Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Meşe ağacı nedir, hemen hemen dünyanın her yerinde yetişen ve yaklaşık 400 çeşidi olan meşe ağacı 20 değişik çeşidi ile ülkemizde de yetişmektedir. Sulak alanları seven meşe ağacı, bu tür bölgelerde daha iyi yetişir ve güneşle doğrudan temas ederek değil de dolaylı gelen ışıkta ve gölgelik alanlarda daha sağlıklı ve güzel büyür.

Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

Meşe ağacında yetişen palamut meyvesi, sanayi kuruluşlarına hammadde sağlar. Palamutun içindeki kestaneye benzer tohuma da “pelit” ismi verilir.  Meşe ağacı süs ağacı olarak da değerlendirilmektedir. Meşe ağacı meyvesi sadece palamut değil, üzerlerinde oluşan meşe yosunlarıdır. Meşe yosunu yağı da sağlık alanında son derece kullanışlı bir ürün olup meşe ağacı meyvesi kategorisinde değerlendirilir.

Meşe Ağacı Özellikleri

 • Meşe ağacı kerestesi son derece dayanıklı bir ağaç türüdür.
 • Meşe ağacı yaprak döken ağaç grubundandır.
 • Mart ve Nisan aylarında çiçek, Ekim aylarında ise meyve verirler.
 • Meşe ağacı odunu son derece damarlı ve ağır bir yapıdadır. Ayrıca dokusu da sert ve sıkıdır.
 • Meşe ağaçlarının palamut üretebilmeleri için 50 yaşına gelmeleri gerekmektedir.
 • Bir meşe ağacı, eğer yeri uygunsa 500 sene yaşayabilecek ve boyu 25 metreye ulaşabilecek kadar uzun ömürlü ve heybetli bir ağaçtır. Ayrıca meşe ağacının gövdesi 2 metrelik bir çapa kadar ulaşabilir.
 • Meşe ağacının anavatanı Türkiye dışında, İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Yunanistan, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerdir.
 • Meşe ağacının tepe kısmı geniş ve gövdesi düzgündür.
 • Rengi siyaha dönük bir renktir.
 • Meşe ağacının kökleri hem derinlere hem de yanlara doğru uzar.
 • Yaprakları çoğunlukla dişli ve düz kenarlıdır.
 • Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 2

 • Meşe ağacının palamutları tanen bakımından hayli zengindir ve şırası boya yapımında da kullanılır.
 • Meşe ağaçlarının üreme ve yetişmesinde pelitlerin rolü büyüktür. Bu ağaçların üremesinde de sincap ve kargalara önemli rol düşer.
 • Meşe ağaçları antik çağlarda da Yunan, Mısır ve Roma uygarlıklarında kutsal addedilen ağaçlardan olmuştur.
 • Meşe ağacından ağırlıklı olarak mobilyacılıkta, süs eşyası yapımında, boya yapımında, doğramacılıkta, şarap fıçısı yapımında, gemi yapımında, köprü ve iskele inşasında istifade edilir.
 • Meşe ağacı tozları uzun süre vücuda temas ettiğinde son derece kuvvetli bir kaşıntıya sebep olurlar.
 • Ülkemizde 18 adet meşe ağacı türü bulunmaktadır. Bunlar, Anadolu palamut meşesi, saplı meşe, sapsız meşe, Istranca meşesi, saçlı meşe, İspir meşesi, Macar meşesi, kasnak meşesi, mazı meşesi, tüylü meşe, Doğu Karadeniz meşesi, Lübnan meşesi, İran palamut meşesi, Pırnal meşesi, Makedonya meşesi, kermes meşesi, boz pırnal, yalancı tüylü meşe olarak sıralanabilir.

  Meşe ağacı eski inanışlarda Zeus’un kutsal ağacı olarak da bilinir. Meşe ağaçlarıyla dolu bir ormanda yaslar serin, kışlar ılık olur. Doğal afet türündeki olayların önlenmesinde meşe ağaçlarının etkili olduğu ve bu ağaçlarla dolu ormanların tesis edilmesi gerekliliğinin altı kendiliğinden çizilmiş olur. Meşe ağaçlarının meyvesi yalnızca palamut değildir. Üzerlerinde oluşan meşe yosunu yağı da sağlık için son derece faydalıdır. Tıp alanında yapılan çalışmalarda meşe yosunu yağının adı sıkça geçmektedir.

  Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 3

  Görüldüğü üzere meşe ağacının insan sağlığına olan faydaları son derece büyük ve önemlidir. Meşe palamudu yüksek oranda protein ihtiva ettiğinden, hayvanların beslenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

  Meşe ağacı palamudu çay olarak tüketildiğinde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Çocuklarda görülen ishal ve kabızlığın giderilmesinde de palamut çayı oldukça etkilidir.

  Meşe ağacı hakkında bilgileri bu şekilde derleyebiliriz.

  Meşe Ağacı Faydaları Nelerdir?

  Meşe ağacı palamudunun insan sağlığı üzerinde son derece büyük faydaları vardır. Özellikle kan şekerinin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olduğu için diyabet hastalarının da kullanabileceği bir besin maddesidir.  

  Yüksek miktarda protein ve karbonhidrat içeren meşe palamudu, fındık ile de benzerlik gösterir. Ama palamuttaki yağ oranı daha düşüktür. Meşe palamudu bunun dışında mineraller bakımından da zengindir. Demir, kalsiyum, fosfor, B6, B12, tiamin gibi vitamin ve mineraller meşe palamudunda yoğun şekilde mevcuttur.

  Meşe palamudu kemirgen hayvanlar için de son derece besleyici bir maddedir. Geniş dalları sayesinde meşe ağacı, pek çok kuşun yuva yapmasına da olanak tanır.

  Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 4

  Meşe ağacı mobilyacılık sektöründe de oldukça sağlam ve kullanışlı bir malzemedir. En sağlam mobilyaların yapımında meşe ağacından faydalanılır. Meşe ağacından ayrıca boya sanayisinde ve gemi yapımında da faydalanılır.

  Meşe ağacından bahsetmişken meşe ağacı yaprağına da değinmeden geçmek olmaz. Meşe ağacı yaprağı kayıngiller familyasından olup, erozyona karşı bol miktarda dikilen ve dikilmesi gereken ağaçlardan birisidir.

  Meşe yaprağından istifade etmek isterseniz bakın neler yapabilirsiniz. Ağaçtan topladığınız meşe yapraklarını soğuk suyla yıkayarak süzün. Meşe yapraklarını taze olarak da kullanabilirsiniz, kurutarak da saklayabilirsiniz. Kullanmak istediğinizde 1 su bardağı klorsuz suyu kaynattıktan sonra 1 çorba kaşığı ufalanmış meşe yaprağını kaynattığınız suya ilave edin, karıştırın ve kısık ateşte ağzı kapalı vaziyette 1 dakika kaynatın. Çayı demlemeye bırakın ve iyice dinlendirdikten sonra süzerek için.

  Meşe yaprağını farklı bir başka şekilde de hazırlayabilirsiniz. Meşe yaprağını sirke ve suyun içinde kaynatıp dayanılabilecek kadar sıcaklıkta ağızda bir miktar tutabilirsiniz. Nevazilin yani nezlenin neden olduğu diş ağrısını kesebilecek yöntemlerden birisi de budur.

  Meşe ağacı yaprağı bağırsak bozukluklarını giderir, ishal ve dizanteriyi keser, bazı kadınlarda çok yoğun gelen adet kanını düzene sokar, bel soğukluğuna iyi gelir, bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelir, kan tükürmeyi giderir, kanamaları keser, basur memelerine iyi gelir.

  Meşe Ağacı Nedir Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir? 5

  Meşe Ağacı Nerede Yetişir?

  Meşe ağacının nerelerde yoğun olarak yetiştiğini ve yaşadığını bilmek istiyorsanız işte size meşe ağacı nerede yetişir sorusunun yanıtı.

 • Pırnal meşesi, yaz kış yeşil kalabilen ve yaprak dökmeyen bir meşe türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Toprak seçmez. Kuru ve katmanı derin toprakları sever. Soğuğa karşı dayanıklı değildir. Kışların ılıman geçtiği iklimlerde gelişir. Boyu 20 metreye kadar çıkabilir.
 • Bataklık meşesi, egzotik meşe türlerinden birisidir. Daha çok sahil kesimlerinde yetişir. Güneşi ve nemi sever. Don olayına karşı duyarlıdır. Boyu 15 metreye kadar çıkabilir.
 • Saplı meşe Ak meşe grubunda incelenen bir meşe türüdür. Marmara, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Organik içeriği zengin, derin ve serin topraklara yaşamayı sever. Ilıman iklim saplı meşe için en ideal iklimdir.
 • Kırmızı Amerikan meşesi de egzotik meşeler grubundadır. Türkiye’de Belgrad ormanlarında sıkça yetişir. Toprak konusunda seçici değildir. Ilıman iklim ağacıdır. Don olayından da kolayca etkilenir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mese-agaci-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir/