Menekşe Bakımı Püf Noktaları

Menekşe herkesin bir dönem bakmak istediği, kimilerimizin muvaffak olup, onlarca saksıya ulaşırken, kimilerinin ilk saksıda havlu attığı, muhteşem çiçekleri ile mest edici minik bir saksı çiçeği. Aslında tropikal bir bitki olan menekşe çiçeği bakımı zor olmamakla birlikte özen istemektedir. Menekşe çiçeği oluşumu hassas dengelerin korunmasına bağlıdır, her çiçeğe uyguladığınız geleneksel çiçek bakımını örneğin afrika menekşesi bakımı sürecinde uygulayamazsınız. Pekiyi, bakalım menekşe nasıl bakılır.

Öncelikle belirtelim, bizim evlerde baktığımız menekşe Afrika menekşesidir. Ve biz Afrika menekşesi bakımı konusuna değiniyoruz. Pek çok tropikal türü olsa da, bizim geleneksel olarak yetiştirdiğimiz bitki budur.

Saksı Seçimi: Öncelikle saksı seçimine dikkat etmeliyiz. Çok derin saksılar menekşe için doğru değildir. Bitki çapının 1/3’ü büyüklüğünde saksılar tercih edilmelidir. Saksılarda mutlaka delikler olmalıdır ve su toplama altlıkları mutlaka olmalıdır.

Toprak Seçimi: Menekşe için kullanacağınız toprağı, sadece torftan oluşturmamalısınız. Menekşenin bu noktada özel ihtiyaçları vardır. Genetik özellikleri gereği, nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamaktan hoşlanan bir bitkidir. Ve Ph dengesi çok büyük önem taşımaktadır. Ph5.5 ile 6.5 değerleri arası normal kabul edilir. Bu değerleri evde ölçebilmeniz söz konusu olmayabilir, ancak genel olarak bu değerlere ulaşmayı sağlayan toprak unsurlarını bir araya getirmeniz yeterli olacaktır. Torfun yanında, perlit, ponza, vermikülit gibi mineraller de eklerseniz, toprak hem ph hem denem bakımından menekşeye uygun bir hale gelecektir.

Evde Menekse Bakimi

Işık: Işıklandırma konusu ise oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Menekşe tropikal iklimlerde, dere kenarlarında ve ağaçlarından yetişen bir bitkidir. Yani gün ışığı ile sorunu yoktur. Ancak, direkt gün ışığı zararlı olacaktır. Hızlı bir şekilde su kaybeder ve kurur. Evinizde doğu veya batı cephe varsa, menekşenizi bu yönlere bakan pencerelerin önüne koyunuz. Böylece ortalama sıcaklıkta ve aydınlanma seviyesinde yeterince ışık alarak, yanmaktan korunacaktır.

Sulama: Afrika menekşesi bakımı en çok sulamada sorun yaşanan bir bitkidir. Pek çok kimse bitkyi yanlış anlayıp ya çok sular, ya da susuzluktan kurutur. Afrika çöl değildir. Özellikle nehir kıyıları oldukça nemli ve sıcak yerlerdir. Yani menekşe, bir çöl bitkisi değildir. Öte yandan menekşe suda yetişen bir bitki de değildir. Tam ortada hassas bir sulama rejimi olması gereklidir. Sulamayı sulama altlığından yapmalısınız. Toprak yüzü nemli olacak şekilde yapılıp, yüzey kuruyunca tekrar sulanmalıdır. Fazla veya az olmamalıdır.

Gübreleme: Menekşelerinize düzenli olarak gübre veriniz. Menekşeler için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Zira kendiniz tam olarak ihtiyaçları karşılayacak gübreyi yapamayabilirsiniz.

Değindiğimiz gibi, menekşe tropik bir bitkidir ve nemi sever. Kuru ortamlarda yeterli ve düzgün büyümezler. O sebeple nem oranı en az %70 olan ortamlarda bakmanız önerilir.

Menekşe çoğaltmada geleneksel ve evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntem çelikleme yöntemidir. Bu yöntemde, mevcut çiçeğinizden, sağlıklı ve gelişmiş bir tanesini koparıp, torf ve perlitle oluşturduğunuz köklenme saksısına 3cm kadar sapı girecek şekilde dikersiniz.

Yeterince sulama ile kısa zamanda köklenecek çiçeğimiz 3,4 sürgün verdikten sonra asıl saksısına geçebilecektir.

Menekse Bakimi Puf Noktalari

Dikmeden önce, alacağınız yaprağın, ölü olmadığına dikkat edin, kurumaya başlamış yapraklarıdan köklenme yapılamaz. Mümkünse, genç, ama gelişmiş yapraklar seçin. Seçeceğiniz yaprağın sapı uzun olmalıdır. Saksıya dikmeden evvel, sapların ucunu çapraz biçimde 45 derecelik açıyla kesin. Ve saksının toprağını asla çamur yapmayın. Dengeli bir nem oranı olmak durumundadır. Aksi halde bitki çürür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/menekse-bakimi/