Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı neden olur, mide bulantısı hissini yaşamayan yoktur. Kimi zaman aniden belirir, kimi zaman herhangi bir sebep yokmuş gibiyken ortaya çıkar ama altında illa ki bir sebep bulunur. Mide neden bulanır, hangi sebeplerden kaynaklanır bilmek gerekir ki, bulantı hissi doğduğunda önlem alabilmek mümkün olsun.

Mide Bulantısı Neden Olur? 1

Özellikle taşıt tutması durumlarında başa gelen ve yoğun kusma isteği uyandıran mide bulantısı, kişiyi oldukça tedirgin de eder. Bu sebeple taşıt tutmalarına karşı hassa olan kişiler yolculuğa çıkarken yanlarında mutlaka kusma torbası, naneli şeker ve ciklet bulundurmalıdır.

Eğer taşıt tutması her yolculuk esnasında tekrarlıyorsa o zaman eczanelerde satılan bulantı baskılayan ilaçlardan kullanılabilir.

Şiddetli mide bulantısına eşlik eden kusma durumu bozuk gıda, üşütme, taşıt tutması, ilaç, soğuk algınlığı, üşütme, bazı mikrop, bakteri ve virüsler, bazı enfeksiyon hastalıkları, vertigo, uzun süreli açlıklardan sonra hızlı yemek yeme, ağır ve yağlı yiyecekler yeme, gebelik gibi sebeplere bağlı olarak geliştiyse bunun geçici ve ciddi olmayan bir durum olduğunu bilmek rahatlatıcıdır ve basit çözümlerle giderilebilecek bir problemdir.

Ama mide bulantısı şiddetliyse ve sık aralarla tekrarlıyorsa, vücutta seyreden başka bir hastalığın habercisi olabilmektedir, dikkatli olmak gerekir. Bunun uzman bir hekim tarafından tetkik ve tedavi edilmesi şarttır.

Mide Bulantısı Neden Olur? 2

Baş ağrısı mide bulantısı bir arada olduğu durumlar da mevcuttur ki bu genellikle dikkati migren şikayetine yahut uzun süreli açlık durumlarına çeker. Ramazan dönemlerinde uzun süre aç ve susuz kalan bünyede baş ağrısı mide bulantısı şikayetleri bir arada görülür.

Karın ağrısı mide bulantısı da bazı durumlarda birlikte ortaya çıkan bir şikayettir. Karın ağrısı gaz sebebiyle oluşabileceği gibi kolon kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar sebebiyle de ortaya çıkabilir. Karın ağrısı mide bulantısı birlikte hissediliyorsa ve bu uzun zamandan beri böyleyse mutlaka bir hekime görünmek gerekir.

Vücutta herhangi bir aksaklık mide bulantısına sebep olabilir.

Mide Bulantısı Neden Olur? 3

Mide bulantısı halsizlik de yapabilen bir şikayettir. Midesi bulanan kişi işine ara vermek durumunda kalır, ayakta duramaz, oturur vaziyette bile rahatsız olur, düz bir zemine uzanarak istirahat etmek ister. Yaşam kalitesini kısa süreliğine de olsa düşüren bir durumdur.

Bu sebeple eğer sebebi biliniyorsa ufak tefek çözümlerle ve önlemlerle halledilebilir. Ama eğer mide bulantısı halsizlikle birlikte çok fazla tekerrür ediyorsa ve sıkıntı vermeye başladıysa bir uzman doktordan yardım ve öneri almak en iyi ve kesin çözüm olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-bulantisi-neden-olur/