Metabolizmanızın Hızını Arttıracak Püf Noktalar

Kış aylarında bütün herkesin ortak sorunu kilo almaktır. Kilo almak farklı nedenlerden olsa da genellikle metabolizmamızın yavaşlığındandır. Dolayısıyla istediğiniz kiloya ulaşmanın yolu metabolizmanın hızının arttırılmasından geçmektedir.

Metabolizma hızınız yaşınız, kas yoğunluğunuz, vücudumuzdaki yağ miktarına ve cinsiyetimize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı besinler ise sizin metabolizmanızı düzenler ve daha sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlar. Peki ya nedir o besinler…

Metabolizmanızın Hızını Arttıracak Püf Noktalar 2

Acı biber: Acı biberin içinde bulunan “capsaicin” maddesi özellikle yakıcı olduğundan metabolizma hızını kişiden kişiye değişmekte olmak üzere 1.2 ila 2 arasında arttıracaktır. Acı biberin bir diğer avantajı ise tokluk hissi vermesidir ve acıktırmayı geciktirmesidir. Acı biberin dışında kekik ve tarçında da bulunan “capsaicin” maddesi zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay: Kafein içeren yeşil çaylar vücudumuzu ısıtacağından metabolizmamızın daha hızlı çalışmasında rol oynar. Kafein içeren diğer içecekler olan kahve ve çayda metabolizmanızın hızını arttıracaktır.

Protein: Proteinin sindirilmesi uzun olduğu için vücut daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Yumurta, süt, balık, kırmızı et ve tavuk daha çok protein içeren besinleri yemek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Sıvı tüketmek: Bol bol sıvı tüketmek vücudumuza oldukça yararlıdır. Sadece metabolizmanın hızlandırılmasında değil birçok yararı daha vardır. Sabah aç karnına 1 bardak su içmek metabolizmanızın gün boyunca daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına neden olacaktır.

Kahvaltı yapmak: Geceleri uyuduğumuzdan bir süre besin girmeyeceğinden metabolizmamız kendini korumaya geçerek yavaşlar. Sabahları kahvaltı yapmadan güne başlarsanız metabolizmamız vakit geçtikçe daha da yavaşlamasına neden olacağından sabah kahvaltısını kesinlikle atlanmaması gereklidir. Sağlıklı ve doyduğunuzu hissettiğiniz anda kahvaltıyı da bitirmenizde çok önemlidir.

Metabolizmanızın Hızını Arttıracak Püf Noktalar

Geç saatlerde yemek yemek: Geç saatlerde yemek metabolizmamız için çok zararlıdır. Akşamları yatmadan 4 saat ve daha geç olmak üzere yemek yiyip yatmak sağlığınız için çok önemlidir.

Hareket yapın: Gün içerisinde yapılacak belli başlı hareketler metabolizmanızı hızlandıracaktır. Spor yapmaya vaktiniz yoksa daha çok harekete geçmek için otobüs kullanıyorsanız 1 durak öncesinden inin ve yürüyün veya asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin.

Hareketlere başlamadan önce kafeinli içecekler tüketip hareket esnasında bol bol sıvı tüketip ve hareket sonunda protein ağırlıklı beslenmek, kilo vermenize ve daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/metabolizmanizin-hizini-arttiracak-puf-noktalar/