Melisa Çayı Neye İyi Gelir?

Melisa, hoş kokulu bir çiçek olmasının yanı sıra şifalı bir bitkidir. Aslında doğadaki hemen her bitkinin olduğu gibi, melisa da şifalıdır demek daha doğru olabilir. Tabii her doğal ürünün, bazı yan etkilere sahip olduğu gibi, melisa çayının yan etkileri de söz konusu olabilmektedir. Ancak, melisa çayının faydası başlığındaki maddelerin sayısı, yaz etki veya zarar olarak gösterilenlerden çok daha fazla olduğundan dikkate değer olmadığını söylemek yanlış olmaz. Hamile hanımların ilk sorduğu soru olan, melisa çayı hamilelikte içilirmi ve melisa çayı ne işe yarar, bunun yanında elbette fayda ve zararları ile ilgili hazırladığımız sayfamızdan bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Melisa çayı içmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Elbette ki melisa çayının bu kadar çok tercih edilmesi arasında yatan sebeplerin arasında ilk olarak sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi bulunması yer almaktadır. Melisa çayı ek çok kişi tarafından sevilmektedir. Zira özellikle uykuya dalma sorunu yaşayanlar, ya da o gün için huzursuz hissedenler melisa çayı sayesinde kısa bir süreliğine de olsa uykuya dalabilmektedirler. Bu metinde melisa çayı ne işe yarar ve melisa çayının faydası konularına değineceğiniz. Melisa çayı, kadın ya da erkek demeden pek çok kişinin rahatlamasına faydalı olan bir çay olarak dikkat çekmektedir. Melisa çayı genellikle sonbahar ya da kış aylarında daha fazla kullanılmasıyla bilinmektedir.

Melisa ayının faydası kişiye vermiş olduğu sakinleştirici özelliktir. Kişiler bu çayı içtikten sonra uykuya daha rahat dalmakta ve zihinleri bulanık olan kişiler de çay sayesinde rahatladıklarını söylemişlerdir. Melisa çayının etkileri arasında dikkat çeken bir diğer nokta ise çayın tadının güzel olması ve kişiye de ayrı bir keyif vermesi olarak yorumlanabilmektedir. Melisa çayı ne işe yarar diye soranlar için çayın etkilerinin son derece fazla olması bir örnek olarak verilebilmektedir. Bu çay bağışıklık sisteminizin düzenlenmesi ve aynı zamanda boşaltım sisteminizin de yararlı bir şekilde çalışmasına sebep olmaktadır. Melisa çayını içmekte olan kişiler genellikle boşaltım yolu hastalıkları ile ilgili de sıkıntı çekmemektedir.

Melisa Çayı Hamilelikte İçilir Mi?

Melisa çayı hamilelikte içilir mi diye soracak olursanız ise bunun cevabı doktor kontrolü ile evet olacaktır. Melisa çayı hamilelikte içilir mi sorusunun cevabını vermişken aynı zamanda yan etkilerine değinmekte de fayda bulunuyor. Melisa çayı yan etkileri arasında belki alerji problemi gösterebilmesi bulunuyor. Bu da özellikle hamilelik döneminizde alerji riskiyle karşı karşıya kalmanızın hoş olmaması gerekçesiyle açıklanabilirken, bu durum size doktor kontrolüyle aşılabilir. Melisa çayı yan etkileri arasında da ir diğer nokta, bağımlılık yapabilmesidir. Melisa çayının böyle bir etkisinin bulunduğu araştırmalara kanıtlanmıştır ve bu sebepten ötürü de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Melisa Çayı Neye İyi Gelir? 1

Uçucu yağ içeren bitkilerin hemen hepsi kokuludur ve bu yağlar çoğunlukla güzel kokarlar. Ancak melisa çayının yan etkileri içerisinde aşırı gevşemeye sebep olan etken de esasında tam olarak bu uçucu yağlardır. Bu nedenle aşırı miktarlarda tüketilmemesi önerilir. Doğru miktarlarda tüketilmesi durumunda melisa çayının faydası denilebilecek unsurlar oldukça fazladır. Ancak abartılı miktarlarda içilmesi ciddi problemlere yol açabilir. Tabii değindiğimiz gibi, melisa çayı hamilelikte içilirmi sorusunun cevabını da hamileliğin seyrine göre hekimin vermesi her zaman daha doğru olacaktır. Zira melisa çayı ne işe yarar sorusunu cevaplarken belirttiğimiz gibi, kas gevşetici etkileri, hamileliğin seyrine göre ciddi etkilere neden olabilmektedir. Esasında en doğrusu, hamilelikte doktor tavsiyesi dışında beslenme unsuru kullanmamaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/melisa-cayi-neye-iyi-gelir/