Metabolik Balans Yemek Listesi

Metabolik balans yemek listesi, Metabolik balans son zamanlarda adı sıkça duyulan ve üzerinde konuşulan bir diyet programı. Metabolik balans diyeti doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından geliştirilen ve kilo düzenleyen bir metabolizma programıdır.

Metabolik Balans Yemek Listesi 1

Metabolik balans ile kilo alma yahut kilo verme süreci başlatılabildiği gibi; metabolizma dengelenerek metabolik sendrom, insülin direnci, tiroid, obezite gibi rahatsızlıklar da tedavi edilmiş olur. Metabolik balans sistemi, vücudun güzel ve sağlıklı görünmesini sağladığı gibi, aynı zamanda kişinin sağlıklı kiloda da kalmasını sağlıyor.

Alman doktor Wolf Funfack tarafından  geliştirilen ve 2002 tarihinden bu yana yalnızca tıp doktorları tarafından uygulanan Metabolik balans sistemi, Türkiye’de ise 2009 yılından beri uygulanmaktadır. Metabolik balans diyeti  metabolik balans programı eğitimi almış olan hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Metabolik balans diyeti kalori hesaplamaya dayalı bir diyet programı değildir. Metabolik balans metabolizmayı düzenleyen beslenme programı ile metabolizmayı eğiterek dengeleme sağlar. Sağlıklı beslenme kurallarını öğreterek hayata geçirilmesini sağlayan metabolik balans diyeti ile kısa sürede başarıya ulaşmak mümkün olabiliyor.

Metabolik Balans Yemek Listesi 2

Metabolik balans uygulayanlar romatizma, migren, şeker hastalığı, kolesterol, yüksek tansiyon gibi metabolik bir rahatsızlığı olan ve bu sebepten dolayı ne yaparsa yapsın, ne kadar çabalarsa çabalasın kilo veremeyen, ideal kilosuna inemeyen kişilerle, büyüme çağında olup gelişiminde birtakım eksiklikler olan çocuklar oluyor.    

 • Kilo vermekte ve almakta zorlanan kişiler
 • Hangi yaşta olursa olsun enerjik, formda ve hareketli olmak isteyenler
 • Hipoglisemi rahatsızlığı olanlar
 • Tip 2 şeker hastaları metabolik balans uygulayanlar sınıfına girebilirler.
 • Bunun aksine böbrek rahatsızlığı olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar, hamileler, emziren anneler ve epilepsi hastaları metabolik balans diyeti uygulayamayacak kategoridedirler.
 • Metabolik balans diyeti yapmak isteyen kişiler önce kapsamlı bir kan tahlili yaptırarak işe başlıyorlar. Bundan sonraki süreç hastayla doktor arasında gelişiyor.
 • Metabolik balans diyetinde yemeğe başlanırken proteinle başlanıyor. Sonra karbonhidratlar devreye giriyor. Bu yöntem yağ yakımını da hızlandırıyor.

  Metabolik Balans Yemek Listesi 3

  Öğüne proteinlerle başlamak aynı zamanda kan şekerinin de ani olarak yükselmesini engelliyor. Yemeğe karbonhidratla başlamak kan şekerinin ve buna bağlı olarak insülinin de birden yükselmesine neden oluyor. Bu da yağ yapımını arttırıyor.

  Metabolik balans diyetinde günde 3 sefer yemek yemek yeterlidir. Az az ve sık sık yemek yeme modelinde vücuttaki insülin değeri yükseldiği için bu durum sakıncalı görülüyor. Metabolik balans diyetinde ara öğün önerilmiyor. Bu tedavide amaç insülini dengede tutmak.

 • Öğünler arasında en az 5 saat olması gerekiyor.
 • Kişinin kilosuyla orantılı olarak su içmesi de gerekiyor.
 • Meyve mutlaka yenmeli ve ekmek olarak da çavdar ekmeği tüketilmesi salık veriliyor.
 • Hekimin hastası için özel olarak hazırlayacağı metabolik balans yemek listesi ile diyet düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde metabolizma dengesi yerine oturtulmuş oluyor ve kişi rahatlıkla kilo verebiliyor.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/metabolik-balans-yemek-listesi/