Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide yanması neden olur?
Mide yanması midede meydana gelen ekşime ve yanma hissidir. Yediğim yiyeceklere göre zaman zaman ben de mide yanması yaşıyorum. Midem yandığında sadece midem değil gırtlağımda da yanma hissediyorum. Mide yanmasının en önemli nedeni yenilen yiyecekler ve içeceklerdir. Örneğin ne zaman acı yesem iki gün boyunca mide ağrısı yaşarım.

Mide yanmasına ne iyi gelir?
Bu can sıkıcı rahatsızlığı geçirmek için önce süt içiyorum. Şiddetli bir yanma hissim yoksa süt çok etkili oluyor. Ama buna rağmen mide ağrısı devam ederse mide yanmasını giderecek ilaçlardan içiyorum.

d4acbdb6c26a0beca95c8ec695556775

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir?
Çikolata, greyfurt, kahve, alkol ve yağlı besinler mide yanmasına neden olur.Muz, ıspanak, karnabahar, sarı leblebi, elma sirkesi, lahana, patates, ekmek mide yanmasına iyi gelen yiyecekler olarak bilinir.

mide-yanmasina-iyi-gelen-besinler1

Mide yanması nasıl geçer? Mide yanmasına bitkisel  çözümler nelerdir?
Mide yanmasını geçirmek için evde bit ki karışımları yapabilirsiniz. Kekik çayı ve zencefil çayı ağrınızı yok edecektir. Bu çaylar sindirime yardımı olur. Çayı demleyin ve soğuduktan sonra için. Her gün 1 çay kaşığı balı biraz tarçınla karıştırıp yerseniz mide ağrınızın yavaş yavaş gittiğini göreceksiniz. Ayrıca dik bir şekilde oturup elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yaparsanız ağrınız hafifleyecektir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?
Hamileliğin ilk başlarında genellikle bulantı olurken ilerleyen dönemde bu bulantı yerini mide yanması ve ekşimesine bırakır. Bunun nedeni bebeğin büyüyerek mide üzerine baskı yapmasıdır. Bunun sonucunda mide asidi yemek borusuna doğru geçi kaçar. Bu durumda maalesef yapılabilecek pek bir şey yok. Çünkü hamileler ilaç kullanamıyor. Bu nedenle hamile kadınlar 3 ana ve 3 ara öğün halinde yemek yemeli. Baharatlı, asitli gıdalar tüketmemeli. Sigara içmemeli. Karnı çok sıkan giysiler giymemeli. Yemekleri yavaş yemeli. Alkoli kahve çikolata mide yanmasını tetiklediği için bunlardan uzak durmalı. Yatmadan önce bir bardak ılık su içmeli. Yemeklerini küçük porsiyonlar halinde yemeli ve yemek yiyerek yatmamalı.

Mide yanması ilacı
Rennie, Riopan, Bismomagnesie gibi eczanelerden temin edebileceğiniz ilaçlar var. Bu ilaçların çiğneme tableti ya da toz şeklinde tüketilmesi öneriliyor. Benim tavsiyem tüm rahatsızlıklarda öncelikle bitkisel yöntemlere başvurmak. Ben genellikle rahatsızlandığımda önce bitkisel çaylarla hastalıktan kurtulmaya çalışıyorum. Gerekirse evde birkaç gün uygulayabileceğim karışımlar yapıyorum. Son olarak baktım hastalık bir türlü geçmiyor o zaman ilaçla tedaviye geçiyorum. Ancak genel olarak bitki çayları ile hastalığı anında kovabiliyorum. Bu konuda şanslıyım sanırımJ

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mide-yanmasina-ne-iyi-gelir/