Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en trend dekorasyon türlerinden biri minimalist dekorasyondur. Gerek şehir yaşamının kargaşası, gerek insanların stresli ruh halleri, yaşamın her alanında daha sakin seçimleri zorunlu kılmıştır. Minimalist kavramı giyim, müzik ve dekorasyon gibi birçok alanı kapsamaktadır. Biz yazımızda minimalist dekorasyonun inceliklerini, evinizde kullanacağınız örnek dekorasyon fikirlerini paylaştık.

Yaşam alanında hiçbir kalabalığa yer bırakmama amacını hedefleyen minimalist dekorasyon, az eşya ile huzur temeline oturtulmuştur. Klasik ve ağır perdeler, avizeler, biblolar ve halılar minimalist dekorasyonda yerini büyük bir boşluğa bırakmıştır. Daha az eşya ile yalnızca ihtiyaç duyulanı kullanmak esastır. Bu noktada modern yaşam ile minimalist dekorasyonu bağdaştırabilirsiniz. Çünkü biri, diğerinin nedenidir.

Modern hayatın doğal sonucu olan kalabalıklar, insanın hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Bu nedenle daha huzurlu olabilmek adına minimalist dekorasyona başvurulmaktadır. Dekorasyon tamamen sadeliği ve bütünlüğü benimsediği için kullanılan eşyaların her biri bir noktada derli toplu bulunuyor.

Bunun yanında bir de özel bir renk düzeni benimseniyor. Kullanılan renkler, çoğunlukla nötr oluyor. Modern yaşamın ve kalabalık şehirlerin getirisi olan sıkışık şehirleşme, evlerin daha dar olmasına neden olur. İşte bu darlık, minimalist dekorasyonu zorunlu kılar.

Minimalist Dekorasyon Nedir?

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 1Minimalizmin kelime anlamı; en az, en düşük demektir. Hayatın hemen her alanında sadeleşmeye gitmeyi esas alan bir akım olduğu söylenebilir. Müzikten resme kadar her sanat dalı bu akımdan etkilenmiştir. Dekorasyonun da nasibini aldığını söylemek doğru olacaktır. Şehirleşmenin vermiş olduğu kalabalık sorununa çözüm bulabilmek amacıyla kişilerin evlerinde genişlik ve ferahlık oluşturduğu tarza minimalist dekorasyon adı verilir. Bu dekorasyon, ferah yaşam alanı oluşturma istediğinden doğmaktadır.

Minimalist dekorasyon, denge kavramı üzerine kuruludur. Ev içinde ne kadar denge ve düzen sağlarsanız o kadar rahat hareket edersiniz. Buna bağlı olarak ne kadar az eşya kullanırsanız o kadar huzurlu olursunuz. Bu tarz dekorasyonda, belli bir nokta odak olarak kabul edilir. Bu odak noktasından yola çıkarak evin o kısmı eşya ile düzenlenir. Diğer pek çok yer boş ve ferah kalır. Bu şekilde dekorasyon tamamlanmış kabul edilir.

Minimalist Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 2Minimalist dekorasyon için her şeyden önce elinizdeki eşyaları yarı yarıya azaltın. Yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduklarınızın kalmasına izin verin. Oda içerisinde biblo, tablo ya da gereksiz renk kalabalığı yapan halı ve perdeleri bulundurmayın.

Eşyayı azalttıktan sonra renk düzenini kontrol altına alın. Tek bir rengi odak olarak kabul edin. Uç tonlardan uzak kalarak daha çok açık tonları kullanın. Hemen her yerde aynı rengin olmasına özen gösterin. Bir odanız minimalist şekilde hazırlanmışken bir odada kırmızı ya da uçuk mor bulunuyorsa oturtmuş sayılmazsınız.

Eşyalarınızın eşit şekilde dağılmasına izin verin. Oda içerisinde 4 koltuk varsa aralarında eşit boşluk bırakarak yerleştirin. Bununla beraber koltukların ortasına sadece yeterince büyük olan bir sehpa yerleştirin. Hiçbir şeyin fazlasını kullanmayın. Koltuk, halı, perde ve sehpa dışında kullanabileceğiniz en fazla üç dekorasyon malzemesi olsun.

Minimalist Dekorayon Örnekleri Nelerdir?

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 3Minimalist dekorasyon için net bir ev tarzı belirlemek doğru olmaz. Ancak daha çok küçük evler için tercih edilmektedir. Bunun temel nedeni, yerden tasarrufu kolaylaştırmasıdır. Özellikle şehir merkezlerinde yer alan stüdyo daireler ya da 1+1 evler minimalist dekorasyonlar için oldukça uygundur. Küçük evde en az eşya ile yaşamı idame ettirmek bu dekorasyon sayesinde mümkündür.

Minimalist Tarzı Salon

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 4Minimalist dekorasyonu eviniz için kullanacaksanız en temel malzemeniz aydınlatma olmalıdır. Bu konuda ne kadar profesyonel davranırsanız evin içini o kadar kolay düzenlersiniz. Her şeyden önce cam, metal ve seramik üçlemesini kullanmaya özen gösterin. Cam ve metal, ışığı kolay yansıtması açısından çokça tercih edilmektedir. Ne kadar yansıma olursa o kadar geniş ve ferah bir eviniz olur.

Minimalist Tarzı Yatak Odası

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 5Yatak odasında da evin diğer bölümlerinde olduğu gibi, sadelik ön planda olmalıdır. Gereksiz eşyalar ortalıkta kalabalık yapmayacak şekilde, dolaplarda bulundurulur. Oymalı mobilyalar tercih edilmez. Yine başuçlarındaki abajurlar sade ve genelde geometrik şekillerden tercih edilir. Duvarları süslemesi için bir tablo genelde bulunmaz. Eğer kullanılacaksa da, birkaç tane küçük tablo yerine, bir tane büyük tablo tercih edilir.

Minimalist Tarzı Mutfak

Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? 6Minimalist mutfaklarda, diğer mutfaklardaki gibi tezgah üstlerini dolu göremezsiniz. Mutfak robotu, narenciye sıkacağı, kahve makinesi gibi gereçler asla ortalıkta değildir. Hepsi kapalı dolapların içerisinde durur ve ihtiyaç olduğunda çıkarılıp kullanılır. Dolapların kapakları genelde parlak malzemeden tercih edilir. Burada amaç daha aydınlık ve ferah bir ortam sağlamaktır. Yine hareketli desenler, rengarenk çiçekli perdeler minimalist dekorasyonda olmaz. Evin her köşesi olabildiğinde yalın ve sakin şekilde dizayn edilmelidir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/minimalist-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/