Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir?

Etekler kadınların hem iş hayatında hem günlük yaşamda vazgeçemediği parçalardan biridir. Birçok model ve boyda tasarlanabilen etekler arasında, ara boy dediğimiz midi etekler ise hemen herkesin tercihidir. Midi etekler dizin hemen altında biter, uzun ile kısa arasında bir boydur. Genelde hanımefendileri uzun gösterir. Ama doğru ayakkabı ve üst parçalarla kombinlemek gereklidir. Biz bu yazımızda, size fikir olmasını istediğimiz bazı küçük bilgileri paylaştık.

Moda dünyasının son yıllarda hemen her yıl kreasyonlarında yer verdiği midi etekler aslında yeni tasarlanmış bir parça değillerdir. Geçmiş tarihlerdeki moda fotoğraflarına göz attığınızda model olarak günümüzdeki kadar çeşitli olmasa da midi denilen boyda etekler olduğunu görebilirsiniz.

Geçmişin çalışan kadın tipini yansıtan klasik midi boy etekler, günümüzde birbirinden farklı kalıpta tasarlanıp üretilmektedir.

Ünlü modacılarda, giyim mağazalarında, hatta sokak aralarındaki dükkanlarda bile bulunabilen midi etekler doğru kombinlendiği takdirde çok şık ve farklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Midi etek kombinlenirken; üstte kullanılacak parçaların uyumuna, vücut tipine ve ayakkabı seçimine de özen göstermek gerekir. Etek, kişinin boyundan dolayı yanlış kullanıldığında modaya uyacağım derken çok vasat bir görünüme ulaşabilir. Kısacası uzun boylu ve kısa boylu bayanlar midi eteği farklı şekillerde kombinlemelidir.

Midi Etek Nedir?

Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir? 1Midi etek adını son dönemlerde daha fazla duyurmaya başlayan bir etek modelidir. Eteğin aslında modelinden çok boyunu ifade eden bir terimdir. Diz altında biten, genel olarak orta boy olarak isimlendirilen, boy bakımından uzun ile mini arasında kalan eteklere midi etek adı verilir. Bir eteğe midi denilebilmesi için eteğin diz bölgesini kapatması gerekir. Midi etek çok farklı modellere sahip olduğundan hem spor hem klasik kombinler için kullanılabilir kıyafetlerdendir.

Bakmadan Geçmeyin: Daha Uzun Görünmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eteklere genel olarak bakıldığında karşınıza üç farklı grup çıkacaktır: Maxi olarak tabir edilen uzun boy etekler, mini etekler ve konumuz olan midi etekler. Uzun etekler diğerlerine göre daha avantajlıdır çünkü hangi vücut yapısı giyerse giysin diğer etek modellerine göre genellikle daha yakışır vaziyettedir. Mini etekte ise bacak güzelliği ilk gereklilik olarak kabul edilir. Özellikle çalışan bayanlar ya da günü hareketli geçiren bayanlar için bakıldığında hem uzun hem mini etekler rahatlık bakımından kullanışlı olmayabilir. İşte bu noktada devreye böyle sorunlara neden olmayan midi etekler giriyor. Uzun ve mini etek modellerinin sunduğu ne varsa; seksilik, masumluk, ağırlık, her biri midi etekte ortak noktada buluşmuştur. Hem spor hem klasik olarak kullanılabileceği için de oldukça avantajlı bir modeldir.

Midi Etek Nasıl Giyilir?

Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir? 2Midi etek giyerken vücut yapınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Kısa boylu olan bayanlar midi boy tercih edecekse; kesinlikle beli yüksek olan modellerden kullanmalıdır. Üstüne tercih edeceğiniz bluz ya da gömlek her neyse eteğin içine sokularak kullanılmalıdır. Kısa boyun dezavantajını yok etmek için de ayakkabıyı stiletto ve bilek kısmı açık bir modelden tercih etmelisiniz. Eğer boyunuz uzunsa midi boy etek giymek daha kolay olacaktır. Uzun boylu bayanlar eteğin hemen her modelini rahatlıkla tercih edebilirler. Boy sıkıntısı olmadığından da bluzları dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Boyun kesilmesi söz konusu olmadığından; ayakkabı tercihinizi kıyafetinize uygun her türde tercih edebilirsiniz.

Midi Etek Kombinleri Nelerdir?

Midi Etek Nedir? Nasıl Giyilir? Kombinleri Nelerdir? 3Midi eteklerin kendi içerisinde birbirinden farklı modelleri vardır. Kesim olarak çan, dar ve kabarık gibi modelleri bulunmaktadır. Çan şeklindeki modeller daha modern ve tercih edilir olanıdır. Eğer çan modeli bir midi etek giydiyseniz, üzerine büstiyer tarzı dar kesim bir parça ile kombinlemek sizi oldukça zarif gösterecektir. Büstiyer hakkında fikir sahibi olmak için tıklayın.

Dar kesim olanlar ise kalem etek olarak da bilinen etek modellerindendir. Rahatlık bakımından dezavantajlı olduğu söylenebilir. Fazlasıyla kabarık olanlar daha çok özel günlerde tercih edilmelidir. Tarz olarak ise pileli ve düz şeklinde ayrılmışlardır. Bunun dışında kullanılan kumaşın çeşidine, üzerindeki detaylara göre çok sayıda çeşidi vardır. Tül, keten, pamuklu ve deri midi etekte en çok tercih edilen kumaş çeşitlerindedir. Bu etek modellerini sıklıkla detaysız bir şekilde görseniz de karşınıza kimi zaman önden düğmeli, kemerli çeşitleri de çıkabilir.

Midi eteklerin üzerine eteğin modeline göre dar klasik bluzlar, salaş gömlekler, sweatshirtler kullanabilirsiniz. Eteğin doğru kullanımını bildikten sonra ayakkabı olarak converse, stiletto, babet gibi modellerin tercih edilmesinde sakınca yoktur. Üstelik midi eteklerde renk uyumu da çok aranan bir durum değildir. Özellikle bahar aylarında pileli bir midi etek üzerine giyeceğiniz çiçekli bir bluzla çok taze bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kaynak: http://bilgihanem.com/midi-etek-nedir/