Metpamid Tablet Ne İçin Kullanılır, Metpamid Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid tablet, etken maddesi “Metoklopramid hidroklorür” olan Metpamid tablet beynin, mide bulantısı ve kusmayı engelleyen  bölgesi üzerinde etkili olan bir ilaçtır. Diyabet hastası olan kişilerde rastlanılan mide kası felci sırasında ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi şikayetlerin tedavisinde etkilidir.

Metpamid Tablet Ne İçin Kullanılır, Metpamid Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Metpamid tablet üst sindirim sistemindeki kasılmaları çoğaltarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Mide bulantısını ve kusmayı önleyen bir hap olan Metpamid tabletin nerelerde kullanıldığını dilerseniz daha ayrıntılı inceleyelim.

Metpamid tablet mide bulantısı ve kusmayı önler. Mide boşalması geciktiğinde ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemek sonrası hissedilen yoğun dolgunluk hissi ve iştahsızlık tedavisinde, ilaç kullanımına bağlı yahut ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmalarda, kemoterapi ve buna benzer akut bulantı ve kusmalarda, akut migren kaynaklı bulantı ve kusmaların önlenmesinde, mide ve bağırsaklarda yapılacak radyolojik tetkik öncesinde, mide boşalması ve baryumun bağırsağa geçişini kolaylaştırmada, radyasyona bağlı bulantı ve kusmaların önlenmesinde, mide ülseri ve reflü gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Metpamid prospektüsünde yazan endikasyonlar ana hatlarıyla böyledir. 

İlacın endikasyonlarından bahsederken Metpamid yan etkileri de akla gelmektedir. İlacın etken maddesine karşı herhangi bir alerjisi olan kişilere bu ilaç tavsiye edilmez.

 • 12 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Metpamid, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmalarda kullanılmamalıdır.
 • Metpamid Tablet Ne İçin Kullanılır, Metpamid Tablet Yan Etkileri Nelerdir? 1

  Mide ve bağırsaklarında tıkanıklık, delik yahut kanama olan kişiler; yakın zaman önce mide bağırsak ameliyatı geçirmiş olan kişiler, böbrek üstü bezlerinde tümör olan kişiler, epilepsi yahut Parkinson hastalığı olan kişiler Metpamid kullanmamalıdır.

  Metpamid yan etkileri çok dikkatli okunmalı ve ilaç ona göre kullanılmalıdır.

  Kanında potasyum, magnezyum, sodyum seviyesi ile ilgili bir sorunu olanlar, yüksek tansiyon, alerji, astım yahut porfiri denilen bir kan hastalığından muzdarip olanlar, kalp ritm bozukluğu olanlar, böbrek ve karaciğer problemi olanlar, ilacı kullanmadan evvel mutlaka hekimlerine danışmalı ve bilgi vermelidir.

  Metpamid tedavisi sırasında alkol almaktan kaçınmak gerekir. Alkol ile birlikte alınan Metpamid, uyuşukluk, uyku hali gibi yan etkielr hissettirebilir.

  Metpamid yan etkileri arasında  halsizlik ve uyuşukluk da olabileceği için araç yahut makine kullanımı gibi durumlar öncesinde dikkatli olunmalıdır. Karın ağrısı, zor nefes alma, kurdeşen; yüz, dudaklar, dil ve boğazda şişlik gibi durumlarda hekime bilgi verilmelidir. En yoğun görülen Metpamid yan etkileri sersemlik, huzursuzluk, halsizlik ve bitkinlik olarak sayılabilir.

  Metpamid Tablet Ne İçin Kullanılır, Metpamid Tablet Yan Etkileri Nelerdir? 2

 • Hamile ve lohusa kadınların Metpamid kullanımı sakıncalıdır.
 • Metpamid fiyatına gelince; Metpamid 10 mg. 30 tablet 2017 eczane perakende satış fiyatı 4.16 TL’dir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/metpamid-tablet-ne-icin-kullanilir-metpamid-tablet-yan-etkileri-nelerdir/