Manik Depresyon

Manik depresyon manik depresif bozukluk olarakta bilinir. Tıp biliminde daha çok bipolar bozukluk olarak isimlendirilir. Davranışlarda aşırı değişim ve risk içeren haller gösteren bir depresyon türüdür. Bu nedenle kişisel ilişkilere, aile hayatına, iş ve çalışma hayatına ciddi zararları olan bir ruhsal problemdir. En kısa sürede tedavi edilmesi şarttır. Tedavide yaşanan gecikmeler ve yanlışlık durumunda intihar ve de ölüme kadar götürebilen psikolojik bir sorundur. Bu nedenle en ufak bir endişe durumunda manik depresyon testi yaptırmalı ve gerekli kontrollerden geçmelisiniz. Aksi halde iş işten geçmiş olabilecektir.

Manik depresyon türünde standart bir durum yoktur. Bazen gayet normal davranışlar içinde olabilirken, bazen de anormal depresif ruh hallerine girebilirsiniz. Terim anlamı olarak hareketli, enerjik ve içi içine sığmayan anlamı taşımaktadır. Kişinin ruh halindeki aşırı hareketlilik ve enerji hali hastayı günlerce uyutmayabilir. Bu durum ilerledikçe aşırı konuşma, sinirlilik hali, davranışlarda dengesizlik ve bunun gibi olağan dışı pek çok durum yaşanabilmektedir. Daha çok 15 ile 25 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Bu hastalık için manik depresyon ilaçları kullanılmalıdır. İlaçların düzenli ve aksatılmadan alınması hayati öneme sahiptir.

Manik Depresyon Nedir?

Manik depresyon yukarıda da belirttiğimiz gibi bipolar bozukluğudur. Ara ara ataklar şeklinde gelen aşırı enerjik hal, hareketli olma, yerinde duramama, çok konuşma, aşırı sinirlenme, aşırı tepkiler gösterme, uyuyamama ve benzer davranışlar bu hastalık için en belirgin belirtilerdir. Bazı durumlarda çocuklarda da bu hastalığın oluştuğunu söyleyebiliriz.

Manik Depresyon Belirtileri

Manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluğunun pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtileri farklı iki evreden oluşmaktadır. Mani veya hipomani dönemlerinde görülen belirtiler şu şekildedir.

Manik Depresyon Belirtileri

 • Alakasız durumlarda aşırı neşeli, öfkeli veya sinirli olma durumları önemli belirtilerindendir.
 • Farklı ve alakasız konularda çok aşırı konuşmak.
 • Hızlı düşünme ve ön yargılı olma gibi durumlarda bu evrede görünen belirtilerdir.
 • Bu tür belirtiler Bipolar Bozukluk evrelerinde en sık görülen durumlardır. Bu evrede aşırı enerjili olma ve uyuyamama sık karşılaşılan durumlardır. Bir diğer evre olan depresyon aşamasında da depresif ruh hali, normal aktivitelere ilgi duymama, enerji düşüklüğü, üzüntülü ve yanlız hissetme duygusu, konuşmada yavaşlama, uykusuzluk, bazı durumlarda aşırı uyuma, intihar düşüncesi ve motivasyon kaybı gibi durumlar yaşanır.

  Manik Depresyon Tedavisi

  Manik depresyon tedavisine geçmeden önce belirtilerin en kısa sürede farkına varılması, zaman kaybetmeden doktora başvurulması, gerekli tüm incelemelerin yapılması ve tanının doğru bir şekilde konulması gerekmektedir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerin şiddetli olması durumunda hastaneye yatmak gerekebilir.

  Manik Depresyon Tedavisi

 • Genelde iki tedavi dönemi bulunmaktadır. Birincisi akut tedavi dönemidir. Bir diğer dönem koruyucu tedavi dönemidir.
 • Akut tedavi ilk evrelerde uygulanır. Ortaya çıkan belirtilerin yok edilmesi amaçlanır. Bu dönemde bazı durumlarda hastanın yatarak tedavi görmesine karar verilebilir.
 • İkinci ve önemli aşamada ise belli tedavilerle kontrol altına alınan hastalığın yeniden ortaya çıkmasını engellemek amaçlanır.
 • Her iki aşamada hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Özellikle akut tedaviye erken başlamak tedavinin süresi ve sonucu için gereklidir. Geç konulmuş tanılarda tedavi süresi çok uzun olacaktır. Depresyon tedavilerinde tedavi süreci kadar sonrasındaki evrede çok önemlidir. Bu tür hastalıkların yeniden tekrarlama olasılığı çok fazladır. Bu nedenle koruyucu tedavi döneminde de hastanın ve hasta yakınlarının çok özenli olmaları gerekmektedir. Doktro kontrolü olmaksızın herhangi bir eylemde bulunmamak şarttır. Verilen tüm ilaçların eksiksiz bir şekilde kullanılması önemlidir. Bu sayede hastalığın tedavisi mümkün olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/manik-depresyon/