınca işiniz kolaylaşacaktır. Bir maşa yardımıyla tüm közü mangala yayabilirsiniz.

Mangal Yapılışı 2

Kömürü köze dönüştürebilmek için daha hızlı ve pratik yöntemler de var elbette. En yaygın olarak kullanılanı ise saç kurutma makinesidir.

İsterseniz hazır mangal yanmışken tavuk mangal nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım ve nefis bir tavuk mangal yapalım.

Tavuk mangal nasıl yapılır hangi malzemeler gerekiyor hemen bakalım.

Malzemeler:

 • İstediğiniz kadar tavuk kanat
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 3-4 diş sarımsak
 • Tuz-karabiber-kırmızı pul biber ve kekik
 • Mangal Yapılışı 3

  Hazırlanışı:

 • Geniş bir kabın içinde tüm malzemeleri karıştırın. İçine kanatları atın ve iyice karıştırın. Tavuk kanatlarını bu şekilde birkaç saat buzdolabında dinlendirin, sosu iyice içine çeksin. Daha sonra tavuklarınızı mangalda pişirebilirsiniz.
 • Mangal nasıl yapılır resimli anlatımlar da size yol gösterebilir. Bu mangal ateşiyle her türlü kırmızı ve beyaz et çeşidini ve ayrıca, soğan, domates, biber, mantar gibi sebzeleri de pişirebilirsiniz.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mangal-yapilisi-mangal-yakma-teknikleri-en-kolay-mangal-yakilisi-nasil-olur/