Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Mide ağrısı, her yaştan insanın başına gelebilecek önemli ağrılardan biridir. Kimi zaman tek başına ortaya çıkıp tek değerlendirilen bu ağrı, kimi zamansa başka nedenler ile birlikte de ortaya çıkıp değerlendirmeye alınabiliyor. Beslenme ile doğrudan alakalı olan mide ağrısına iyi gelen besinler, ilaçlar ve bitkileri bu yazımızda sizler için ele aldık.

Mide ağrısı şiddeti herkese göre değişebilen bir tür ağrıdır. Kimi zaman sadece bir kaç saat süren bu mide ağrısı, kimi zamansa günler hatta haftalar sürebilir. Bu tür inatçı ve uzun süren mide ağrıları ya da kısa sürdüğü halde sürekli tekrarlayan mide ağrıları için farklı yöntemler denenebilir.

Çok şiddetli ya da sürekli devam eden mide ağrıları için doktora gidilmesi ve bu ağrılara özel üretilen mide ağrısı için ilaç türlerinden birini seçip kullanabilirsiniz. Eğer ilaç kullanmak istemezseniz, özel bitkiler ile elde edilen karışımlardan kendinize hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler midenin rahatlamasını sağlayan doğal bitkilerdir. Bunlar tek başına kullanılabildiği gibi bir kaç şifalı bitki birlikte kullanılarak da mide ağrılarının tedavisi için kullanılabilir. Mide ağrısı için en çok kullanılan şifalı bitkileri aşağıda bulabilirsiniz.

Zencefil: Gaz giderici özelliği bulunan zencefil, gazdan kaynaklanan mide ağrılarının tedavisinde kullanılabilir. Mide bulantısı için de etkil olan zencefilin taze olarak çayı hazırlanıp günlük olarak tüketilebilir.

Papatya: Pek çok sağlık şikayeti için papatya ve papatya çayı kullanılabilir. Sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği bulunan papatya çayının mide üzerinde de etkisi büyüktür. Midenin rahatlaması, yatışması, gaz sorununun geçmesi ve ekşime sorununa karşı düzenli olarak papatya çayı tüketilebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler?

Rezene: Gaz giderici ve spazm önleyici özelliği bulunan rezene, mide ağrıları için ideal bir bitkidir. Rezeneyi yemeklerden sonra bir çay kaşığı kadar tüketebilir, ya da slaata ve yemeklerinize ekleyerek her zaman tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı için iyi gelen bitkilerin yanında aynı şekilde bu ağrılara iyi gelen besin grupları da mevcuttur. Bu besin grupları, ağrıların olduğu zamanlarda tüketildiğinde kısa sürede ağrının yok olmasını sağlar. Mide ağrısına iyi gelen besin grupları ve haklarında kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Lifli gıdalar: Bazen uzun süren kabızlık nedeni ile mide ağrısı sorunu yaşabilir. Bu sorunun önüne geçmek için sindirim sisteminin çalışmasında etkili olan lifli gıdaları tüketmek gerekir. Bu lifli gıdalara örnek olarak; buğday kepeği, esmer pirinç, rafine tahıllar, kepekli ekmek, kuru erik, kuru kayısı, kuru incir verilebilir. Ayrıca düzenli olarak koyu yapraklı sebzelerin tüketimi de sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler? 2Mide Ağrısına İyi Gelen Şeyler? 1

Az yağlı gıdalar: Hazımsızlık ve bu hazımsızlık nedeni ile mide ağrısı çekenler günde 3 büyük öğün yerine 5 küçük öğün yemek yemeyi tercih etmeli. Bu öğünlerde midenin zorlanmaması için az yağlı ve çok ağır olmayan yemekler tercih edilmeli.

Keten tohumu: Kabızlık ve kabızlığa bağlı mide ağrıları için keten tohumu tüketilebilir. Yüksek oranda lif ve sağlıklı yağ Omega-3 içeren keten tohumunu öğütülmüş olarak yoğurt içinde ya da salatalarda kullanabilirsiniz.

Kefir ve yoğurt: Bol miktarda D vitamini ve kalsiyum içeren bu ürünler, sindirime yardımcı olan prebiyotikler içerir.

Bu özelliği ile sindirim problemlerinden kaynaklanan mide ağrılarına iyi gelir ve bu ağrıların önlenmesinde etkili olurlar.

Mide ağrısı ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de mide ağrısına süt iyi gelir mi sorusudur. Her ne kadar süt ürünleri iyi gelse de sütün kendisi mide ağrıları için kullanılmamalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-agrisina-iyi-gelen-seyler/