Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Adı sıkça duyulan ve yine sık sık kullanılan ilaçlardan birisi olan Minoset Plus Tablet, yaygın kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücülerden birisidir. Minoset ağrı kesici ilacın bir yan türü olan bu ilaç, normal minoset ‘e göre daha etkilidir. İlacın kullanım alanı ve kullanımı konusunda merak edilenleri Minoset Plus prospektüs maddelerinde yer alan bilgilere göre sizler için derledik.

Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Minoset Plus Tablet ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaçlardan birisidir. Normal reçete ile satılan ilacın piyasada 250, 150 ve 50 mg’lık tabletleri yer almaktadır. Hastanın ihtiyacına ve şikayetlerine göre doktor tarafından bu dozajlar ayarlanabilir.

İlacın etken maddesi Parasetamol, Propyphenazone ve Kafein’dir. 250 mg’lik bir Minoset Plus Tablet’inde 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein bulunur. Bu etken maddelere karşı alerjisi bulunan ya da maddelerin kullanımından kaynaklana sağlık sorunları bulunan hastaların düşük doz da olsa bu ilacı kullanmaması gerekir.

Endikasyon Bilgisi

Minoset Plus, farklı nedenlerden kaynaklanan ağrıların hafifletilmesi için kullanılabilir. Çok şiddetli ağrı durumlarında ilacın dozu yükseltilip gün içinde alınma sayısı da arttırılabilir. Ağrı kesmenin yanında yine hastalık ya da başka nedenlerden kaynaklanan normalin üzerindeki ateş değerlerinin normale döndürülmesinde de kullanılır.

Genel bir ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği vardır. Ancak ilacı kullanırken yan etkilerine karşı dikkatli olunmasında fayda vardır.

Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 2

Minoset Plus Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Minoset Plus kullanmadan önce kesinlikle ilacın kullanılmaması gereken durumları iyi bilmek gerekir. Minoset Plus aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

 • 12 yaş altında olan çocuk ve bebeklerde
 • 10 günü geçen ağrıların hafifletilmesinde
 • Şiddetli karaciğer ya da böbrek yetmezliği durumunda
 • Genetik olarak geçen bir kansızlık hastalığınız varsa
 • İlacın etken maddelerinden biri ya da bir kaçına karşı duyarlılık söz konusu ise.
 • Yukarıdaki durumlarda ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bunun dışında aşağıdaki durumlarda ise Minoset Plus’ın dikkatli kullanılması gerekir.

 • Başka bir hastalık için ilaç kullanımı
 • Alkol almadan duramama durumu
 • Kansızlık, akciğer, karaciğer ya da böbrek hastalığı durumunda
 • Sarılığa neden olan ve Gilbert sendromu denen bir hastalık halinde
 • Kan hücreleri ile ilgili hastalık durumunda, Minoset ‘i dikkatlice kullanmak gerekir.
 • Eğer sürekli alkol alan birisi iseniz, Minoset Plus kullanmayın. İlacın alkol ile alınması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 3

  Minoset Plus kullanmanıza rağmen ağrı ve ateşiniz 10 günden fazla sürerse durum hakkında doktora başvurmanız gerekir. Genel olarak grip ya da saman nezlesi gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıkların etkisini hafifletmek için bu ilaç kullanılabilir. Ancak doktora danışmadan kullanılmaması gerekir.

  Minoset Plus’in Kullanım Şekli

  Minoset plus diş ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı ya da farklı kas gruplarına ait ağrı durumlarında kullanılabilir. İlaç tek tablet olarak ağızdan alınmalıdır. Su ya da her hangi başka bir sıvı ile hapın yutulması gerekir. 12 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması gerekir.

  12-16 yaş arası çocuklarda gerektiğinde günde 3 kere her bir seferde bir adet tablet ilaç içilecek şekilde alınabilir. Erişkinlerde tek seferde 1 ya da 2 adet tablet hap içilebilir. 24 saat içinde 3 kere alınabilir. Doktor denetiminde olmadan 3 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer doktorunuz daha fazla kullanmanızı önerirse doktorunuzu dikkate almanız gerekir. Minoset Plus kullanımı sırasında ağrılar 5 günü aşar, yüksek ateş de 3 günden fazla sürerse eczacı ya da doktora danışmalı ve o şekilde tedaviye devam edilmelidir.

  Minoset Plus’ı kullanırken doktorun belirttiği şekilde alınması gerekir. Doktorun önerdiği dozların dışında ilacın kullanılmamasında fayda vardır. İlacı almanız gerektiğinde unutursanız bir sonraki ilaç kullanma vaktinde daha yüksek doz almayın. Bu ilacın yan etkilerinden ya da yüksek doz kullanımından kaynaklanan etkilere neden olabilir.

  İlacın Olası Yan Etkileri

  Diğer ilaçlarda olduğu gibi Minoset Plus kullanımı sonrasında da ilaç etken maddelerine karşı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu alerjik reaksiyonlara karşı kullanan hastanın dikkatli olması gerekir. İlk defa Minoset Plus kullanımı sonrasında aşağıdaki yan etkilerden biri ya da bir kaçı hastada meydana geldiğinde acil olarak sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.

 • Hastada ilaç kullanımına bağlı alerjik reaksiyonlar
 • Anjio ödem oluşması. Yani göz kapakları, eller, ayaklar, bilekler, ağız, boğaz, dudak ve dilde şişme meydana gelmesi
 • Normal olmayan cilt döküntüsü
 • Anaflaktik şok belirtileri (tansiyon düşüklüğü ve nefes darlığına yol açan ciddi alerjik reaksiyon)
 • Öksürme, göğüste ıslık/hırıltı, nefes daralması gibi astım belirtileri
 • Kan hücresi sayısında bozukluklar, kan pulcuğu sayısında azalma
 • Solunum yollarının daralmasına bağlı olarak zor nefes alma durumu
 • İlaç kullanımı sonrasında ortaya çıkan böbrek hasarları. Örneğin; çok su içme, çok idrara çıkma, ödem, gece idrara sık çıkma, idrar miktarında azalma gibi.
 • Bazı karaciğer bozuklukları
 • Yukarıdaki yan etkiler çok ciddi yan etkilerdir ve hastanın mutlaka en kısa sürede tedavi görmesi gerekir.
  Nadir görünen ancak ciddi sonuçlara neden olabilen bu etkilerin dışında kızarıklık ya da kaşıntı da Minoset Plus kullanımı sonrasında meydana gelebilir.

  Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 4

  Minoset Plus ağrı kesici tablet bazı özel durumlarda dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Bu durumlarda ilacın kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hafif ve orta şiddetli böbrek yemezliği ya da karaciğer yetmezliği durumunda ilacın kullanımında dikkatli olunması gerekir. 12 yaş altı çocuk ve bebekler için kesinlikle kullanılmamalıdır. 12-16 yaş arasında ise yetişkinlerde kullanıldığından daha farklı dozlarda ve kullanılması önerilir.

  Hamile kalma ihtimali olan ya da gebe olan kadınların akıllarında yer alan hamilelikte minoset plus içilir mi sorusuna kullanılmamalı, yanıtını verebiliriz. Bu ilacın etken maddeleri anne karnındaki bebeğe de geçebilir ve zarar görmesine neden olabilir. İlacın kullanım aşamasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz konu ile ilgili doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Hamile olduğunuzdan şüphelendiğinizde ise vakit kaybetmeden test yapıp sonuca göre doktorunuza gerekli ise bilgi vermeniz gerekir.

  Gebelik döneminde olduğu gibi emzirirken minoset plus kullanımı da bebek için zararlıdır. Bunun için emziren annelerin de Minoset Plus kullanmamaları gerekir. Ancak bazı özel durumlarda doktorlar, ilacın sağlayacağı faydaların bebekte alınabilecek risklerden daha fazla olduğuna kanaat getirir. Bu durumda ilaç belirli dozlarda emziren annelerde kullanılabilir.

  Minoset Plus Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir? 5

  Normal reçete ile satışı yapılan bu ilaç, eczanelerden temin edilmelidir. Güncel olan fiyatı; Minoset Plus 30 Tablet için 10,94 TL’dir. İlacın eczane dışında satın alınması önerilmemekte ve mutlaka saklama koşullarında saklanması gerekmektedir. Saklama koşulları olarak ilaç mutlaka ambalajında ve çocukların ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır.

  25 derece ısının altına düşmeyen serin ve güneş ışınlarına direkt maruz kalmayan alanlarda son kullanma tarihine kadar saklanabilir. İlacı satın alırken son kullanma tarihi olmayan ambalajların alınmaması gerekir. Ambalajsız ya da yırtık ambalajılı ilaçları satın almayın. Aynı şekilde kendi ambalajında olmayan ilaçları da eczane dahi olsa alıp kullanmamanızı öneririz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/minoset-plus-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir-fiyati-nedir/