Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir
Mide ekşimesi, beslenme sonrası midede oluşan ve göğse hatta boğaza kadar uzanarak sıkıntı veren yanma hissidir. Ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak dönem dönem yaşanabilecek bir problem olması yanında mide ekşimesi, gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklara bağlı olarak kronik bir seyir de izleyebilir. Mide ekşimesi daha sık erkeklerde ve 40 yaşın üzerindeki bireylerde görülür. Ancak yapılan araştırmalar, bayanların hormon seviyelerinde sık sık meydana gelen değişimlere bağlı olarak bu tip sindirim probleminden daha çok etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu bağlı olarak özellikle hamilelik döneminde mide ekşimesi, sık rastlanılan problemler arasındadır.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Gıdaların sindirilmesi esnasında iyice parçalanabilmeleri için, mide asidinin üretimi söz konusudur. Sağlıklı koşullarda mide asidi, yeterli derecede mide tarafından üretilerek mide zarına zarar vermeyecek şekilde kullanılır. Ancak başta yeme alışkanlıkları olmak üzere reflü, gastrit ya da safra kesesinde enfeksiyon gibi sebepler, mide asidinin aşırı üretimine yol açabilir. Bu gibi durumlarda, mide asidi yemek borusu yüzeyine kadar uzanarak yemek borusunda yanma hissine ve göğüste ağrıya sebep olabilir. Kimi durumlarda mide asidi yemek borusunun ağız ucuna kadar tırmanarak ağızda hoş olmayan ekşiliğe ve yanma hissine neden olur.

Mide-Eksimesine-Ne-iyi-Gelir1

Hamilelikte mide ekşimesi ise, temel olarak iki sebebe dayanır. İlk olarak artan hormonlar, hamilelikte mide ekşimesinin en etken sebepleri arasındadır. Hamilelik döneminde vücudun progesteron hormonunu salgılaması ile birlikte düz kaslarda gevşeme söz konusu olur. Bu durum hamilelik döneminde reflü ya da safra kesesi ilgili problemlerin yaşanmasına yol açar ve mide asitlerinin yemek borusuna ve boğaz içerisine geri dönmesine sebep olur.

Hamilelikte mide ekşimesinin diğer bir nedeni ise, fetusun anne karnında büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan basınçtır. Fetus ile birlikte mide üzerindeki baskı, mide asitlerini yemek borusundan yukarı çıkması için zorlar ve kronik bir şekilde mide ekşimesinin yaşanmasına yol açar.

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

Herhangi bir rahatsızlığa dayanmayan ancak sık yaşanılan bir mide ekşimesi sorunu var ise, yeme alışkanlıklarında yapılacak değişikler sorunun önüne geçebilir. Bu bağlamda daha hafif ve sağlıklı yiyecekler yanında daha küçük porsiyonlarla sık sık yemek, besinlerin midede parçalanmasını kolaylaştırmak için iyice çiğnemek ve yatmadan önce yemek yemekten kaçınmak gerekir. Ayrıca mide ekşimesine yol açan ağır, kızarmış ve baharatlı gıdalar yanında mide asidinin fazla üretimine yol açan portakal, greyfurt gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmesi önemlidir. Bunun yanında yine mide ekşimesini tetikleyen kafeinli ve alkollü içecekler ile çikolatadan uzak durulmalıdır.

Tüm bunların yanında mide asidinin yukarı çıkmasını engellemek için yemeklerden hemen sonra yatılmamalıdır. Yerçekimine bağlı olarak yatmak, mide asidinin yukarı çıkışını kolaylaştırıcı etkenler arasındadır. Bu sebeple kronik bir hal almış mide ekşimesi rahatsızlığında, başın altına iki üç yastık koyarak uyumak daha sağlıklı bir tercihtir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir 1

Mide ekşimesine karşı alınabilecek tüm bu önlemler hamileler içinde geçerli olmakla birlikte özellikle hamilelerde vücudu sıkan kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

Bunun yanında rahatsızlıklara bağlı olarak mide ekşimelerinde ilaç tedavisi önemli bir etkendir. Özellikle hastalığın kaynağına yönelik ilaç tedavisi yanında gerektiği durumlarda operasyon söz konusu olabilir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine en iyi gelen yöntemlerden biri, öğün sırasında bol bol su tüketmektir. Yemeklerden sonra meydana gelecek şişliği azaltması bakımından su, mide asidinin reflü olasılığını en aza indirgemesi bakımından önemlidir. Ayrıca mide asidini nötrleştirmesi bakımından özellikle yemek sonrası sakız çiğnemek de, mide ekşimesine iyi gelen yöntemler arasındadır. Tüm bunların yanında mide yanmasını önlemeleri bakımından elma, soğan ve maydanoz tüketilebilecek besinler arasındadır. Ayrıca mide ekşimesine karşı tüketilebilecek diğer gıdalar arasında karnabahar, lahana, ıspanak, süt ve muz yer alır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-eksimesine-ne-iyi-gelir/