Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Mesir macunu dendiğinde aklımıza il gelen Manisa şehridir. Birçok derde deva olan mesir macununun tarihi hakkında farklı iddialar vardır. Bunların tümü Manisa iline ait olmakla birlikte farklı süreçlere aittir. Postus Rum kralının hazırlattığı bir panzehir olduğu, Kanuni’ nin annesi Hafsa Hatun’ u iyileştirmek için hazırlanmış olduğu ve Manisa akıl hastanesi başhekiminin hastalarını tedavi etmekte kullandığı karışım olduğu söylenmektedir.

Bunların hangisinin doğru olduğu konusunda net bir fikir söyleyemesek de gerçek olan mesir macununun oldukça faydalı olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiğidir.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 1

Mesir macunu nedir? 41 çeşit baharatın karıştırılıp macun haline getirilmesiyle hazırlanan lezzetli ve faydalı bir besindir. Manisa kültürüne aittir. Birçok hastalığa deva olmasının yanı sıra cinsel gücü arttıran bir afyodizyak olması ile ünlenmiştir.

Mesir macunu tarifine geçmeden mesir macunu ne işe yarar, faydaları nelerdir konusuna değinelim.

Mesir Macunu Faydaları Nelerdir?

Bin bir derde deva olduğu söylenen mesir macunu vücudun birçok organının rahatsızlığında, kanın temizlenmesinde, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Mesir macunu ne işe yarar? İdrar zorluğu ve idrar yolu iltihaplarını iyileştirir, balgam söker, öksürüğe, soğuk algınlığına iyi gelir. Kanı temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağrı giderici etkisi ile romatizmal hastalıklarda oldukça etkilidir. Kabakulak başta olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıklarda olumlu tedavi edici özelliği vardır. Ciltte meydana gelen problemleri ve özellikle egzamayı iyileştirdiği bilinmektedir. Hemoroidi olanlarda oldukça faydalıdır. Mideyi yatıştırır, gazı giderir, hazmı kolaylaştırır.

Sinir sistemi üzerine olumlu etkileri oldukça fazladır. Psikolojik rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkisi vardır. Cinsel gücü arttırarak üreme sorunu olanlara fayda sağlar.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 2

Mesir Macunu İçindekiler

Mesir macunu içinde 41 çeşit baharat bulunmaktadır. Bu 41 çeşit faydalı baharatın bir araya gelmesi ile şifa küpü denen mesir macunu oluşmaktadır. Bu baharatları sırasıyla ve faydaları ile belirtecek olursak;

ANASON: İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve bağırsaklardaki gazı gidermesi ile oldukça faydalıdır.

HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Bileşiminde faydalı uçucu yağlar vardır ve mide, bağırsak ağrı ve problemlerine karşı etkilidir.

ÇİVİT:  Kabakulak, pnömoni ve bebeklerde oluşan ağız yaralarının tedavisinde oldukça faydalıdır.

ÇÖPÇİNİ: Bileşiminde tanen bulunmaktadır. Birçok cilt problemine ve özellikle egzamaya çok iyi gelmektedir.

ÇÖREK OTU: Gaz giderici, sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahiptir.

DARFÜLFÜL: Öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Balgam söktürür.

HARDAL TOHUMU: Ağrılı ve iltihaplı cilt hastalıklarında oldukça etkilidir. Ayrıca mide bağırsak problemlerinde olumlu etkiye sahiptir. İştah açıcıdır.

HAVLİCAN: Balgam söker ve öksürüğü iyileştirir. Sindirim sistemini düzenler, gaz gidericidir. Ağız kokularını giderir.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 3

HİYARŞENBE: Doğal müshil ilacıdır.

KAKULE: İştah açıcı, mide rahatlatıcı ve gaz giderici etkisi vardır. Yemeklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılır.

KARABİBER: Öksürük kesici etkisi vardır.

KARANFİL:  Doğal antiseptiktir. Diş ağrısında oldukça etkilidir. Ağız kokusu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

KEBABE: Doğal antiseptiktir.  İdrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi vardır.

KİMYON: Gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

ZENCEFİL : Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Özellikle astım tedavisinde kullanılmaktadır.

VANİLYA: Uyarıcı etkisi vardır.

DAMLA SAKIZI: Öksürüğe ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

SAFRAN: Ani kalp çarpıntılarında oldukça etkilidir.

PORTAKAL KABUĞU: Hoş kokusu ile macuna koku verici olarak katılmaktadır. Mideyi rahatlatır.

Mesir macununda ayrıca yenibahar, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub gibi baharatlarda kullanılmaktadır.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 4

Bu malzemelerin oranları da hazırlanmasında önemlidir. Bu yüzden evde yapmak pek mümkün değildir ve birebir aynısını tutturmak imkansız denebilir. Bu yüzden özellikle Manisa da üretilen mesir macunlarını almanızı öneriyoruz. Tabi ki nasıl yapıldığını öğrenmekte fayda olacaktır.

İçeriğinde ki faydalı baharatları saydıktan sonra sıra mesir macunu tarifinde…

Mesir Macunu Nasıl Yapılır?

Mesir macunu tarifi için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz 41 çeşit şifalı ot ve baharata ihtiyaç vardır. Bu malzemelerin sert olanları öncelikle öğütülmekte ve un haline getirilmektedir. Elekten geçirilerek topak kalmamasına dikkat edilmektedir. Ayrı yerde sıvı baharat ve bitkiler karıştırılır ve un haline getirilen karışıma yavaş yavaş karıştırılarak eklenir. İyice karıştırılıp temiz cam kavanozlara doldurulur.

Görüldüğü gibi mesir macunu tarifi oldukça kolaydır. Burada önemli olan malzemelerin doğru ve sağlıklı bir şekilde hazırlanmasıdır.

Cinselliğe Etkileri Nelerdir?

Her ne kadar bin derde deva olsa da mesir macunu öncelikle cinsel hayata katkısı ile bilinmektedir. Öyle ki mesir macunu ne işe yarar sorusuna verilen ilk yanıt cinselliğe katkısı olmuştur.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 5

Doğal bir besin olması ve hem kadınlar da hem de erkeklerde cinsel performansı arttırması açısından çok fazla tercih edilmektedir. Yaşlılarda olsun gençlerde olsun tüm cinsel problemlerde ve özellikle iktidarsızlıkta mesir macunu önerilmekte ve tüketilmektedir. Doğurganlığı arttırdığı da bilinmektedir.

Bu kadar faydalı olan mesir macunu nasıl kullanılır? Yetişkinler için sabah akşam aç karnına birer tatlı kaşığı yenmesi önerilir. Çocuklara da iştah açıcı ve gelişimi tamamlayıcı olarak günde bir çay kaşığı verilebilmektedir.

Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi mesir macununun da fazlası zararlıdır. Aşırı tüketildiğinde gastirit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına, sindirim problemlerine, karaciğer hastalıklarına, mesane hastalıklarına ve basura neden olmaktadır. Ayrıca şeker hastaları için sürekli kullanımı oldukça sakıncalıdır. Kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca iştah açıcı etkisi kilo problemlerine neden olabilmektedir.  Bu uyarıları dikkate alarak gereğinden fazla tüketmemenizi öneriyoruz. Aksi halde fayda yerine kendinize zarar vermiş olursunuz.

Manisa denilince mesir macunu festivali ilk akla gelenlerdendir. Her yıl 15 Nisan’ da Manisa mesir macunu festivali ve şenlikleri düzenlenmektedir. Türkiye’ nin hatta dünyanın birçok yerinden festivale katılan turistler özellikle mesir macunu hakkında bilgilendirilmekte ve faydalarından bahsedilmektedir.

Sümerlerden günümüze kadar bu şenliğin geldiği söylenmektedir. Bahar döneminde bitki tanrısı Adonis’ in domuzlar tarafından öldürüldüğü, kanının toprağa karıştığı ve kanının gücüyle topraktan mesir macununda kullanılan şifalı bitkilerin yetiştiği söylenmektedir.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Cinselliğe Etkileri Nelerdir? 6

  • Piyasada farklı tür ve ambalajlarda mesir macunu satılmaktadır. Çubuk şeklinde tek kullanımlık poşetler yanı sıra kavanozda satılan mesir macunları mevcuttur.
  • 400 gr’ lık cam kavanozlarda satılan mesir macunu yaklaşık 35- 40 TL civarındadır. 5’ li çubuk mesir macunu ambalajları da 7-8 TL civarındadır. Tabi ki marka ve yerine göre bu fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bunlar piyasanın ortalama fiyatlarıdır.
  • Bir gün yolunuz Manisa’ ya düşerse mutlaka yerinde bu lezzeti tatmanızı öneriyoruz. Hem bin bir derde deva hem besleyici hem de lezzetli bir ürün olduğunu göreceksiniz. Özellikle Manisa mesir macunu festivaline gitmenizi tavsiye ediyoruz. Hem kültürümüzü tanımak hem de tarihini iyice öğrenmek için festival önemlidir.
  • Bu makalemizde size Manisa ilinin bin bir derde deva lezzeti mesir macununu tanıtmak istedik.    Mesir macunu nasıl kullanılır ve  mesir macunu ne işe yarar bilgilerini vermeye çalıştık.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mesir-macunu-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir-cinsellige-etkileri-nelerdir/