Masaj Teknikleri Nelerdir? Masaj Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Masaj rahat bir şekilde herkesin rahatlıkla yapabileceği bir eylemdir. Profesyonel bir şekilde merkezlerde de rahatlıkla yapılmaktadır. Masaj eğitimleri alanlar masaj yapmak için belirli merkezlerde masaj için paralı olarak çalışabilmektedir.

Günümüzde masaj eğitimi alanların ve bu sektörde eksper olarak çalışanların sayısında artış görülmektedir. Günlük hayatın stresinin, iş sıkıntılarının son vakitlerde artış göstermesi ile masaj alanına ilgi çoğalınca natürel olarak eksper arayışındaki artış da yanında başlamıştır.

Çeşitli rahatsızlıklara, sakatlanmalara varan, sonsuz meseleye amacıyla olan şuursuz masajlardan uzak durmalı, profesyonel şahıslara masaj yaptırmalısınız. Bunun amacıyla ufak bir tesir yaparak gidebileceğiniz merkezleri belirleme edebilirsiniz. Bunu yapar iken çok seçici davranmanız sizin yararınıza olacaktır.

Masaj Nedir?

Tıp bölümünde kas, sinir sistemi ve kan dolaşımının işleyişini düzene sokmak, tedavi etmek amacıyla belirli ilkelerle, bedenin detaylı dokularına oluşturulan işleme masaj adı verilir.

Masajın Amacı Nedir?

Temel olarak ağrıları dindirme ve ödem amacıyla meydana gelen şişliklerin giderilmesini sağlamak hedefiyle yapılır. Fakat yaralanmalar ve kazalar neticesi meydana gelen burkulmaların iyileşmesinde, kasların gevşemesinde de masaj tekniği yapılır.

Masaj Teknikleri Nelerdir? Masaj Hakkında Bilmek İstedikleriniz 2

Çeşitli aktiviteler evvel oluşturulan masaj kan dolaşımına tesir edeceği amacıyla kasların hafif şekilde ısınmasında ve süratli çalışması konusu ile ilgili da yararlı olabilmektedir.

Masaj Teknikleri Nelerdir?

Genel hatlarıyla özelliklerinden bahsetmiş bulunduğumuz masaj programı kuşkusuz her insan amacıyla yararlıdır. Fakat hedefine ideal şekilde yapıldığı prosese işe yaramakta ve tedavi edici olmaktadır. Bunun amacıyla de değişik masaj teknikleri geliştirilmiştir.

Akubası Tekniği

5000 sene evvel Çinliler doğrulusunda keşfedilen bu yöntem, günümüzde akupunkturun iğnesiz şekli olarak tanım edilebilir. Enerji kanallarına parmak ile baskı yapılır ve bu noktalardan bedenin başka bölgelerine direkt olarak bir enerji akımı sağlanır. Neticesinde de rahatlama hissi meydana çıkar.

Masaj Teknikleri Nelerdir? Masaj Hakkında Bilmek İstedikleriniz 3

Aromaterapi Tekniği

Tedavide gaye gençleştirmektir. Bitki özlerinin yağlarından faydalanılarak uygulanmaktadır.

Sandalye Masajı

Ortalama olarak 10 ila 20 dakika arasında vaktin bir oturum ile rahatlama sağlar ama bu teknik yalnızca gereksinim duyulduğunda uygulanmaktadır. Özel bir sandalye üstünde tamamıyla giyinik biçimdeyken yapılır.

Derin Doku Tekniği

Tekniğin tam olarak sonuç alabilmesi için kasların toksin arındırması sağlanmaktadır. Derin kaslara tam olarak sonuç veren bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıcak Taş Tekniği

Isıtılmış yararlı taşlar, bedende detaylı bölgelere yerleştirilir. Küçük ufak baskılara uygulanarak taşların yerlerinin değiştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

Masaj Teknikleri Nelerdir? Masaj Hakkında Bilmek İstedikleriniz 4

Spor Masajı

Genellikle spor aktivitelerinin evvel ve sonrasında kısa vakit oluşturulan bir tekniktir ve kasları harekete geçirerek performansın iyi geçmesi hedeflenir. Esnekliği artırması bakımından sakatlıkların önüne geçmekte de tesirlidir.

İsveç Masajı

1820 senelerinde Ling’in keşfettiği geleneksel bir masaj türüdür. Çeşitli antik tekniklerin araştırılması neticesinde keşfedilen teknik, ilk çağdaş masaj tekniği olma özelliğini taşır. Cilde uygulandığından tepki göstererek bütün bedene ile bilinir.

Thai Masajı

Çok eski tekniklerden bir tanesidir ve Buda zamanından şu zamana kadar ulaşmıştır. Belirli noktalara baskı uygulanarak enerji akımı sağlanır. Esnekliği artıran, stresi azaltan ve hem de iç organları uyaran bir teknik olma özellikleri ile bilinir.

Masaj Teknikleri Nelerdir? Masaj Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Masajın Faydaları Nelerdir?

Yorgunluğun giderilmesi, stresin azaltılması, hareket etmemeli amacıyla oluşmuş kemik ve kas hastalıklarının tedavileri, detaylı felçlerin tedavileri, görülen hastalıklar, cilt üstünde görülen problemlerden selülit, omurga ağrıları, bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde tesirlidir.

Dilimizdeki masaj kelimesi Arapça dokunma manasına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma manasına gelen “massein” sözcüklerinden türetilmiştir. Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik tesir yaratılır. Vücut yüzeyinde el, elektrik, su vb. aracılığı ile tedavi, bakım ve rahatlama sağlanır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/masaj-teknikleri-nelerdir-masaj-hakkinda-bilmek-istedikleriniz/