Mide Ağrısı Nedenleri

Mide ağrısı, günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Farklı çok sayıda nedeni olan bu ağrı, nedenleri ve kişinin dikkat etmesine göre kimi zaman saatlerce kimi zamansa günlerce sürebilir. Ağrının tedavisi için ilk adım olan mide ağrısının sebepleri konusunu sizler için araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Mide ağrısı, ülkemizde yaygın bir şekilde görülen ağrı çeşitlerindendir. Hemen hemen her yaşta görülebilen bu ağrının ortaya çıkmasında farklı etkenler rol oynar. Mide ağrısı sebepleri, her ne olursa olsun mutlaka ciddiye alınması gereken ağrılardır.

Bazen sadece tek başına bir sağlık sorunu olan bu ağrılar, bazense daha ciddi problemlerin belirtileri olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerin belirlenmesinde mide ağrısına eşlik eden başka şikayetler varsa mutlaka onların da göz önüne alınması gerekir. Mide ağrısının başlıca nedenlerini aşağıdaki maddeler gibi sıralamak mümkündür.

 • Günlük hayatta yaşanan ani stes, sıkıntı ve moral bozuklukları mide ağrılarına ve kramplarına neden olabilir.
 • Kişinin kendisinin enüz farkına varmadığı bir tür hastalık nedeni ile mide ağrısı yaşanabilir.
 • Alınan her hangi bir besine karşı kişinin alerjik durumunun olması, bu besinlerin tüketilmesinin ardından mide ağrısı yaşanmasına sebep olabilir.
 • Çevresel bazı nedenler, mide ağrılarını ortaya çıkarabilir.
 • Zaman zaman değişen bazı hormonal faktörlerin sonucunda mide yanması, krambı ve ağrısı yaşanabilir.
 • Uzun süreli kabızlık ve hazımsızlık halleri, mide ağrısına neden olabilir. Bu durumda kişinin sindirim sistemini düzenlemek çin bol sıvı içmesi, lifli gıdalardan bol miktarda tüketmesi gerekir.
 • Vücuda giren bazı zararlı bakterilere karşı vücut tepkisini hemen verir. Bu durumda kusma, ishal gibi rahatsızlıkların yanında mide ağrıları da görülebilir.
 • Aşırı ve hızlı hızlı yemek yemek de midede ağrıya neden olabilir. Bunun için yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş ve bolca çiğneyerek yemeniz gerekir.
 • Mide Ağrısı Nedenleri 1

  Mide ağrısı, şiddetine göre değerlendirilebilen bir ağrıdır. Kimi zaman aniden ortaya çıkıp aniden geçen bu ağrılar kimi zaman günlerce sürebilir. Günlerce süren ya da aniden çok şiddetli şekilde ortaya çıkan mide ağrıları, mutlaka önemsenmelidir. Bu tür ağrılar için doktora gidilmeli, durum hakkında bilgi verilmelidir.

  Mide ağrısı, tek başına ortaya çıkabildiği gibi bazı önemli hastalıkların ilk belirtileri olarak da ortaya çıkabilir. Mide kanseri, mide ülseri, sinirsel hazımsızlık, safra taşı, kolit ve gastrit gibi hastalıkların belirtileri olarak mide ağrısı ortaya çıkabilir. Uzun süren ve bazı yöntemler ile geçmeyen mide ağrıları bu nedenle mutlaka kontrol edilmelidir.

  Mide ağrısının nedenleri, ağrının tedavisi için çok önemlidir. Pek çok sağlık sorunu ve hastalığın tedavisinde ilk sırada yer alan nedenlerin ortadan kaldırılması, mide ağrısında da geçerlidir. Genel olarak mide ağrısının nedenleri doğru belirlenip bu nedenler ortadan kaldırıldıktan sonra ağrıda hafifleme ya da tamamen iyileşme görülebilir.

  Mide Ağrısı Nedenleri 2Mide Ağrısı Nedenleri

  Geçici mide ağrılarında nedeninin tam olarak belirlenmesi ve bu konuda dikkatli olunması da önemlidir. Geçici olsa da sürekli tekrar eden mide ağrıları, hastaların kendilerini kötü hissetmelerine, iştahlarının azalmalarına ve zaman zaman halsizlik yaşamalarına neden olabilir.

  Mide ağrısı durumlarında nedenlerin iyi ve doğru belirlenmesi, hem tedavi için hem de başka bir hastalık durumunda erken teşhis için çok önemlidir. Önemli çoğu hastalık, erken teşhis ile tedavi edilirken, geç kalınması halinde hastalığın ilerlemesinden dolayı kimi zaman tedavi edilemez. Bu tür durumlarda hastaların mümkünse cerrahi müdahale ya da daha farklı tedavi yöntemleri ile hastalıklarının tedavisi yapılabilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-agrisi-nedenleri/