Manikür Nasıl Yapılır

Manikür Nasıl Yapılır
Bakımlı eller ve tırnaklar, güzelliğin en mühim ve ihmal edilmeyecek parçasıdır. Vücutta en çok dikkat çeken ve ilk bakılan bölgelerin yüz ve eller olduğu düşünüldüğünde, el ve tırnak bakımını atlamamak, düzenli olarak manikür yaptırmak gerekir. Çünkü ellerimiz, konuşmamızı, duruşumuzu, ifademizi tamamlayan, beden dilinin en önemli kısmı olan sözcülerimizdir. Bazen sadece ellerimiz konuşur. Bakımlı, biçimli, zarif eller ve manikürü yapılmış doğal ve temiz tırnaklar şıklığın, güzelliğin ve kişinin kendine duyduğu saygının altını kalın çizgilerle çizer.

Manikür nedir? sorusunu en yalın şekliyle; el tırnaklarının daha güzel ve bakımlı görünmesi için yapılan temizlik ve düzenleme işlemidir şeklinde özetleyebiliriz. Manikür ile tırnak diplerinde biriken ölü derilerin temizlenmesi, tırnakların törpüyle şekillendirilmesi, tırnak yapısına düzgün ve muntazam bir form verilmesi sağlanmış olur.

Manikür hem tırnak kenarlarında biriken kurumuş derinin ve fazlalıkların temizlenmesini sağlar, tırnakları rahatlatır ve sağlıklı bir görüntü sağlar. Eğer manikürünüzü dışarıda yaptırmak istemiyor yahut bu işlem için vakit ayırmak istemiyorsanız, satın alacağınız manikür takımıyla evde kendi manikürünüzü pekala kendiniz de yapabilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikürünüzü kendiniz yapmak istiyorsanız basit bazı kuralları sabırla uygulamanız gerekecek. Evde manikür yapımı hiç de zor değil.

Manikür sonunda kavuşacağınız bakımlı ve temiz tırnakları düşündükçe harcanan zaman ve emeğe değer değil mi?

 • Evde manikür yapımı işlemine başlamadan önce tırnaklarınızın oje ve kalıntılardan arındırılmış olması gerekiyor. Asetonlu bir pamuk yardımıyla tırnaklarınızı silmekle işe başlayabilirsiniz.
  Manikür-Nasıl-Yapılır1
 • İkinci aşama olarak tırnaklarınızı törpü yahut tırnak makası yardımıyla kısaltın. Şekil vermek için törpü kullanın. Törpü ile tırnaklarınıza yuvarlak yahut küt şekil verebilirsiniz. Tırnak törpüleme işleminde cam törpü kullanabilirsiniz. Kağıt törpülerle ise tırnak yüzeyini parlatma işlemini halledebilirsiniz.
  Manikür-Nasıl-Yapılır2
 • İlk aşama tamamlandıktan sonra, ellerin kesinlikle kuru olması gerekir ve tırnak kısaltılacaksa, törpü ya da tırnak makası ile kısaltılır. İstenilen şeklin verilmesi için törpülenir. Küt tırnak ya da yuvarlak tırnak şekli tercih edilebilir. Törpü seçimi de oldukça önemlidir. Tırnağı törpülemek için cam törpü kullanılması daha yararlı olacaktır. Kağıt törpüler ise tırnak yüzeyini parlatmak için oldukça faydalıdır. Tırnağa daha sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Törpüleme işlemi sonlandıktan sonra tırnaktaki ölü deriden kurtulma aşamasına geçilir. Bir kütikül çubuğu yardımıyla  tırnak etlerini dibe doğru ittirin. Bu işlemi yaparken çok sert hareketlerden kaçının zira tırnak etinde kanamaya sebebiyet verebilirsiniz. Tırnak etlerini dibe ittirdikten sonra fazlalıkları kesmek için yumuşatma amaçlı vazelin yahut yoğun nemlendiricili bir krem kullanabilirsiniz.
  Manikür-Nasıl-Yapılır3
 • Daha sonra ellerinizi manikür suyunda 5 dakika kadar bekletin. Manikür suyuna birkaç damla limon suyu sıkabilir, hatta bir çay kaşığı dolusu zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Böylelikle tırnaklarınızı E vitamini ile beslemiş olacaksınız.
  Manikür-Nasıl-Yapılır4
 • Suda bekleyip yumuşamış olan tırnaklarınızı yumuşak bir havluyla kuruladıktan sonra ölü derileri temizleme işlemine geçin. Bunun için de özel bir et makası kullanabilirsiniz. Etleri derine inmeden kesin. Fazlalıkları iyice temizledikten sonra manikür işleminiz bitmiş demektir. Ellerinize nemlendirici bir krem sürün ve tırnak cilası yahut oje ile tırnaklarınızı renklendirin.

Manikür işlemi için kullandığınız aletleri alkol ile temizleyin ve bir sonraki manikür için kapalı ve hijyen bir kutu yahut özel çanta içinde muhafaza edin.

Manikür dendiğinde akla gelen formlardan birisi de French manikürdür. French manikür, diğer adıyla Fransız manikürü modası hiç geçmeyen; hem spor, hem de klasik stile uyum sağlayan, blue Jean T-shirt, tayyör stiletto gibi her türlü kıyafet stiliyle kullanılabilen vazgeçilmez bir manikür çeşididir. Siz de dilerseniz kendi kendinize French manikür yapabilirsiniz. Peki French manikür nasıl yapılır?

French stil için tırnaklarınızın biraz uzun olması gerekiyor.

Yoğun beyaz (kireç beyazı), daha açık bir beyaz (rakı beyazı) yahut çok uçuk pembe, şeftali tonlarında bir ikinci oje ile, bir de şeffaf parlatıcıya ihtiyacınız olacak.

Ojeden tamamen arındırılmış, nemlendirilmiş, düzgünce törpülenmiş tırnaklarınızın uç kısımlarına ince bir şerit halinde ve düzgünce kireç beyazı oje sürün. Ojeleriniz kuruyunca tırnaklarınızın tamamına sırayla daha açık tonlardaki rakı beyazı oje yahut pembe, şeftali tonlarda oje sürün. Bu kat da kuruyunca en son olarak şeffaf parlatıcıyla tüm tırnaklarınızın üzerinden geçin.

Manikür-Nasıl-Yapılır5
Manikür-Nasıl-Yapılır6
Manikür-Nasıl-Yapılır7

French manikürünüz hazır..

Manikür Yapmanın Püf Noktaları

 • Tırnak törpüleme işlemini her seferinde aynı yöne doğru yapın, aksi takdirde tırnaklarınıza zarar verebilir, bütünlüğünü bozabilirsiniz.
 • Tırnakları mutlaka ılık suyun içinde bekleterek yumuşatmak gerekiyor. Yumuşayan tırnak etlerinin temizlenmesi daha kolay olacaktır.
 • Ojenizi sürmeden evvel bir kat şeffaf parlatıcı uygulayıp ojenizi bunun üzerine sürerseniz daha kalıcı bir oje elde edersiniz, çıkarması da kolay olur.
 • Evde manikür için özel hazırlanmış manikür setlerinden satın almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/manikur-nasil-yapilir/