Menopoz Tedavisi

Menopoz, her kadının yaşadığı ve yaşayacağı bir süreçtir. Adet kesilmesi olarak bilinen bu dönem aslında 10-15 yıl gibi uzun bir süreyi kapsar. Menopoz dönemine girildiğinde kadınlarda bazı normal dışı durumlar ortaya çıkar. Menopoz belirtisi olarak da geçen bu şikayetler bazı kadınlarda çok hafifken bazılarında ağır şekilde ilerler.

Ağır menopoz belirtileri yaşayan bayanlarda bu belirtilerin hafifletilmesi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Menopoz tedavisi nasıl olur sorusunun cevabı ve yöntemler hakkında detayları gelin birlikte inceleyelim.

Menopoz, kadınlardaki östrojen ve progesteron hormonlarının azalması ile başlar. Adet düzensizlikleri, ruhsal sorunlar ya da vücuttaki diğer menopoza bağlı şikayetlerin temeli bu hormonların eksilmesi ya da yok olmasıdır. Bu nedenle şikayetlerin azalması için hormonların dengelenmesine yönelik tedaviler yapılmalıdır. Menopoz döneminde tedavi için hormonal ilaçlar kullanılır.

Şikayetlerin şiddeti, hastanın yaşı, yapısı ve ilaçlara olan hassasiyetine göre kullanılan yöntemler ve ilaçlarda değişiklik olabilir.

Menopoz döneminde hormonal ilaçlarla tedavi mutlaka doktor denetiminde yapılmalıdır. Bu ilaçların kullanımında doktor önerisinin dışına çıkılmamalı, söylenen yöntemlerden başka yöntem de denenmemelidir. Hormonal tedavi bu dönemde genelde hap şeklindeki ilaçlar ile yapılır.

Menopoz Tedavisi 3

Kimyasal tedavi yöntemlerinin dışında yine menopozun etkilerinin hafifleten bazı bitkisel yöntemler de etkili olabilir. Menopoz bitkisel tedavi yöntemlerini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Menopozda Bitkisel İlaçlarla Tedavi

Menopoz dönemi belirtilerini ve rahatsızlıklarını gidermek için bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir. Bu bitkisel yöntemler, evde bulunan ya da hemen hemen her aktarda bulunabilecek malzemeler ile hazırlanabilir. Ünlü uzmanlardan bu özel dönem için bitkisel tedavi kürlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Menopoz tedavisi Ahmet Maranki bitkisel kürü:

Ahmet Maranki, menopoz dönemi için özel bir bitki çayı karışımını öneriyor. Bu çayın hazırlanması için ısırgan otu, atkuyruğu, civanperçemi, çoban çantası, eğir otunu karıştırmanız yeterli. Her birinden eşit miktarda bir kap içinde karıştırın. Güzelce harmanladıktan sonra cam bir kavanoza koyun.

Menopoz Tedavisi 2

1 bardak kaynar suyun içine 1 kaşık kadar bu karışımdan koyun. 10 dakika bekletin demlensin. Soğutmadan içine biraz katıp tatlandırın. Geceleri uyumadan önce aç karnına her gün bu karışımından tüketin. Menopoz şikayetlerini azaltacaktır.

Menopoz tedavisi İbrahim Saraçoğlu bitkisel kürü:

İbrahim Saraçoğlu bu özel dönem için aslanpençesi çayını öneriyor. Bu özel çay için yarım litre suyu uygun büyüklükte bir cezve ya da demlikte kaynatın. Kaynayan suyun içine 4-5 gram aslanpençesi otunu ekleyip kaynatın. Yaklaşık 10-12 dakika demleyin. Ardından çayı süzüp soğumaya bırakın.

Soğuyan çayın içine her hang bir tatlandırıcı ya da başka bir madde eklemeden tüketilir. İlk 1 ay gün aşırı 1 bardak şeklinde bu çayı tüketin. Her seferinde taze olarak çayı demlemenizi öneririz ancak artan çayı dökmek istemezseniz kapalı cam kapta 3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.. 1 ay uygulaıdktan sonra 15 gün ara verin ve bu aradan sonra 6 ay haftada 2 kere olacak şekilde tüketin bu karışımı. Bu 6 ayın sonunda dönem dönem kürü uygulamaya devam edebilirsiniz.

Menopoz Tedavisi 1

Menopoz tedavisi için adaçayı ve papatya çayı:

Menopozun bitkisel tedavisi için normal bitki çaylarından faydalanılabilir. Bunun için papatya çayı ya da adaçayı tüketilebilir. Her iki bitki çayı için de ilk olarak bir su bardağı kadar su kaynatılır. Kaynar suyun içine 2 gram adaçayı ya da papatya çayı konulur. 10 dakika demlendirilir.

Daha sonra süzülür ve ılıyınca tüketilir. Her iki bitki çayı da aynı şekilde hazırlanır. Ancak papatya çayını sadece sabahları aç karnına 1 bardak tüketmek gerekir. Adaçayını ise gün içinde istediğiniz zaman 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/menopoz-tedavisi/