Manik Depresif Nedir?

Manik depresif iki farklı aşamalı olan duygu durumu bozukluğudur. Bir diğer adı Bipolar Bozukluk olarak bilinmektedir. Hastalığın görülme oranı %1 civarındadır. Depresif durumlarda iki farklı duygu içinde olma durumudur.

Bazı alakasız durumlarda kişi kendini çok aşırı mutlu hissedebilir. Aynı şekilde bazı durumlarda da huzursuz hissetme durumu olabilmektedir. Manik depresif ataklar şeklinde gelmektedir. Atak arası kişi normal davranışlar içinde olabilmektedir. Ancak, depresif atak durumunda yukarıda belirttiğimiz durumlar söz konusudur.

Atak durumlarında duygu farklılıkları çok şiddetli yaşanmaktadır. Bazı hastalarda ataklar sürecinde ölüme kadar gidebilmektedir. İki uçlu davranış farklılığı ve duygu değişikliği durumu manik depresif durumunda sıklıkla gözlemlenmektedir. Manik depresif hastalık durumu bir depresyon türüdür. Belli bir yaşı, ırkı ve cinsi yoktur. Her yerde yüzde 1 oranla görülebilen bir durumdur. Bütün toplumlarda her 100 kişiden birinde manik depresif olabilmektedir.

Ülkemizde 600 bine yakın kişi bu hastalığa daha önce yakalanmıştır. Hem kadınlarda, hem de erkeklerde eşit oranda görülmektedir. Daha çok 20’li yaşlar riskli dönemlerdir. Bu kapsamda manik depresif ne demek sorunun cevabı bu şekildedir. Dünya üzerinde de pek çok ünlü kişi bu hastalığa yakalanmıştır.

Manik Depresif Neden Olur?

Manik depresifin belli bir nedeni yoktur. Bununla ilgili kesin bir araştırma sonucu yoktur. Bazı kalıtım ve biyolojik faktörler bu hastalık için bir nedendir. Stresli durumlar bu hastalık için tetikleyici bir etkendir. Bu hastalığı yaşayanların sinir sistemlerinde ciddi sıkıntılar vardır.

Hücreler arasında iletim sağlanması gerekmektedir. Bu sorunun temel nedeni genlerdeki problemdir. Herhangi bir üzüntü durumu, sinirlilik veya endişenin manik depresif olduğu anlamı taşımamaktadır.

Manik Depresif Neden Olur?

Bu gibi durumlar her zaman yaşanabilmektedir. Davranış sorunlarının periyodik olarak yaşanması durumunda manik depresif durumu olabilmektedir. Bipolar bozukluk adı verilen bu rahatsızlığın iki dönemi bulunmaktadır. Bu iki dönem bipolar 1 ve bipolar iki olarak isimlendirebilir. Manik depresif uzun zamanlar sürebilmektedir. Bu hastalıkta erken teşhis gereklidir. Erken teşhis durumunda tedavi daha kolay olacaktır.

Manik Depresif Tedavisi

Manik depresif probleminin tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Bu hastalık türünde iş, çalışma, sosyal ve özel hayatında ciddi problemler yaşanmaktadır. Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İki aşamalı bir tedavi ile başarı elde edilebilmektedir. Bu hastalık şüphesi oluştuğunda öncelikle manik depresif testi yapılmalıdır. Atak ve koruyucu tedavi dönemleri bulunmaktadır.

Yazımızın başında da belirtmiştik. Manik depresif ara ara ataklar şeklinde gelmektedir. Atakların yaşandığı dönemlerdeki davranış ve duygu bozukluklarının tedavisinin yapıldığı döneme atak tedavisi adı verilmektedir. Çok önemli bir süreçtir. Hastanın sinirlerinin ve diğer beyin hücrelerinin normale dönmesinde etkili bir dönemdir. Atak tedavisi döneminde daha çok antidepresan ilaçlar kullanılır.

Manik Depresif Tedavisi

  • İleri evrelerde terapi desteği de gereklidir. Tedavinin net bir süresi yoktur. Hastadan hastaya değişebilmektedir. Ayrıca, hastalığın evresine göre de farklılık gösterebilmektedir.
  • Hastalığın tedavi süresini etkileyen bir diğer unsurda ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır. Bu nedenle hasta ve hasta yakınlarına büyük görev düşmektedir.
  • Tedavin ikinci dönemi koruyucu tedavi dönemidir. Koruyucu tedavi dönemi ile tedavi edilen hücrelerin yeniden tekrar bozulmaması için bazı uygulamalar yapılır.
  • Çünkü, manik depresif hastalıklarda atakların yeniden ortaya çıkma riski her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle hastalık sonrası gerekli olan koruyucu tedavi süreci büyük önem arz etmektedir.
  • Depresyon hastalık türlerinin tamamında bu tür riskler bulunmaktadır. Olası risklerin en aza indirilmesi için her zaman doktor kontrolünde olmak, ilaçları dikkatli ve titiz bir şekilde kullanmak şarttır.

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/manik-depresif-nedir/