Mekik Nasıl Çekilir

Mekik Nasıl Çekilir

Hafiften kilo alındığını hissetmek, hele de o alınan kiloların ağırlıklı olarak karın bölgesinde toplandığını görmek akla hemen kalori düzeyi kısıtlanmış bir diyet programı ve egzersiz hareketlerini getirir. İlk medet umulan hareket de genelde mekik olur. Mekik nedir, nasıl çekilir neredeyse herkes bilir. Mekik çekme hareketi ile karın kaslarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek amaçlanır.   Mekik çekmek her ne kadar karın bölgesindeki yağları ve bel bölgesinde oluşan simiti eritmeye yönelik bir egzersiz hareketi olarak düşünülse de mekik çekme hareketinin asıl amacı sıkı ve sert karın kasları oluşturmaktır. Mekik çekmek tek başına uygulandığında sanıldığı gibi göbeği eritmez. Sadece karın ve mide kısmındaki kaslarını çalıştırarak daha sıkı, derli toplu ve sert bir karın bölgesi elde edilmesini sağlar. Mekik çekme nasıl yapılır, doğru mekik nasıl çekilir tekrar hatırlamakta fayda var.

Mekik Hareketleri

Mekik çekmek için yere sırt üstü uzanın. Uzandığınız zemin minder, halı gibi rahatsızlık vermeyecek tarzda ama sert bir zemin olmalı.

mekik cekmek

Dizlerinizi 90 derece bükerek  ayaklarınızı yere koyun.

Ellerinizi başınızın yan tarafına getirin ve parmak uçlarınızla kulaklarınıza dokunun. Ellerinizi boynunuzun arkasında kenetlemeyin.

Mekik çekme hareketine başlamadan önce birkaç kez derin nefes alıp verin.

Nefes verirken vücudunuzu yukarı doğru kaldırın. Dizlerinize kadar ulaşmak zorunda değilsiniz. Gidebildiğiniz kadar gidin, fazla zorlamayın. Bu esnada karın kaslarınızın gevşemesine asla izin vermeyin.

Bu şekilde bir müddet kalın ve yavaş yavaş vücudunuzu aşağı doğru indirin. Karın kaslarınız bu pozisyonda iken de kasılı kalsın. Vücudunuzu aşağı doğru indirirken nefes alın. Nefesinizi burundan alıp ağızdan vermeye dikkat edin. Bu nefes alıp verme tarzını tüm egzersizlerde alışkanlık haline getirin.

Mekik çekme hareketini önce az sayıda yapın. Kaslarınız alıştıkça mekik adedini arttırın.

Daha rahat mekik çekmek için özel olarak üretilen mekik aleti ve mekik sehpası kullanabilirsiniz. Bu aletlerle daha kolay ve seri şekilde mekik çekmek mümkündür.

mekik sehpasi

Sadece karın kasları değil, yan kasların ve bel kaslarının da çalışması için çapraz mekik hareketini de uygulayabilirsiniz.

Bunun için sırtüstü yatın ve dizlerinizi 60 derece açı oluşturacak biçimde kıvırın. Ayaklarınızı yere düz olarak koyun.

Ellerinizi kulaklarınızın üzerine koyun.

Sağ dirseğiniz ile sol dizinizi göğsünüzün üzerine değecek şekilde kıvırın.

Başa dönüp aynı hareketi diğer kol ve bacakla tekrarlayın.

mekik cekme

Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik çekmek karın ve göbek bölgesi için son derece faydalı bir egzersizdir

  • Düzenli olarak mekik çeken birinin karın kasları 3-4 ay içinde fark edilir şekilde güçlenir.
  • Mekik çekmek göğüs kısmından pelvis bölgesine kadar uzanan üç kas grubu olan abdominal kasları çalıştırır ve sertliğini artırır.
  • Mekik çekmek kişiyi dinç ve çevik yapar.
  • Bel bölgesinde oluşabilecek hasarları önler.
  • Bel kemiğini korur.

mekik cekmenin faydalari

Eğer mekik çekmeye yeni başladıysanız aceleci davranmayın. Ters bir hareket belinizin incinmesine neden olabilir. Mekik çekerken çok aç veya çok tok olmamaya dikkat edin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mekik-nasil-cekilir/