Mide Ağrısı için Ne Yapılmalı?

Mide ağrısı, en fazla sindirim ve beslenme problemleri nedeni ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Uzun süre midenin boş kalması, fazla yemek yeme, mideyi yoracak şekilde beslenme ya da alerjik durumu olan kişilerde bu besinlerin tüketilmesinden kaynaklanabilen mide ağrısı, bazen de farklı tür sağlık sorunlarının belirtileri olarak ortaya çıkabilir.

Her ne sebepten olursa olsun, önemsenmesi ve mutlaka tedavisi yapılması gereken mide ağrısı hakkında mide ağrısı nasıl geçer konusunu sizler için bu yazımızda paylaşıyoruz.

Mide ağrısı için çok fazla seçenek mevcuttur. Sürekli ve şiddetli mide ağrısı durumlarında hastaların mutlaka bir doktora görünmesi gerekir. Bu ağrıların asıl nedeninin belirlenmesinden sonra ilaç ile tedavi uygulanabilir. Zaman zaman ortaya çıkan ve kişinin beslenmesinden kaynaklanan hafif mide ağrıları içinse evde doğal malzemeler ile bitkisel karışımlar hazırlanabilir.

Ünlü uzmanlar tarafından da önerilen bu doğal karışımlardan bazılarını sizler için derledik. Siz de beslenmeden kaynaklanan hafif mide ağrıları yaşıyorsanız, bu doğal karışım ve çayları deneyebilirsiniz.

Çörek Otu Karışımı: Mide ağrıları için çörek otlu doğal şurup hazırlayıp kullanabilirsiniz. Bu şurup için doğal 1 kilo balın içine 100 gram kadar çörek otu karıştırın. Cam kavanozda sakladığınız karışımı ağrı olduğunda aç karnına 1 yemek kaşığı adar tüketebilirsiniz.

Doğal Nane Çayı: Mide ağrısı için doğal nane çayı yapmak için bir tutam yaş ya da kuru nane, ve bir adet bütün limon yeterlidir. Nane ile limonu küçük parçalara ayrılıp kaynatın ve bu karışımın suyunu için.

Portakal Kabuğu Karışımı: Doğal bir mide ağrısı ilacı için biraz portakal kabuğu ve aynı miktarda rezeneyi kaynatın. Kaynayan karışımı bir su bardağı kadar tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısı için Doğal Karışım: Tamamen doğal malzemeler ile elde edilen bu karışım, hafif ve orta dereceli mide ağrıları için tüketilebilir. Karışım için yarım su bardağı suyun içine, yarım çorba kaşığı nane suyu, yarım çorba kaşığı misket limonu suyu, bir kaç damla zencefil suyu ve yarım çay kaşığı tuz ilave ederek, karıştırın. Beslenmeye bağlı mide ağrıları için son derece etkili bir karışımdır.

Mide Ağrısı için Ne Yapılmalı? 1

Limon Tozu ve Kaya Tuzu Karışımı: Beslenmeye bağlı mide ağrılarının hafifletilmesinde limon tozu ve kaya tuzunu karıştırabilirsiniz. Bu karışım için 2 çorba kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı kaya tuzu ve 1 bardak suyu karıştırın. Tamamen karışan malzemeli suyu ağrıların şiddetine ve durumuna göre günde 3 bardak kadar tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı: Doğal bitki çayları arasında en etkililerinden olan papatya çayı, mide rahatlığı için de tüketilebilir. Midenin rahatlaması ve ağrısının geçmesi için papatya çayını demleyip doğal bal ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu çayı ayrıca sakinleşmek için de kullanabilirsiniz.

Mide ağrısına evde doğal bitkiler ile doğal ilaçlar hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında mideyi çok fazla boş bırakmamak, aç karnına çok fazla yemek yememek, acı ve yağlı yemekleri fazla yememek, kafeinli ve asitli içecekleri fazla tüketmemek gerekir. Bu önemli noktalara dikkat ederek mide ağrısını önleyebilirsiniz.

Mide Ağrısı için Ne Yapılmalı? 2

Sindirim problemlerinden kaynaklanan mide ağrılarını önlemek için gün içinde yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine dikkat etmek gerekir. Midenin rahatlaması ve sindirimin düzene girmesi için ayrıca bitki çayları tüketilebilir, gün içinde bol miktarda su tüketimi yapılabilir. Mide problemleri için yemekleri 3 ana öğün yerine 5 ara öğün şeklinde yapabilirsiniz. Her bir öğünde çok fazla mide yorucu olmayan yemekler tüketerek mide ağrılarını önleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-agrisi-icin-ne-yapilmali/