Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz suyu hakkında pek çok soru vardır herkesin kafasında, maydanoz suyu adet söktürür mü, maydanoz kürü nasıl uygulanır, maydanozun faydaları nelerdir, maydanoz besin değerleri nasıldır, maydanoz limon kürü nasıl yapılır nelere iyi gelir, maydanoz suyu nasıl yapılır ve maydanoz Suyu ne kadar içilmelidir gibi sorularınıza cevaplar arıyoruz.

Maydanoz tükettiğimiz gıda maddeleri içerisinde en yüksek K vitamini içeren besindir. Her gün tüketeceğimiz maydanozla birlikte başka hiçbir şey tüketmeyerek K vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ayrıca içerdiği C ve A vitaminleri ile bağışıklık sistemi gözler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Maydanoz veya maydanoz suyu, Ayrıca E vitamini, çinko, demir, magnezyum ve fosfor içeren ve kütlesine oranda çok yüksek miktarlarda öğe barındıran bir bitkidir. Kütlesinin hayli düşük olması sebebiyle maydonoz doyurucu veya kilo aldırıcıdır denemez. Yağ içermez, yapsının büyük kısmı liflerden oluşur.

maydanoz suyu

Nelere İyi Gelir?

Maydanoz suyunun iyi geldiği başlıca sorunlar,

 • Sinüzit
 • Öksürük
 • Sindirim Sistemi bozuklukları
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Romatoit Artrid
 • Böbrek fonksiyon bozukluklar
 • Görme bozuklukları
 • Kan hastalıkları
 • Gaz
 • Cilt sorunları
 • Kadın hastalıkları
 • Karaciğer Yağlanmasını önler

Gibi sorunlardır. Ayrıca maydonozun bazı kanser türleri üzerinde etkili olduğu, klinik olmasa da bir veridir ve dikkate alınmasında fayda vardır.

Çok sorulan sorulardan birisi de maydanozun zayıflama üzerindeki etkileri üzerinedir. Maydanoz, tek başına tabii ki bir zayıflatıcı unsur değildir. Ancak, bir diyetle bitlikte düzenli olarak maydonoz suyu içilebilir. Bu sayede hem antioksidan etkisinden faydalanılır, hem de metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı yağ yakılmasınız sağlar. Yani evet maydonoz zayıflatır ama tek başına değil. Özellikler maydonoz suyuna sıkılacak bir miktar limon ile hazırlanacak maydonoz limon kürü oldukça etkilidir.

Maydanoz suyu ve maydanoz çayı aynı şeyler değildirler, Maydanoz çayı, maydanozun haşlanıp özünün suya geçmesiyle elde edilir, ki bu çiğ maydonoz kadar kıymetli özellikleri olan bir çay değildir. Değerli olan, blender veya katı meyve sıkacağından elde edilen ve mümkünse içinde başka sebzelerinde yer aldığı, sıkılmış maydonoz suyudur. Bir tutam maydonozla birlikte birkaç havuçun suyunu katır meyve sıkacağında sıkarak son derece leziz ve faydalı bir maydonoz suyu yapabilirsiniz.  Maydanoz suyu nasıl yapılır sorusunun ardından, maydınız ne kadar tüketilmelidir sorusuna da cevap verelim. Bu hazırladığınız kürden mümkünse 2 günde bir tüketiniz. Aşırı tüketimi özellikle kadınlarda adet dengesizlikleri ve her iki cinste de mide sorunlarına yol açabilir.

Maydanoz Suyu Nasil Hazirlanir

Esasında maydonoz suyunun çok fazla yan etkisinden bahsetmek zordur. Aşırı tüketimi mide problemlerine yol açabilirken, hamilelikte rahimi uyarıp tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/maydanoz-suyunun-faydalari/