Meditasyon Nedir?

Meditasyon nedir, çıkış noktası ve zamanı hayli gerilere dayanan ama günümüzde son derece popüler hale gelen, kişinin derin düşünmesini sağlayan, iç huzurunu, bilinç ve dengesini bulmasını sağlayan, kendi öz benliğine ulaşmasına olanak tanıyan odaklanma tekniği olan meditasyon, zihni sakinleştirip evrensel bilince eriştirme gayesi güder.

Meditasyon ne demek dendiğinde kişinin kendi iç dünyasına dönerek kendini bulması ve huzura erişmesi için gerekli olan yoldur diyebiliriz.

Meditasyon Nedir? 1

Meditasyon yapmak kalp atışlarını yavaşlatıp dinginleştirir, solunum sayısını azaltır, vücudun oksijen tüketimini %20’ye kadar azaltır, kandaki laktik asit miktarını düşürür, tansiyonu normal seviyeye çeker ve orada dengede tutar.

Meditasyonun Faydaları

Düzenli olarak meditasyon yapmak kişiye pek ok fayda sağlar. En mühim faydalarından biri de olumlu düşünebilmeye olanak tanımasıdır. Meditasyon sırasında kişi sakin ve huzurludur. Evrende bulunan doğal enerjiyi almaya ve özümsemeye son derece açıktır.

 

Düzenli olarak meditasyon yapan kişilerde strese ve zihinle ilgili problemlere karşı mukavemet artar. Konsantrasyon artar, zihindeki karmaşık düşünceler düzene girer. Özgüven gelişir, pozitif düşünebilme gücü gelişir. Meditasyonun yararları arasında düşünce gücünü geliştirmesi de vardır.

Meditasyonun faydaları gerçekten de hem şaşırtır hem de yüz güldürür. Zihindeki her olumlu düşünce doğrudan ruha sirayet eder, ruhtakiler de bedene yansır. Bu da meditasyonun hastalıkları önleme konusunda ne kadar faydalı olduğunu gözler önüne serer.

Meditasyon Nedir? 2

Meditasyon nasıl yapılır ve her isteyen meditasyon yapabilir mi sorusuna beklenen yanıtlar da önemlidir. Meditasyon için öncelikle rahat, dingin ve huzurlu bir ortam şarttır. Meditasyon derli toplu ve sakin bir ortamda yapılmalı ve arzu edilirse tütsü, mum gibi objelerden de faydalanılmalıdır. Ortama sakinleştiren, yumuşak bir müzik de verilebilir.

Ve en önemlisi de zihni susturmak. Bunun için sadece içinde bulunulan “an” a odaklanmak gerekir. Gözler kapatılır, istenirse açık tutulup sadece belli bir objeye de odaklanılabilir. İdeal bir meditasyon süresi 15 ila 30 dakika arasında olmalıdır.

Mutluluk meditasyonu da denilen bu arınma ve zihni dinlendirme seanslarında derin düşünerek yani aslında hiçbir şey düşünmeyerek rahatlama sağlamak ve zihni hafifletmek zihin ve ruh için büyük faydalar sağlayacaktır.

Meditasyon Nedir? 3

Nefes meditasyonu, meditasyona başlarken doğru nefes alıp vermeyi sağlar. Bunun için sabah ve akşam 10’ar dakika rahat bir pozisyonda oturarak sadece nefese odaklanmak ve burundan nefes alıp önce karnı sonra ciğerleri şişirmek ve biraz bekleyip nefesi yavaş yavaş bırakmak doğru nefes alma yöntemidir.

Meditasyon sırasında zihninizi durdurmaya çalışmayın, akla mutlaka ardı ardına düşünceler üşüşecektir. Bırakın gelsinler, aksınlar ve gitsinler. Düşünceleri far edin ama üzerinde düşünmeyin, yorumlamayın ve yargı yürütmeyin. Bırakın gelsinler ve gitsinler. Siz sadece dışarıdan bir gözlemci gibi kendi zihninizi izleyin.

Meditasyon kitapları ve meditasyon videoları da size bu yolda destek sağlayabilir ve fikir verebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/meditasyon-nedir/