Mide Ağrısı Nasıl Geçer Kesin Çözüm

Mide ağrısı değişik nedenler ile kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tek başına rahatsızlık sebebi olan mide ağrısı bazı durumlarda daha önemli ve ciddi hastalıkların habercisi de olabiliyor. Şiddeti, süresi, ortaya çıkış şekli, nedeni değişik olan mide ağrıları tedavi edilirken de değişik yöntemler uygulanıyor. Bu yazımızda sizlerle mide ağrısı ile başa çıkmanın yolları ve mide ağrısı için ilaç çeşitleri hakkında bilgileri paylaşacağız.

Mide ağrısı, her yaştan insanda görülebilen sağlık sorunlarından biridir. Şiddetine göre hastanın etkilendiği mide ağrısı, doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar ile kontrol edilebilir. Bunun yanında zaman zaman ortaya çıkan ve çok fazla rahatsızlık vermeyen mide ağrıları, evde hazırlanan bazı doğal karışımlar ile tedavi edilebilir. Aşağıda mide ağrısının geçmesi için doğal bir kaç karışım ve kullanımını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Zencefil çayı: Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olan taze zencefil, mide ağrıları için de etkilidir. Mide ağrılarından kurtulmak için bir adet taze zencefil kökünü 1-2 dakika cezve içinde kaynatın. Kaynayan karışımı daha sonra bir kenara alıp 15 dakika demlenip dinlenmesi için bekletin. Sonrasında karışımı süzüp her seferinde 1 su bardağı olacak şekilde günde 3 kere tüketebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenleyen bu doğal çay, kabızlık sorunlarının çözümünde de kullanılabilir.
 • Limon suyu-kaya tuzu karışımı: Mide ağrısının üstesinden gelmek için doğal malzemeler ile elde edilen özel bir karışım tüketilebilir. Bu karışım için 2 çorba kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı kaya tuzu ve 1 bardak suyu karıştırın. Bu karışımı ihtiyaca göre günde 3 kere tüketebilirsiniz.
 • Nane çayı: Mide ağrısı ve hazımsızlık için ideal doğal karışımlardan biri de nane çayıdır. Bu çay için bir miktar taze nane yaprağını su içine koyup 10 dakika kadar kaynatın. Kaynayan nane çayının içine biraz limon sıkıp tatlandırmak için bik çay kaşığı kadar doğal bal koyabilirsiniz. Nane çayını günde 1 ya da 2 fincan tüketabilirsiniz.
 • Papatya çayı: Papatya çayının sakinleştirici ve mide yatıştırıcı etkisi vardır. Normal bitki çayı demler gibi papatyaları kaynatın ve demlenmesi için 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında papatyaları süzüp tatlandırmak için biraz bal karıştırıp içebilirsiniz. Papatya çayını mide ağrıları için günde 2 kere tüketebilirsiniz.
 • Mide ağrısı için doğal şurup: Mide ağrısı için doğal bir şurup hazırlamak için bir miktar amber kabuğu ve ağulu kökünü kaynatın. 30 dakika boyunca orta ateşte kaynar su içinde haşlayın. Haşlanan şifalı bitkileri süzün ve elde ettiğiniz suyun içine papatya tohumu ekleyin. Bu şekilde doğal şurup kıvamına getirip saklayabilirsiniz. Mide ağrısı için yemeklerin sonlarında bir fincan kadar bu karışımından tüketebilirsiniz.
 • Mide Ağrısı Nasıl Geçer Kesin Çözüm 1

  Mide Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

  Mide ağrısı, evde uygulanan bazı karışımlar ve dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilerek tedavi edilebilir. Ancak çok uzun süren ve hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen mide ağrıları için özel mide ağrısı ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken ilaçlardır.

  Mide ağrısının şiddeti ve çeşidine göre kimisi sadece ağrı olduğunda kullanılan bu ilaçların bazıları ise günlük belirli dozlarda belirli saatlerde alınması gereken ilaçlardır. Her iki tür ilacın da kullanımında doktorun verdiği öneriler göz önüne alınıp kullanılmalıdır.

  Mide ağrısına ilaç kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilacın üzerinde yazan bilgilerin iyi anlaşılmasıdır. İlaç hakkında bilgilerin yer aldığı bu kağıtta, ilacın içeriğindeki maddeler, ilaç kullanım dozları, etkileri, yan etkileri, yaşa göre kullanımları şeklinde bilgiler yer alıyor. Bu bilgilerde yer alan özellikle yan etkilerin çok iyi bilinmesi, kullanan kişide bu etkilerden biri ya da bir kaçının görünmesi halinde mutlaka doktora başvurulması gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-agrisi-nasil-gecer-kesin-cozum/