Mide Küçültme Yolları

Mide Küçültme Yolları
Canlılar yaşamak için yemek zorundadırlar. Yemek yiyerek, yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz tüm elementleri alırız. Beslenmek bizi hayatta tutar. Ama gereğinden fazla beslenmek, pek çok sorunu beraberinde getirir. Başta kilo problemi olmak üzere, kalp-damar ve tansiyon rahatsızlıkları peşimizi bırakmaz. Kilo aldığımızda yaşam kalitemiz düşer, sadece fiziksel değil, psikolojik sorunlar da yaşarız. Hasta, yorgun, mutsuz, depresif ve asosyal bireyler haline geliriz. Damak zevkinin gelişmiş olması, sıkıntılı ve buhranlı dönemler, depresyona girmek ve duygusal açlık gibi pek çok sebepten ötürü kendimizi yemeye veririz, kilo alırız, kilo aldıkça yeriz, yedikçe kilo alırız. Bu kısır döngü elbet bir yerde kırılır. Kilolarla savaşmak için ilk önce yemek yeme isteğini frenlemek gerekir. Ve ilk iş, mideyi disipline etmekten geçer. Mide ne kadar genişse o kadar fazla yemek yeme isteği duyulur. Mide küçüldükçe az miktarda gıdayla doyulur ve kilo verme süreci başlamış olur. Mide küçültmenin birkaç değişik yöntemi var elbette. Ama mide küçültme deyince ilk akla gelen yöntem tıbbi müdahale oluyor. En doğru ve risk taşımayan yol ise elbetteki irade gücüyle küçültülen mide kapasitesi ve doğal şekilde verilen kilolar olmalı.

Mide-Küçültme-Yolları1

Mide Küçültme Ameliyatı
Mide küçültme ameliyatı (gastrik by-pass) ile hem daha az gıda alımı sağlandığı, hem de gıdaların emilimi en aza indirgendiği için, hastalar kısa sürede süratle kilo verebiliyor. Balon, tüp, kelepçe gibi materyallerle desteklenen mide küçültme ameliyatlarından sonra, hastalar uzun bir müddet sıvı ve püre gıdalarla besleniyor, küçük porsiyonlar halinde tükettikleri gıdalardan aldıkları minimum kalori ile kısa sürede kilolarından kurtuluyorlar. Ancak obezite cerrahisindeki tüm gelişmelere rağmen yine de bu tür ameliyatlar hasta için risk taşıyor. Obezite sınırları içinde olan hastaların her türlü ameliyatının ve anestezi almasının, zayıf hastalara göre risk taşıdığını belirten uzmanlar, şişman kişilerin, hastalanma ve ölüm oranlarının, zayıflara göre her zaman daha yüksek olduğuna dikkati çekiyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Maliyeti
Mide küçültme ameliyatı maliyeti, operasyonun yapıldığı hastaneye, ameliyatın türüne ve hastanın klinik öyküsüne göre farklılık gösterir. Ama ortalama bir mide küçültme ameliyatı maliyeti 15 ila 20 bin TL arasında değişiklik gösterir.

Mide Küçültme Diyeti
Kilolu insanların mideleri, mütemadiyen bir şeyler atıştırmaları ve bunların da çoğunlukla yüksek kalorili karbonhidratlar olmaları sebebiyle, sürekli genişler ve büyür. Bu durum, tokluk hissine zor ve geç ulaşmaya sebep olur.

Mideyi küçültmenin en doğal yolu az ve sık beslenmektir. Olabildiğince küçük porsiyonlar halinde ve çok çiğneyerek yemek, bir süre sonra midede küçülme sağlar.

Mide-Küçültme-Yolları2-pelin

Yemek öncesi oda sıcaklığında su tüketerek mideyi doldurmak, daha az yemek yemeye sebebiyet verir. Yemeklerden 20 dakika evvel 2 su bardağı su tüketmek, iştahınızı frenleyerek az yemenizi ve zamanla mide kapasitenizin küçülmesini sağlar.

Öğünlerde bol yeşillik içeren salataları tüketmek tokluk hissi vereceğinden, ana yemeği daha az yemenizi sağlar.

Başta yumurta olmak üzere tokluk hissi veren besinleri tüketmek de mideyi küçülten bir yöntemdir. 1 katı yumurta, iştahınızı frenler ve sizi uzun müddet tok tutar.

Mide küçültme diyetinde belirli bir standart liste yoktur. Her zaman yediklerinizin yarısını hatta daha azını yemek; yemekleri yemek tabağında değil, tatlı veya çerez tabaklarında servis etmek, çok küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek yemek, normal boyutlarda çatal kaşık yerine ufak çatal kaşık kullanmak, yemek yeme düşüncesi belirdiğinde başka şeylerle oyalanmak, zaman  içinde alışkanlık haline gelecek ve bu alışkanlık sayesinde de mide hacmi küçülerek kilo kaybı hızlanacaktır.

Mide Küçültme Egzersizleri
Mide küçültmenin en sağlıklı yolu az yemek dedik. Bunun yanı sıra yapılacak mide küçültme egzersizleri ile, sürece destek sağlamak da mantıklıdır. Periton çevresindeki karın kaslarını geliştirerek de mide küçültülebilir. Günde 20 dakika ayırılarak yapılacak egzersizlerle karın ve mide bölümündeki boş alanları kas dokuyla doldurarak, mide hacmini daraltmak mümkündür. Mekik, ters mekik, çapraz mekik hareketleri, karın ve mide kaslarını güçlendirecek ve midenin toplanmasını sağlayarak, daha az yemekle doymaya olanak tanıyacaktır.

Mide Küçültme Yolları 1

Yemek yemeyi çok seviyorsanız, stres kaynaklı yeme krizleriniz varsa, aşırı kilolarınız sebebiyle fiziksel rahatsızlıklar yaşıyorsanız, aynadaki görüntünüz sizi bunalıma sürüklüyor, yaşama sevinciniz ve özgüveniniz törpüleniyorsa, yürünecek en doğru yol, olabildiğince az gıdayla beslenerek midenizi doğal yollarla küçültmeniz olacaktır. Yedikçe daha çok yemek isteyecek; yemedikçe, canınız bir süre sonra yemek çekmeyecektir. Her ne kadar tıpta yeni ve yüz güldüren gelişmeler de olsa; dalında uzman, profesyonel bir hekim kadrosuna da emanet edilseniz, anestezi altında yapılan her tıbbi müdahale yüksek risk taşımaktadır. Bu yüzden aklınıza her yemek gelişinde, incecik siluetinizle ne kadar hoş görüneceğinizi hayal ederek, yemek yeme fikrinden uzaklaşabilirsiniz. Her zaman en sağlıklı yol, en doğal olan yoldur..

Sağlıklı ve mutlu günler…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-kucultme-yollari/