Mısır Ekmeği

Mısır ekmeği, özel mısır unu kullanılarak hazırlanan bir ekmek türüdür. Ülkemizde beğenilerek tüketilen bu ekmek türü, pek çok pastane ve fırında günlük olarak hazırlanıp satılıyor.

Yemeklerin yanında tüketilebilen mısır unu ekmeği ayrıca kahvaltılarda da tüketilebilir. Bu yazımızda mısır ekmeği hakkında bilinmesi gerekenler ve faydalarını sizler için açıkladık.

Mısır ekmeği, hemen hemen her damak tadına uygun özel bir lezzettir. Hep beyaz ekmek yemekten sıkılanların ilk tercihleri arasında yer alan mısır unu ekmeği, hazır satılabildiği gibi evlerde de çok basit bir şekilde yapılabiliyor.

Normal hamur yoğurma ve ekmek yapmayı bilen herkesin rahatça yapabileceği kolay mısır ekmeği tarifi ile ilgili detayları, bir diğer konumuzda sizlerle paylaştık. Kendi mısır ekmeğinizi kendiniz hazırlamak isterseniz, bu tarifi deneyebilirsiniz.

Mısır ekmeğinin normalde bir zararı yoktur. Hatta genel saülık için yararlı olduğunu bile söyleyebiliriz. Ancak uzun süre mısır ekmeği tüketmek, yemeklerde ya da kahvaltılarda ana ekmek olarak tüketmek, uzun vadede rahatsızlık verebilir. Bunun için ne kadar faydalı ve hafif olsa da mısır ekmeğini ana ekmek olarak tüketmemek gerekir.

Mısır Ekmeği Faydaları

  • Mısır ekmeği, farklı un ve malzemeler ile hazırlanan diğer ekmekler gibi özel faydalara da sahiptir. Mısır ekmeğinin bilinen en önemli faydalarını aşağıda sizler için maddeler halinda sıraladık.
  • Mısır ekmeği, yapısında bulunan enerji ile kalori ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur. Bu özel ekmek olarak karbonhidrat ağırlıklıdır. Ancak diğer ekmeklere nazaran yapısında daha fazla protein içeriği barındırır.
  • Mısır ekmeğinin içeriğinde magnezyum da yüksek oranda bulunur. Bu magnezyum minerali sayesinde bağırsaklara büyük yarar sağlar ve daha verimli çalışmalarını etkiler.
  • Bu özel ekmeğin içeriğinde insanlar için faydalı olan pek çok lifleri de bulunur. 100 gram mısır ekmeğinde yaklaşık olarak 1 gram lif bulunur ve bu sağlık için çok faydalıdır.
  • Mısır ekmeği içeriğinde doğal olarak mısır yağı barındırır. Bu sayede kolesterol seviyesinin normal seviyede kalmasına yardımcı olur. Bunun yanında mısır yağı cilt için de önemli yararlar sağlar.
  • Mısır ekmeği insanların ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve E vitaminlerini yapısını barındırır. Günlük, düzenli olarak mısır ekmeği tüketmek bu vitaminlerin düzenli olarak vücuda alınmasını sağlar.
  • Mısır ekmeği hem yemeklerin yanında hem de kahvatılar da değişik kahvaltılıklar ile birlikte tüketilebilir.

Mısır Ekmeği Faydaları

Yetişkinlerin çok hoşuna giden bu ekmeği, çocuklar da güvenle tüketebilir. Diyet yapılırken de arada tüketebileceğiniz mısır ekmeğini, dışarıdan satı alırken gerçek mısır ekmeği olmasına dikkat edin.

Mutlaka güvenilir bir yerden satın almaya çalışın. Evde kendiniz hazırlamak istediğinizde ise malzemelerin kalitesine ve güvenilirliğine yine dikkat etmenizde fayda var.

Mısır Ekmeği Kaç Kalori

Mısır ekmeği, fosfor bakımından zengin bir ekmektir. Bir dilim mısır ekmeği yaklaşık 30 gramdır ve bu da 94 kaloriye denk gelir. Mısır ekmeği diğer ekmek çeşitlerine göre daha yüksek besleyici değerlere sahiptir. Bunun için yemeklerin yanında ya da kahvaltılarda tüketilebilir.

Mısır Ekmeği Kaç Kalori

Sağlıklı bir ekmek türü olan mısır ekmeği hakkında en merak edilen soruların başında mısır ekmeği kilo aldırır mı, sorusu gelir. Bu sorunun cevabı, diğer ekmek türleri için de geçerli olan evettir. Her ekmek ve makarna çeşidinde bulunan yüksek karbonhidrat özelliği, mısır ekmeğinde de vardır.

Bu da fazla tüketildiğinde karbonhidrat depolanmasına ve depolanan karbonhidratın zamanla yağlanma ortaya çıkarmasına neden olur. Bu nedenle kilo almamak için kararında mısır ekmeği tüketilmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misir-ekmegi/