Metabolik Balans Diyet Listesi

Metabolik balans diyet listesi, metabolik balans metabolizmaya yeni bir denge ve düzenleme sağlayarak bir nevi ayar yapıyor ve bu şekilde zayıflatıyor. Burada kişinin yemek yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi yatıyor. Kişiye özel diyet listeleri hazırlanarak metabolik balans programı başlatılıyor. Bu süreçte metabolizma sağlıklı bir düzeye geliyor.

Metabolik balans diyetinde 6 öğün yerine 3 öğün tavsiye ediliyor.

Metabolik Balans Diyet Listesi

Öğün aralarında 5 saatlik ara bırakılıyor. Metabolik balans diyetine göre vücudun besinleri rahatça sindirebilmesi ve dinlenebilmesi için belli bir süreye gereksinim duyar. Bu sebeple öğünler arasında en az 5 saat süre olmalıdır. Her yemek sonrasında kan şekeri yükselir ve açlık daha bariz hissedilir. Metabolizmanın dengesi bozulur.

Yemeğe mutlaka protein ile başlanmalıdır.

Birinci aşamada pilates, yürüyüş, esneme gibi hafif egzersizlere yer verilir; üçüncü aşamada ise ağır sporlara geçilir.

Uyku da metabolizmanın çalışması için önemli bir süreçtir. Her gün en az 8 saat uyumak daha sağlıklı kilo verilmesini sağlar.

Metabolik balans diyetinde amaç metabolizmayı dengeleyerek sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlamaktır. Düzenli çalışan vücut daha sağlıklı çalışacak, daha iyi yağ yakacak ve daha sağlıklı kilo kaybı sağlayacaktır.

Metabolik balans diyetinde kişiye özel bir metabolik balans diyet listesi oluşturulur.

Metabolik balans programı dört aşamadan oluşur.

Birinci aşama / Hazırlık: Vücut detoks listesi ile toksinlerden arındırılır. Bu aşamada çeşitli tetkikler ve kişiye özel diyet listesi hazırlanır. Vücudu koruyan ve metabolizmayı dengeleyen kilo verme programı da başlamış olur.

İkinci aşama /Sıkı dönem:  14 gün boyunca asla yağ içeren yiyecek tüketilmez. Bu dönemi asla taviz vermeden tamamlamak gerekir.

Metabolik Balans Diyet Listesi 2

Üçüncü aşama /Rahat dönem: Sıkı dönemde tüketilmeyen yiyecekler bu aşamada yenilebiliyor. Yağlar ve diğer yasaklı besinler tüketilebiliyor. Kişi bu süreçte hem kendini daha iyi tanıyor hem de beslenme alışkanlıklarını daha iyi düzenliyor.

Dördüncü aşama / Koruma dönemi: metabolik balans diyetiyle metabolizma dengelenmiş olur, sağlıklı beslene alışkanlıkları edinilmiş olur. Bu şekilde ideal kilo da ömür boyu rahatlıkla korunacaktır.

 Metabolik balans diyeti epilepsi hastalarına, hamilelere, böbrek rahatsızlıkları olanlara önerilmez.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/metabolik-balans-diyet-listesi/