Mercimek Çorbası Kaç Kalori

Ana malzemesi kırmızı, yeşil yahut sarı mercimek olan; et suyu, soğan, un, tereyağı, patates, havuç, kereviz kullanılarak yapılan besleyici ve lezzetli bir çorba olan mercimek çorbası, sadece mercimek, soğan ve su ile de yapılabilir. Mercimeğin nişastalı ve protein yüklü yapısı yoğun bir lezzet elde edilmesini sağlar.

Lokantalarda da en yaygın ve sık olarak tercih edilen ve tüketilen bir çorba olan mercimek çorbası protein, potasyum, demir ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Yanında 1 dilim kepek ekmeği ilavesiyle ve üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilmiş 1 kase mercimek çorbası tek başına dahi ana öğün olabilecek nitelikte bir çorbadır.

Baklagil ailesinin en değerli üyelerinden olan kırmızı mercimek, bol B vitamini, manganez, çinko, sodyum, fosfor gibi mineraller sayesinde besler, doyurur ve şık sofralara imza atar.

Tok tutma özelliği sayesinde diyet listelerinin de en sık kullanılan malzemelerinden olan kırmızı mercimek yılın her mevsimi tüketilebilmektedir.

Mercimek çorbasını düdüklü tencerede yaparsanız hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de 15-20 dakika gibi bir süre içinde çorbanız hazır olur. Mercimek çorbası piştiğinde el blenderi ile pürüzsüz kıvama getirebilir ve servis edebilirsiniz.

Düdüklüde yapacağınız çorbada soğanı kavurmadan çiğ şekilde tencereye atabilirsiniz. Piştikten sonra kırmızı biberle yakılmış tereyağı ve biraz kuru nane ilavesiyle nefis bir tat elde edebilirsiniz. Dilerseniz mercimek çorbasına süt de ilave edebilirsiniz. Hem protein oranı artar hem de tadı daha güzel olur. Ayrıca pişerken çorbaya ilave edeceğiniz çok az miktarda kimyon hem mercimeğin şişkinlik yapmasını önler, hem de lezzete lezzet katar

1 orta boy kase mercimek çorbası yaklaşık 130 kaloridir.

Mercimek çorbasını un, patates, havuç, et suyu, süt ve tereyağı ilavesi ile pişirirseniz kalori değeri biraz daha artacaktır. Mercimek çorbanıza içmeden evvel taze limon suyu sıkarsanız, demir içeriğinin kana daha fazla karışmasını sağlamış olursunuz.

Mercimek çorbasını yalnızca orta boy soğan ilavesi ile de pişirebilirsiniz; patates, havuç, kereviz, süt ve un meyanesiyle de hazırlayabilirsiniz. Karbonhidrat oranı düşük olsun ve mercimek tadı daha baskın olsun isterseniz bu eklemeleri yapmadan sadece mercimek kullanarak da pişirebilirsiniz.

Diyabetler ve veganlar için de son derece uygun bir çorba olan mercimek çorbası, çorbaların gözbebeğidir.

Mercimek Çorbası Kaç Kalori 1

Mercimek Çorbasının Faydaları

Mercimeğin kırmızısıyla genelde çorba ve köfte; yeşiliyle salata ve pilav yapılır. Böreğe iç malzemesi olur, bulgur pilavı ile karıştığında enfes bir lezzete dönüşür. Ama mercimek dendiğinde yine de akla ilk gelen şey çorbasıdır.

Kırmızı mercimekle yapılan, bol posalı, lif açısından zengin, bitkisel protein oranı yüksek, demir içeriği bol, kan yapıcı özelliği olan, doyurucu ve çok lezzetli bir bakliyat çorbası olan kırmızı mercimek çorbası, göz bebeği çorbalardan birisidir.

Kebapçılarda ana yemek evveli “az çorba” isteğiyle sofraya gelen, yemek öncesi iştaha ivme kazandıran, kıvamlı ve çok lezzetli bir çorba olan mercimek çorbası, piştikten sonra blenderden geçirilerek pürüzsüz bir hale de getirilebilir, taneleri özellikle bırakıladabilir.

Mercimek Çorbasının Faydaları 2

Mercimek çorbası içtiğinizde;

  • Kandaki kötü kolesterol seviyesi düşer, ki bu da kalp krizi geçirme riskini düşürür.
  • Kalp sağlığı için faydalıdır.
  • Yüksek oranda lif alınmış olunur. Lif alımı demek şeker hastalarının insülin ve kan şekerlerinin düşmesi demektir. Lif sayesinde aynı zamanda kabızlık problemi önlenmiş olur, bağırsakların çalışması düzenlenmiş olur, hemoroit rahatsızlığını önler.
  • Mercimekteki yüksek orandaki demir ve folik asit sayesinde kansızlık problemi önlenmiş olur.
  • Potasyumu yüksek olan mercimek, yüksek tansiyonu da düşürür.
  • Mercimeğin ihtiva ettiği maddeler sayesinde kansere yakalanma riski de düşürülmüş olur.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mercimek-corbasi-kac-kalori/