Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir?

Manolya çiçeği hakkında bilgi, şarkılara güfte olan, nazlı duruşu ve baygın kokusuyla çok sevilen manolya çiçeğini daha yakından tanımak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse, yazımızı okumaya devam din lütfen. Manolya çiçeği hikayesinden bir gireriz, manolya çiçeği özelliklerine uğrarız, manolya çiçeği faydalarına değiniriz ve manolya çiçeği nasıl yetişirden çıkarız.  Bu narin ve güzel çiçeğin bakın nasıl bir hikayesi var.

Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir?

Manolya ağacının, renkleri çoğunlukla pembe ve beyaz olan çiçekleri, Batı Anadolu’da parklarda ve bahçelerde yetişir. Kalın taç yaprakları manolyaya belirgin bir görüntü verir. Kış aylarında yaprak döken ve dökmeyen cinsleri vardır. Asıl vatanı Çin ve Japonya olan manolya ağacının boyu yaklaşık olarak 5 ila 10 metre arasındadır. Katmerli yapıdaki çiçekleri öyle hoş kokar ki, yakınlarda bir yerlerde manolya ağacı olduğunu hemen anlayıverirsiniz.

Ama bu güzel ve hoş kokulu çiçeklerin koklanınca sararma gibi bir özellikleri de vardır ne yazık ki. Manolya fidanları önce saksıda yetiştirilir, daha sonra toprağı ile birlikte dışarı alınabilir. Fidanlar 6 ila 10 yıllık olduğu zaman çiçeklenmeye başlar. Dünyada 80 kadar manolya türü yetişir.

Park ve bahçelerdeki en aranılan, sevilen ve değerli çiçeklerden biri olan manolya, bazı endrüstri alanlarında ve tıp alanında kullanılır. Bu albenili ve cıvıl cıvıl görünümlü manolya ağacının hikayesine ve faydalarına da göz atalım ne dersiniz?

Manolya Çiçeği Hikayesi

Manolya çiçeği pek çok şiire ve şarkıya konu olmuştur. Bunlardan ilk akla geleni Sanat güneşi Zeki Müren’in besteleyip yorumladığı “Benim güzel manolyam” şarkısıdır. Zeki Müren bu şarkıyı Bursa’da doğup büyüdüğü Hisar mahallesinde bulunan 200 yaşındaki manolya ağacından ilham alarak bestelemiştir.

Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir? 1

Çocukluğunda altında oyunlar oynadığı, gölgesinde nefeslendiği manolya ağacı için, o herkesin aşina olduğu güzel şarkıyı besteleyen Zeki Müren, bu güzel çiçeğin adının hafızalara kazılmasına da vesile olmuştur. Adına şarkı bestelenen bu manolya ağacı şimdilerde bir butik otelin bahçesinde o enfes kokusuna yaymaya devam ediyor.

Manolya Çiçeği Özellikleri

Çiçeklerinin rengi çoğunlukla pembe, beyaz, mor ve kırmızı olan ve son derece alımlı bir görüntü sergileyen manolya ağacı park ve bahçelerde süs ve gölge ağacı olarak yetiştirilir. Manolyaların bazısı yaz kış yeşil kalırken, bazısı da kış aylarında bütün yapraklarını dökerek çıplak kalır. Manolyanın yaprakları düz kenarlı ve basit yapıdadır. Kırmızı ve kahverengi arasında değişen renklerde kozalağımsı meyveleri vardır.

Baygın ve çok hoş kokulu çiçekleri olan manolya ağacı ülkemizde başta İstanbul’da olmak üzere kıyı şehirlerimizde yetişir.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen manolya ağaçlarının çoğu Asya kökenlidir. Bunlardan Çin manolyası küçük bir ağaç boyutundadır.

Manolyalar dört mevsim yeşilliğini koruyan bir yapıdadır. Mayıs ve Ağustos aylarında  çiçeklenen manolyalar beyaz, mor, kırmızı ve sarı renklerde açar. Manolya bitkisi ılıma iklimi sever, üretimi tohum yahut aşılama yoluyla yapılır. Manolya çiçeğini evde büyük bir saksıda yetiştirebilir yahut bahçenize de ekebilirsiniz.

Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir? 2

Manolya Çiçeği Faydaları

Birden fazla türü bulunan ve dikildikten sonra ilk yıllarda bakım isteyen, büyüdüğünde ise çok fazla bakıma gereksinim duymayan manolya ağacının çiçekleri insan vücudu için birtakım faydalar da sağlar.

Manolya bitkisini diğer isimleri kutsal defne, kunduz ağacı, bataklık defnesi ve Kızılderili kabuğu olarak bilinir.

Manolya çiçeğinin büzücü ve ateş düşüren özellikleri vardır. Manolya bitkisinden tonik ve uyarıcı da elde edilmektedir. Manolya kabukları hazımsızlık, dizanteri, yılancık, aralıklı ateş ve bazı deri problemlerine de iyi gelmektedir.

Kadınlarda beyaz akıntı için vajinal enjeksiyon olarak da kullanılır. Sigara alışkanlığından manolya kabuğu çayı içerek kurtulmak mümkündür. Manolya ağacının bu güzel bitkileri, rahatlatıcı özellikte, tonik özelliği olan ve yaprakları çay şeklinde de tüketilebilen yapıdadır.

Manolya Çiçeği Nasıl Yetişir?

Evde manolya yetiştirmek istiyorsanız toprağının cinsine ve kalitesine dikkat etmeniz gerekecektir. Manolyalar kestane toprağı ve normal toprak karışımında son derece sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilir. Manolyalar gevşek, nemli ve kireçsiz toprakları sever. Manolya yetiştirirken gübre olarak potasyum açısından zengin olan gül gübresi kullanabilirsiniz.

Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir? 4

Bu gübre manolyaya çok iyi gelmektedir. Manolyanın kökleri yüzeye yakın olduğu için havalandırmak amacıyla çapalamamalısınız. Toprağın olabildiğince gevşek bırakılması iyi olacaktır.

Ilıman iklimleri seven manolyalar evde yetiştirileceği zaman, ortamın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer eviniz deniz kıyısındaysa, manolyaların deniz soğuğundan hoşlanmadıklarını belirtelim. Manolyalarınızı kışın soğuktan korumanız gerekir. Manolya evde güneş alan bir noktada bulundurulmalıdır. Yazın cam kenarı manolyalar için en uygun yerdir.  Manolyanızın yapraklarını geceleri yıkarsanız aynı zamanda onu en doğru şekilde sulamış da olursunuz.

Manolyaların kireci sevmediğini yazımızda daha önce de belirmiştik. Eğer manolyayı bahçede yetiştiriyorsanız büyükbaş hayvan gübresi son derece ideal olacaktır. İçinde yüksek oranda kireç buluna güvercin gübresi ise manolyalarınız için uygun değildir. Evde saksıda yetiştirdiğiniz manolyalar, saksıya sığmayacak kadar büyüdüğünde istediğiniz bölümlerine budama işlemi yapabilirsiniz.

Manolyanızı yetiştireceğiniz odanın nemli olması çok önemlidir. Kışın kalorifer üzerine içi su dolu bir kap koyabilirsiniz. Manolyanız enfes kokular yayarken onu yakından koklamak ister de burnunuz çiçeklerine temas ederse, cildinizdeki yağ manolyayla etkileşime geçer ve çiçeğin kararmasına sebep olur. Evde manolya yetiştirmek için fidanını ilkbaharda almalı, fazla derine ekmemeli ve bol su vermelisiniz.

Manolya Çiçeği Hakkında Bilgi, Manolya Çiçeğinin Hikayesi, Manolya Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir, Manolya Çiçeğinin Faydaları Nelerdir Ve Manolya Nasıl Yetişir? 5

  • Manolyayı ağaç, tohum, fide yahut çiçek şeklinde alacak olmanız fiyatını da etkileyecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/manolya-cicegi-hakkinda-bilgi-manolya-ciceginin-hikayesi-manolya-ciceginin-ozellikleri-nelerdir-manolya-ciceginin-faydalari-nelerdir-ve-manolya-nasil-yetisir/