Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Bir beslenme ve rejim uzmanına danışarak kişiye özel hazırlanmış, haftada 0,5 – 1 kilo verilmesini hedefleyen ve her çeşit besin grubunu içeren dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Günlük beslenme programına ara öğünler ilave ederek çoğaltmak, yavaşlamış olan metabolizma hızının yükselmesini elde edecektir. Ara öğünler; meyve, süt ya da süt ürünleri, tahıllı ekmek, peynir, rejim bisküvisi gibi gıdalardan oluşmalıdır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Ek olarak azca su tüketimi de; bitkinlik, böbrek hastalıkları, deride kuruma ve sindirim sistemi şeklinde rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bundan dolayı rutin su tüketiminin minimum 8-10 su bardağı, toplam sıvı tüketiminin de 12-15 su bardağı olmasına özen gösterilmelidir. Metabolizma nasıl hızlandırılır Ender Saraç aracılığı ile de kişilere sürekli olarak ifade edilmektedir.

Soğuk aylarda şu demek oluyor ki kışın bazal metabolizma hızlanır, yazın yavaşlar. O nedenle yaş arttıkça göbekte yağlanma doğar. Uzun boylu ve zayıf kişilerde bazal metabolizma hızı daha çok yani süratlidir. Vücutta yağ miktarı arttıkça metabolizma yavaşlar.

Menopozda metabolizma nasıl hızlandırılır? Sorusu, özellikle de bu döneme girmek üzere olan kadınlar tarafından sıklıkla yöneltilmektedir. Erkeklerde metabolizma hızı hanımlara bakılırsa daha fazladır. Buluğluk döneminde ve hamilelikte metabolizma hızı artar. Ruhsal vaziyet metabolizmayı tesirinde bırakır. Depresyon metabolizmayı bozar ve kilo aldırır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 2

Korku anında kanda artan adrenalin hormonu metabolizmayı hızlandırır. Hızlı kilo alıp vermeler metabolizmayı yavaşlatır. Vücut ısısının artması metabolizma artırır. Tiroit hormonu, erkeklik hormonu, gelişme hormonu, stres hormonu olarak malum adrenalin ve noradrenalin de metabolizmayı artırır. Uyku metabolizmayı azaltır. Uzun açlık metabolizma hızını yavaşlatır.

Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

Tatlı ve çikolata tüketimine dikkat edilmelidir. Eğer tatlı yenecekse hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine minik porsiyonlar halinde sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Aşırı yiyecek ve tatlı tüketimi; kalp, böbrek, karaciğer, şeker hastalığı ve yüksek gerilim rahatsızlığı olan kişilerde sağlık problemlerine niçin olabilir.

Metabolizma hızının yavaşlaması, sindirim sistemi rahatsızlıkları şeklinde şikâyetleri de meydana getirebilmektedir. Metabolizma nasıl hızlandırılır İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen birbirinden farklı tarifler ile anlatılmaya devam edilmektedir.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 3

Metabolizmayı Hızlandıran İçecekler

Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağı yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fotokimyasal bir yapı ihtiva eder. Kilo kaybı mevzusunda yeşil çaydan destek almak istiyorsanız günde birkaç fincan içmeniz gerekebilir.

Üzüm, bu konuda dikkatli tüketilmesine karşın kişilerin metabolizmalarını hızlandıran bir besindir. Yaş üzüm yerine kuru üzüm tüketmek ise hem kalori kıymetini düşürür bununla birlikte daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Üzümün detoks tesiri olduğu bilinmektedir. Üzümün özellikle çekirdekleri ile birlikte yenmesi önerilmektedir. Kahve metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza de destek verir; sadece extra kalori içermediği sürece.

Öte kandan kahvenin detoks özelliği olduğu bilinmektedir. Yeni araştırmalar kahvenin kanserden koruduğunu göstermiştir. Gene tertipli kahve tüketimin siroz ve karaciğer kanserine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Kremalı ve çok yağlı olmadığı sürece daha azca kalori almanıza destek verir. Yemekten önce yendiğinde, yüksek kalorili gıdaların yerini alabilir. Ek olarak tavuk, balık, sebze ya da fasulye ilave ederek çorba haricinde tek başına doyurucu, düşük kalorili yiyecek yapabilirsiniz.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? 4

ABD’de meydana getirilen bilimsel bir araştırmanın neticelerine bakılırsa, yeşil çay ekstresi tertipli alındığında Metabolik hızı günlük averaj %4 arttırmaktadır. Meydana getirilen başka bir araştırmada da, aynı beslenme düzenini takip eden bir araştırma grubunda, tertipli yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere göre averaj 3,3 kilo daha çok zayıfladığı saptanmıştır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/metabolizma-nasil-hizlandirilir/