Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Ellerinizin her süre bakımlı ve güzel görünmesini istiyorsanız eğer el bakımını çok iyi yapmanız gerekir. Manikür pedikür nedir? Sorusuna karşılık olarak, el ve ayak tırnaklarınızın daha güzel görünmesi için meydana getirilen temizlik ve bakım işlemidir. Tırnaklar uzadığında daha muntazam ve güzel bir görüntüye haiz olmaları için meydana getirilen işlemlerle devam eder.

Birçok insan el ve ayak bakımını yapmış oldurmak için manikür ve pedikür yapmış olunur. Yalnız manikür ve pedikür yapmış olduracak vaktiniz ya da manikür-pedikürcüye verecek param yok diyorsanız, evinizde rahatça yapacağınız manikür pedikür bakımını tamamlayabilirsiniz. Manikür pedikür seti satın alınarak evde oldukça kolay bir şekilde bakım yapmak mümkün olabilmektedir.

Evde pedikür yapmaya başlamadan önce ayak tırnaklarınızın etkili bir şekilde yumuşatılması gerekmektedir. pedikür işlemine geçmeden önce eğer ayak tırnaklarınızda oje var ise öncesinde muhakkak ki ojelerinizi temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise ayak tırnaklarınızı yumuşatarak pedikür işlemine başlayabilirsiniz.

Bunun için isterseniz banyodan sonra pedikür uygulamasına geçebilir ya da ayaklarınızı yumuşatabilmek için bir kova içerisine sıcak su doldurarak ayaklarınızı kovanın içine sokabilirsiniz. Pedikür için ayaklarınızı kovaya sokmadan önce isterseniz kova içine 1-2 aspirin atabilirsiniz. Su içerisinde bulunan aspirinler ayaklarınızdaki yorgunluğu alarak ayaklarınızda bulunan gözeneklere nüfus edecektir.

Eğer evinizde ek olarak vazelin varsa ayaklarınızı çıkartmadan suyun içerisine vazelinde dökebilirsiniz. Su içinde yumuşayan ayaklarınızı sudan çıkartın ve tırnaklarınız ile tırnak etlerinizi lüzumlu pedikür malzemeleri ile istediğiniz uzunluğunda kati.

Manikür Pedikür Nasıl Yapılır? 1

Kesilen ayak tırnakları ve etlerinin peşinden yapmanız ihtiyaç duyulan işlem topuklarınızı törpülemek olacaktır. Törpü ile yumuşayan ayak topuklarını basit ve rahat bir biçimde törpüleyebilirsiniz. Arkasından ayağınıza çorap giyerek törpülemenin iyi ya da kötü olduğunu tespit edebilirsiniz. Çorap eğer ayağınıza takılıyorsa, törpü iyi olmamış anlamına gelmektedir.

Evde manikür yapımı mevzusunda sizlere İlk olarak söyleyeceğimiz şey tırnaklarınızın üzerinde oje var ise kesinlik çıkartmanız gerekmektedir. İlk önce tahta çubuk ya da manikür makası yahut törpünün ucu ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin ve tırnak etlerini kabartın. Hemen her işlemde olduğu gibi kadınların bakım işlemlerinin kaliteli bir şekilde olabilmesi için, manikür ve pedikür malzemelerinin kaliteli ve hijyenik olması gerekmektedir.

Manikür esnasında hatalı törpü yapmak, tırnak çatlamalarına, şeytantırnaklarının oluşumuna ve tırnak kırılmalarına niçin olmaktadır. Bundan dolayı sert törpüler kullanılmamalıdır. Kötü pensler kullanılarak kesilen tırnak etleri, tırnak taraflarının sertleşmesine, kurumasına ve tırnak etlerinin çatlamasına niçin olmaktadır.

Manikür Pedikür Nasıl Yapılır? 2

Kullanılan malzemelerin adını duyurmuş ve kaliteli markaların malzemeleri olmasına dikkat edilmelidir. Meydana getirilen manikür işlemini korumak için hanımefendilerin manikür daha sonrasında besleyici bakım yağları ve kremleri kullanmaları tavsiye edilir.

Evde yapılan manikür işlemlerinde önemli olan bir husus diğer ise, kaliteli bir törpüye sahip olmaktır. Tırnaklarınızı bir güzel törpüledikten sonra denetim gayesi ile eski bir naylon çoraba tırnaklarınızı sürtebilirsiniz. Eğer takılma varsa daha iyi bir törpüden geçirmeniz gerekmektedir. Törpülenen tırnakların arkasından tırnak etleri kütikül makası ile alınmalıdır.

Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

Manikür pedikür fiyatları, kişilerin düzenli olarak yaptırabilmesi için pahalı bulunabilmektedir. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kadın, bu gibi bakımlarını kendi imkânları doğrultusunda yapmayı tercih etmektedir.

Manikürün etkili ve kaliteli olması için ise, son olarak tırnak etlerinin ılık bir su kabı içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Böylelikle tırnak etleri bir hayli rahatlayabilmektedir. Bütün bu işlemlerden sonra ise dilenen bir oje rengi ile tırnaklar üç seferde olacak şekilde boyanarak bakım işlemi tamamlanmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/manikur-pedikur-nasil-yapilir/