Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, kadınlarda doğurganlığın son bulması anlamına gelir. Adet kanamasının son bulması anlamına gelen menopoz, bazı kadınlarda normal yaşında meydana gelirken, bazı kadınlarda daha erken yaşta meydana gelir. Son adet tarihinden 12 ay sonra ortaya çıkan bu durum cinsel hayatın da son bulması anlamına gelmiyor.

Ancak bazı hormonların etkisi ile kadınlarda bu dönemde cinsel soğukluk da yaşanabilir. Bu yazımızda sizlerle menopoz yaşı ve belirtileri konusunda detayları paylaşacağız.

Ülkemizde menopoz yaşı ortalama olarak 46’dır. Erken menopoz dönemi ise adet kanamasının 40 yaşından önce kesilmesi durumuna verilen addır. Kadınlarda menopoz dönemine girmeden önce bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilere dikkat edildiğinde eğer erken bir menopoz söz konusu ise tedavi yöntemleri ile geciktirilebilir. Menopoz belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Sıcak basması: Menopoza bağlı belirtiler arasında ilk sırada yer alan sıcak basması, genelde tüm bayanlarda görülür. Vücudun tamamını etkileyen sıcak basması, aniden ortaya çıkar ve yine aniden son bulur. Yanaklarda ve göğüs bölgesinde kızarıklığa neden olan bu ateş basması, vücudun östrojen hormonuna düştüğünde verdiği tepkidir.

Gece terlemeleri: Menopoz dönemine giren kadınların genelinde görülen bir durumdur. Geceleri ateşin birden yükselmesi ile birlikte terleme durumu ortaya çıkar. Geceleri çoğu kadının uyku sorunu yaşamasına neden olan bu terlemeler, menopozun en yaygın belirtilerindendir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? 1

Vajina kuruluğu: Menopoz öncesi dönemde bayanlarda en fazla görülen sorunlardan birisi de vajina kuruluğudur. Özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı ve tahrişe neden olan bu durum, normalde de vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Adet düzensizliği: Menopoza geçiş döneminde adet döneminde kısalma, bazı aylar adet görmeme sorunları sıkça yaşanır. Bunlar menopozun yaklaştığının sinyalleridir.

Halsizlik ve cinsel isteksizlik: Halsizlik, sürekli yorgunluk ve sinirlilik hali, konsantrasyon eksikliği menopoz döneminin ilk belirtileri arasındadır. Cinsel yönden de soğukluk ve kendini sürekli yorgun hissetmek, önemli belirtilerdir.

Yukarıda maddelerde verdiğimiz belirtiler aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da belirtileri arasında yer alıyor. Bu nedenle bir ya da bir kaç madde bir arada sizde de belirmeye başladığında vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? 2

Menopoz belirtileri neler sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de kısaca erken menopoz belirtileri hakkında detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Erken dönem menopoz belirtileri yani menopoz başlangıcı belirtileri, şu şekildedir…

Adet döngüsünde düzensizlik erken menopoz döneminin ilk belirtilerindendir. Adet kanamasının normalden daha uzun sürmesi ya da normalden daha kısa olması şeklinde olabilir. Zamanla adet kanaması kesilir.

 • Adet kanamasının miktarında azalma da erken menepoz belirtileri arasında yer alır. Azalarak devam eden kanama en sonunda tamamen kesilir.
 • Normal menopoz belirtileri olan ateş basması ya da gece terlemeleri erken menopoz döneminde de görülebilir.
 • Depresyon ve uyku bozuklukları görülebilir.
 • Okul ya da iş hayatında konsantrasyon eksikliğine bağlı başarısızlık görülme olasılığı vardır.
 • Vanijal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki erken menopoz dönemi belirtilerindendir.
 • Yorgunluk ya da sinirlilik hali olabilir.
 • Menopoz Belirtileri Nelerdir? 3

  Erken menopoz belirtilerinin görülmeye başlaması ile birlikte bayanlar doktora başvurabilir. Yapılan muayene ve kontrollerin ardından müdahale edilebilecek durum varsa müdahale edilip menopoz döneminin daha ertelenmesi sağlanabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/menopoz-belirtileri-nelerdir/