Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır?

Mide gazı neden olur, mide gazı her yaştan insanın başına gelen ve oldukça da rahatsız edici bir durumdur. Mide gazı bir bakıma sindirim sisteminde işlerin  yolunda gitmediğinin işaretçisidir. Yenilen yiyecekler sindirim sistemindeki sindirim enzimlerinin eksikliğinden dolayı yahut stres gibi dış etmenler yüzünden doğru ve yeterli sindirilemiyor olabilir.

Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır?

Bu makalede mide gazı neden olur ve mide gazı nasıl giderilir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Bu arada problem henüz başlangıç aşamasındaysa doğal ve pratik yollardan evde uygulanabilecek tedaviler sayesinde ilaç kullanmadan da netice alınabilir. Ama önce bir bakalım mide gazı neden olur, gaz oluşumuna sebep olan faktörler nelerdir?

Mide Gazı Neden Olur?

Mideniz özellikle yemeklerden sonra alabildiğine şişiyor mu? Gerginlik ve huzursuzluk mu hissediyorsunuz? Peki nereden geliyor bu gaz, neden oluşuyor bir göz atalım.

 • Lokmaları çiğnerken ağzınızı tam kapatmıyorsanız, lokmaları iyi çiğnemiyorsanız, çok hızlı yemek yiyorsanız içinize fazladan hava almış oluyorsunuz.
 • Yenilen yiyecekler midede parçalanma esnasında bazı gazlar açığa çıkmasına sebep olur. Karbonhidratlı yiyecekler daha fazla gaz oluşumuna sebep olur.
 • Mide asitleri normalden az salgılanıyorsa, yiyecekler midede mayalanamaz, bu da midede şişkinlik ve gaza sebep olur.
 • Vücudun sindirmekte güçlük çektiği yiyecekleri tüketmek midede şişkinlik ve gaza sebep olan en önemli faktördür. Özellikle glüten ve laktoz içeren yiyecekler sindirim sistemini zorlar.
 • Baharatlı, ekşili, acılı ve asitli yiyecekler mide gazına sebebiyet verir.
 • Bağırsak florasındaki dengesizlikler de mide gazı sebebidir.
 • Soğan, sarımsak, enginar, bakliyatlar, lahana ve gazlı yiyecek ve içeceklerin tüketimi ile çiğ sebze tüketimi de sıklıkla mide gazına sebep olur.
 • Mide gazı oluşumuna dolaylı yoldan sebep olan etkenler de vardır. Bunları da; stres ve gerginlik, duygusal iniş çıkışlar, hareketsiz yaşam tarzı ve benzeri durumlar olarak sıralayabiliriz.
 • Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır? 1

  Mide ve bağırsak gazı son derede doğal tepkimelerdir. Yemek yense de yenilmese de gaz herkeste oluşur. Bu son derece doğal bir durumdur ve aşırı boyutlara varmadığı sürece sağlıklı bünyenin göstergesidir. Mide gazlarının bileşiminde oksijen, karbondioksit, hidrojen, nitrojen, kükürt ve metan gazları bulunur. Mide gazlarını oluşturan etmenler genellikle yiyeceklerin parçalanması sırasında ve yemek yerken hava yutma sonucu oluşur. Mide gazı karın bölgesinde sertlik, şişkinlik ve doluluk oluşturur.

 • Çölyak denilen bir ince bağırsak hastalığı da gaz oluşumuna sebep olur.
 • Bir kalın bağırsak rahatsızlığı olan huzursuz bağırsak sendromu da son derece yaygındır. Dışkılamanın doğası ve düzenini bozar. Şişkinlik, gaz, kabızlık ve mide kramplarına sebep olur.
 • Lifli yiyecekler her ne kadar sağlıklı olsalar da gaz yapıcı özellikleri vardır.
 • Düzensiz beslenme, yapay tatlandırıcılar ve  antibiyotikler de mide bağırsak şişkinliği ve gaz yapan etkenlerdir.
 • Mide Gazı Nasıl Geçer?

 • Sırtüstü yatarak gaz sancısını giderebilirsiniz. Bu pozisyon aynı zamanda gaz çıkarmaya da yardımcı olur.
 • Bitki çayları gaz sancısını giderir.
 • Su içmek de gaz sancısını önler.
 • Maden suyu tüketimi gaz sancısını alır.
 • Hareket etmek, şeker ilavesiz ve ılık içecekler içmek de yine gaz sancısına iyi gelen faktörlerdir.
 • Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır? 2

  Mide gazını geçirecek çözümlerden birisi de ilaçlardır. Mide gazı probleminde gazın emilimini ve dışarıya atılarak tahliye edilmesini sağlayan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar küçük olan gazları da bir araya getirir ve dışarı atılmasını sağlar. Bazı tür ilaçlar ise midede asit oluşumunu yavaşlatır ve buna bağlı olarak gaz oluşumunu engeller.

  Özellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan gaz oluşumlarında 1 saatlik hafif yürüyüşler, karın ve bel bölgesine konulacak sıcak su torbası, yemeklerden sonra içilecek 1 bardak ılık su gibi müdahaleler de gaz sıkıntısını gidermek için etkili yöntemlerdir.

  Gaz sancısını ve ağrısını sırt bölgenizde ve kalp çevresinde de hissediyorsanız, gaz söktürücü pastiller ve ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Ama sürekli ve sık sık tekrar eden gaz sancılarından şikayetçiyseniz mutlaka bir hekime görünmenizde fayda vardır.

  Mide gazı için ilaç isimleri de bu dertten muzdarip olanların  çok sık sorgulattığı isimlerdir.  Pankreoflat, Dulcogas, Meteospasmyl, Pulcet gibi ilaçlar mide gazı, şişkinlik problemi ve buna benzer şikayetler için üretilip satışa sunulan ilaçlardan bazılarıdır. Ama her mide şişkinliği yaşayan kişinin bu hapları hekime danışmadan ve reçetesiz şekilde kullanması, daha büyük sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sebeple mide şişkinliği problemi için mutlaka bir dahiliye uzmanına görünmek ve onun reçete ettiği ilaçları kullanmak daha akılcı ve işe yarar bir çözüm olacaktır.

  Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır? 4

  Mide Gazı Belirtileri

  Eğer mide gazı probleminiz varsa, diğer sağlık problemlerinde olduğu gibi mide gazı da kendisini beli eder. Bu belirtileri karında keskin sancı ve ağrı, kramp, karında düğümlenmişlik hissi, kasın bölgesinde şişlik ve gerginlik olarak sıralamak mümkündür.

  Midede gaz sancısı; kalp hastalıkları, apandisit, safra kesesinde taş gibi sağlık problemleri ile karıştırılabilir. Gün içerisinde 20’den fazla sayıda gaz çıkarmak bir probleme işaret edebilir.

 • Eğer uzun süreli ve iyileşmeyen karın ağrısı şikayeti varsa,
 • Yemeklerden sonra şişkinlik hissediliyorsa,
 • Yemeklerden sonra bulantı hissediliyorsa ve çabuk doyuluyorsa,
 • Yatar vaziyetteyken, hareketliyken yahut öne eğilirken ağızdan gaz çıkartılıyorsa,
 • Göğüs bölgesinde ağrı varsa,
 • Midenin orta bölümlerinde ve yanlarında gerginlik hissediliyorsa,
 • Aşırı kilo kaybı yaşanmışsa,
 • Dışkıda kan varsa ve dışkı rengi normalden farklıysa
 • Ve sürekli mide bulantısı yaşanıyorsa, ihmal etmeden ve kendiliğinden geçmesini beklemeden mutlaka bir hekime başvurmak doğru olacaktır.

  Mide Gazı Kalbe Baskı Yapar Mı?

  Mide gazı sürekli ve yoğun olarak yaşanıyorsa ve midedeki gaz sebebiyle oluşan şişkinlik had safhaya ulaştıysa, mideye en yakın organlardan birisi olan kalpte de sıkışma yaşanması olasıdır. Mide gazı fazlalaştığında kalbi sıkıştırarak ritmini bozabilir ve atımını düzensizleştirebilir.

   

   

  Hatta kalp damar uzmanlarının çoğu kez belirttiği gibi eğer midede gaz ve hazımsızlık varsa, kalp sinyal veriyor da olabilir. Bu her zaman kalpteki soruna işaret etmez ama yine de bu sorunun üzerine gitmekte ve gerekli tetkikleri yaptırmakta fayda vardır.  Hekimlerin sıklıkla üzerinde durduğu ve dikkat çektikleri hususlardan birisi de budur. Midesinde şişlik ve hazımsızlık yaşayan bir kişi, kalp krizi geçiriyor olabilir. Her hazımsızlık ve mide problemi elbette kalp krizine işaret etmez ama kalp krizinin pek bilinmeyen belirtilerinden birisi de midede gaz ve hazımsızlık hissidir. Sürekli tekrar eden hazımsızlık problemlerinde bir kalp damar uzmanına başvurmak da hayat kurtarıcı olmaktadır.

  Mide gazı nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmış ve bu hususta doğal reçeteler hazırlanmıştır.

  Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu bağırsak gazı ve şişkinlik problemi yaşayanlar için limon suyuyla hazırlanan doğal bir kür öneriyor.

  Saraçoğlu, sabah kalkınca içine 1 adet limon suyu sıkılmış oda sıcaklığında yarım bardak ılık suyu aç karna içmek ve suyu içtikten sonra evin içinde 5 dakika dolaşmanın, mide ve bağırsak gazlarına iyi geldiğini, bu sayede gaz ve şişkinlikten kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Eğer şişkinlik ve gaz hala devam ediyorsa aynı karışımı öğlen de tekrarlayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim, limon asidik bir meyve olduğundan midesi hassas olan kişilerin bu karışımı tüketmesi önerilmiyor.

  Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer, Mide Gazı Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Atılır? 5

  Eğer limon kullanamazsanız, 1 bardak kaynayan suyun içine 1 tutam melisa, ya da diğer adıyla oğul otu atıp, 5-6 dakika demleyip süzerek içebilirsiniz. Melisa çayı bağırsak gazını ve şişkinliğini alan ve aynı zamanda da sakinleştirici vazife yapan bir bitkidir.

  Mide gazı nasıl giderilir konusunda hem bitkisel hem de tıbbi çözümleri bu şekilde aktarabiliriz. Doğal ve bitkisel çözümler de çoğu kez işe yarar ama, tekrarlayan ve uzun vadeye yayılan sağlık problemleri için mutlaka uzman bir hekime müracaat etmenin, daima en iyi netice alınacak girişim olduğunu unutmamak gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-gazi-neden-olur-nasil-gecer-mide-gazi-belirtileri-nelerdir-ve-nasil-atilir/