Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı insanoğlun da saçları dökülür, ömrünü tamamlayan saçın dökülmesi normaldir. Kati bir sayı verememekle birlikte uzmanlar günde averaj 50 tele kadar dökülmeyi düzgüsel kabul etmektedirler. Esas olan dökülen saçların yerine yenisinin geliyor olmasıdır. Eğer kişide saç telleri ömrünü tamamlamadan daha gelişme fazındayken dökülüyorsa ya da dökülen saçların yerine yenisi gelmiyorsa bu şeklinde durumlar hastalık olarak kabul edilir.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 1

Minoxil Nedir?

Hekim başka türlü kullanım belirtmediği sürece MİNOXİL 2% (kırmızı ambalaj) hanımlar için, MİNOXİL Forte 5% (mavi ambalaj) erkekler tarafınca kullanılmaktadır. Yalnız dermatolog hekimler saç dökülmesi şiddetli/adam tipi olan kadın hastalara MİNOXİL Forte %5 önerebildiği benzer biçimde, aksi de mümkündür. MİNOXİL, sıhhat Bakanlığı tarafınca “reçetesiz ilaç” olarak ruhsatlandırılmış bir ilaçtır.

İlacın ambalajında ve içerisindeki kullanım yönergende da açıklandığı şeklinde reçetesiz olarak kullanılabilecek bir ilaçtır. Herhangi bir Metabolik hastalığı söz mevzusu olmayan kişilerin doktora danışmadan alıp kullanımında bir sakınca yoktur. Eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekebilir. Saç çıkaran şampuan olarak da bilinmesi ile birlikte aynı zamanda bu bir ilaçtır.

MİNOKSİL piyasadaki saçla ilgili çok sayıda üründen farklı olarak ne olursa olsun bir kozmetik ürün değil saç çıkaran ilaç kategorisinde yer almaktadır. İlaçların etkinlik mekanizması ispatlanmış olup, etkinliği ve güvenilirliği kozmetik ürünlerden çok daha yüksektir.  MİNOXİL 2% sprey hanımlarda, MİNOXİL FORTE 5% sprey erkeklerde kullanılmaktadır.

Saç dökülmesi olan bölgeye günde 2 defa (sabah-akşam) 5püskürtme (1 ml) uygulanır. Sprey başlığı saç dökülmesinin olduğu bölgede saç derisine yöneltilip bir defa püskürterek parmaklarla masaj yoluyla yayılmalıdır. Bu işlem 5 kere tekrarlanıp arkasından eller iyice yıkanmalıdır. Bölgenin büyüklüğü ne olursa olsun uygulama 5 püskürtmeyi (1 ml) aşmamalıdır.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 2

Bir şişe 30 rutin kullanım dozu ihtiva eder. Saç ve saç derisi kuruyken uygulanır. Ürün her kullanımdan önce ya da ondan sonra yıkama gerektirmemektedir. İlacın arada yıkama yapmaksızın üst üste uygulanmasında bir sakınca yoktur. Kirli veya temiz saça uygulanabilir. Uygulamadan sonrasında saçlar yıkanacaksa ilacın emilimi için uygulamadan daha sonra minimum 30-40 dakika beklenmeli, saçlar derhal sonra yıkanmalıdır.

Minoxil Kullananlar, Minoxil Ne İşe Yarar?

MİNOXİL prospektüs içerisinde de yer alan ve ilk kullanımdan itibaren etki etmeye başlar, bir tek saç büyümesi yavaş bir süreçtir. Sağlıklı insanlarda bile saçların uzaması aylar alır. İlacın tesirinin gözle görülür hale gelmesi 4-6 ay devamlı uygulamadan daha sonrasında, maksimum tesir 12 ay nihayetinde görülür. MİNOXİL’i öncelikle saçların döküldüğü bölgeye püskürtünüz.

Masaj yöntemiyle uygulayarak, saçların inceldiği ve seyreldiği öteki yüzeylere doğru gösteriniz. Uyguladığınız masaj ilacın tesirinin püskürttüğünüz bölgeden daha geniş bir alana yayılmasını elde edecektir. Kafa derisindeki kılcal yardımıyla ilaç taşınacak, püskürtüldüğü noktadan daha geniş bir alanda etki etmesini elde edecektir. İlaç ister bozuk para büyüklüğünde bir bölgeye, ister tüm saç derisine uygulanacak olsun, tabip aksi bir kullanım belirtmediği sürece 5 püskürtme standarttır.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 3

Uzun püskürtme başlığı, ilacın saç içinde ve altında kalan saçlı deri bölgelerine rahatça ve tam olarak uygulanmasını sağlar. MİNOXİL ‘in uygulama bölgesi haricinde diğer bölgelerle temas etmemesi çok önemlidir. Uzun sprey başlığı saç dökülmesi olan bölge dışındaki bölgelere temas etmesini önler.

Kısa sprey başlıkları ilacın göz, nefes yolu şeklinde istenmeyen bölgelere temas etmesine engel olamadığından dünya ülkelerinde terk edilmiş bir ambalaj şeklidir. MİNOXİL sprey uzun püskürtme başlığı ilacın yüz, göz, nefes yolu şeklinde istenmeyen bölgelere temasını ve bulaşmasını önlemektedir. Bu şeklinde istenmeyen durumları ortadan kaldırılması için uzun sprey başlığı kullanılmıştır.

Saç derinizi göz kararı beş bölgeye ayırın, bir bölgeye püskürtün, parmaklarınızla ilacı bölgede masaj yaparak yedirin. Daha hemen sonrasında ikinci bölgeye püskürtün. Bu şekilde 5 bölgede sırayla püskürtme-masaj uygulayarak tertipli olara kullanın.

MİNOXİL’in kullanım şekli içindeki bilgilendirme notunda da tarif edilmiş olduğu şeklinde; saç dökülmesi olan bölgeye günde 2 kere (sabah-akşam) 5 püskürtme (1 ml) uygulanma gerektirir. Tabip, muayene sonucu farklı bir kullanım önermediği sürece, belirtilen şeklin dışındaki kullanımlar ilacın tesirini geç göstermesine ya da hiç gösterememesine sebep olabilir.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 4

Verimli bir tedavi için lütfen ilacı belirtilen şekilde düzenli olarak kullanınız. İlacın tertipli uygulanması mevzusunda mümkün olduğunca duyarlı davranmanız ilacın tesirini göstermesine yardımcı olacaktır. Bir tek bir antibiyotik şeklinde saati saatine kullanılması gereksinim duyulan bir ilaç değildir. Önemli olan ilacın iki uygulama içinde ortalama 10-12 saat süre farklı olacak şekilde günde 2 kere uygulanmasıdır. Ferdin yaşam düzenine göre örneğin öğlen-gece şeklinde de uygulamak mümkündür.

Minoxil Fiyatı Nedir?

Son yıllarda oldukça büyük bir ilgi gören Minoxil ilacının fiyatı da oldukça merak edilmektedir. Minoxil %2 sprey 40 TL ve Minoxil Forte %5 deri spreyi ise 65 TL olarak satışa sunulmaya devam etmektedir.

Minoxil Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanlarda saç dökülmesi farklı sebeplerle meydana gelen ve çok çeşitli tipleri olan bir rahatsızlıktır. Bir tek özellikle erkek hastaların şikâyeti olan, olağan saç dökülmesi, ailesel-irsi bir özellik olup devamlı ilerleme eğilimindedir. MİNOXİL bu ilerlemeyi durdurucu etki gösterir. Eğer şikâyetiniz bu türden ise, ilaç kullanımı bırakıldıktan bir müddet derhal sonrasında (bu süre kişiden kişiye değişir) saç dökülmesi yine ortaya çıkabilir.

Dolayısıyla ilacın 1 yıl süresince etkin kullanımının ardından koruyucu tesirinin devam etmesi için kullanım dozu azaltılarak veya belirli aralıklarla devamlı kullanılması önerilmektedir. Gebe veya emziren annelerle deneysel çalışmalar yapmak mümkün olmadığından, öteki birçok ilaç şeklinde MİNOXİL’in hamile ya da emziren hanımlarda kullanımına ilişkin kâfi veri mevcut değildir. Olası yan etkilerinden dolayı hamilelikte veya emzirme döneminde mutlaka kullanılmamalıdır.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 5

MİNOXİL 2% Deri Spreyi ve MİNOKSİL FORTE 5% Deri Spreyi esasen saç tedavisi için üretilmiş ürünler olmakla birlikte kılkıran hastalığı benzer biçimde bazı durumlarda doktorlar tarafınca kaş, bıyık, sakal vb. Yüz bölgelerinde de tedavi gayesiyle kullanılmaktadır. Bu şeklinde durumlarda uygulama tekniği ve dozu değişebileceğinden doktora danışmak gerekir. Ne olursa olsun böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. MİNOXİL’i uzun saçlı hastalar da kolaylıkla kullanabilirler.

İlaç esasen saça değil, saç derisine uygulanan bir ilaç olduğundan kısa saç bir tek uygulamada kolaylık sağlar, ilacın verimliliğini etkilemez. MİNOXİL saç ekimi öncesinde ve daha sonra da işlemi uygulama eden uzmanın uygun gördüğü şekilde tedavinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman saç ekimi esnasında verici bölgeden alınan saçlar ekim meydana getirilen bölgeye taşınırken zayıflayabilmekte, zarar görebilmektedir. Saç ekiminden sonrasında kullanılan MİNOXİL bunu tedavi etmekte, taşınan saçların güçlenmesini sağlamaktadır.

Minoxil Nedir? Kullananlar? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? 6

Kati tedavi hastanın durumuna bakılırsa uzman tarafınca belirlenmekle beraber çoğu zaman MİNOXİL 2%’nin operasyondan 1 ay önce kullanılmaya başlayıp, operasyon devresinde kısa bir müddet (2-3 hafta) ara verdikten daha sonra, 4-6 ay kullanıma devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/minoxil-nedir-kullananlar-ne-ise-yarar-fiyati-nedir-yan-etkileri-nelerdir/