Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır, hayatın akışı içinde zihnimizden geçen yığınla düşünce, sorgulama, yargı, muhakeme, kıyas gibi zihinsel eylemler zihnimizi yorar ve bizi zaman içinde yorgun ve mutsuz bireyler haline getirir. İşte meditasyon gibi yöntemler sayesinde zihnimizi bu kalabalık ve kaostan arıtır, deyim yerindeyse ruhumuza dokunuruz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Nasıl ki oruç sayesinde organlarımızı dinlendirerek bedenimizi  toksinlerden arıtıyorsak; zihnimizi de meditasyon sayesinde arıtarak temizlemiş olur ve algılayış, farkındalık gibi derin yollara girmeyi başarırız. Gündelik hayatın stresinden uzaklaşmanın en iyi yollarından biri olan meditasyon nasıl yapılır, hiçbir şey düşünmeden düşünce gücü nasıl kullanılır hususlarında bu makalemizde aradığınız soruların da yanıtını bulabilirsiniz.

Meditasyon yapmak zihnin kişiyi değil, kişinin zihni kontrol etmesini sağlar. Bu da konsantrasyonu arttırır ve hayatın hemen her alanında başarı getirir. Zira bir işte verimli olabilmenin baş koşulu zihni tamamıyla yapılan işe yoğunlaştırmaktır.

İşte meditasyonun bir kişiye vereceği en büyük güç budur. Meditasyon her kültürde farklı isimler alır. Sözgelimi İslamiyet’teki adı tefekkürdür. Zen Budizminde adı zazen olur. Ama gaye aynıdır. Meditasyon anında yarı transa geçilir ve bu esnada ruhla temasa girilir. Meditasyon zihni susturmayı öğrenmek ve iç sesi yani ruhun fısıltılarını dinlemeyi öğrenmektir.

Meditasyon yapmak için önce ister bağdaş kurarak, ister sandalyede, ister yerde oturun ve sırtınızın dimdik olduğundan emin olun. Beden dengede olmalı ki zihin de dengede olsun.

Gözleri açık tutun ve belli bir noktaya sabitleyin.

Meditasyon Nasıl Yapılır? 1

Zihne üşüşen düşüncelere yüz vermeyin ve sadece tek bir nesneye odaklanın ve sadece onu düşünün. Aslında hiçbir şey düşünmemek esastır ama ilk başlarda bu zor gelebilir. Bu yüzden tek bir nesne belirleyin ve zihninizde sadece o nesneye odaklanın. Sadece alıp verine nefese de odaklanılabilinir.

Düşünceler zihne üşüştüğünde nefese yoğunlaşarak düşüncelerin ağından kurtulabilirsiniz. Düşünceleri düşünmemeye çalışmak zihni daha da zorlar. Bu yüzden gelen düşüncelerin yavaşça zihninizden geçip gitmesine izin verin. Bırakın gelsinler ve gitsinler. Cebelleşmeyin.

Öfke, utanç ve korku duyguları ana yoğunlaşmayı önler. Bu sebeple sizi öfkelendiren, utanç duymanıza sebep olan deneyimleri ve korkuları besleyen düşünceleri, zihinden akıtıp üzerinde düşünmemek gerekir.

Sessizlik çok önemli bir kriterdir. Meditasyon müziği kullanmadan, sadece sessizliğin sesini dinleyerek de meditasyon yapabilirsiniz.

Meditasyon Nasıl Yapılır? 3

Meditasyon yapmak ilk başlarda zamansal anlamda da zor gelebilir. 10 dakikayla başlayın, ilerledikçe 1 saate kadar çıkan meditasyonlar yapabilirsiniz.

Meditasyon nasıl yapılır resimli anlatımlar da size ilk etapta yardımcı olabilir. Bunun dışında meditasyon kitapları ve meditasyon videoları da fikir verme açısından faydalı olabilmektedir.

Meditasyon yapmak zihne nefes aldırmanın ve ruhla kişinin kendi ruhuna temas etmesinin en temel yollarından biridir. İlk etapta zihne üşüşen düşünceler sizi zorlasa da yılmadan devam ederek düşünce gücünü hiçbir şey düşünmeden kuvvetlendirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/meditasyon-nasil-yapilir/