Mısır Gevreği Faydaları

Mısır gevreği, kahvaltılık olarak tüketilen en yaygın besindir. Kaliteli pek çok markanın özel ürünleri arasında yer alan mısır gevrekleri, çoğu zaman kilo vermek ya da kilo kontrolü sağlamak için de tüketiliyor.

Düşük kalorisi yanında lezzetli tadı ile de beğenilen mısır gevrekleri hakkında faydaları ve kalori değerlerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Mısır Gevreği Faydaları 4

Mısır gevreği, genelde kilo vermek isteyenler tarafından diyet beslenme listelerine alınan bir kahvaltılık gevrektir. En sade hali ile sadece süt ile karıştırılıp tüketilebilen bu özel besin, kişinin damak tadına göre farklı meyveler ile de zenginleştirilip tüketilebilir.

Eğer kilo vermek için ya da kilo kontrolü için kahvaltıda mısır gevreği tüketiliyorsa mutlaka sade olanlarından tüketilmesi gerekir. Son dönemlerde yaygın olarak karşımıza çıkan bal, çikolata ve diğer katkı maddeli mısır gevrekleri, kilo problemi olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Mısır gevreğinin önemli faydaları vardır. Özellikle beslenme uzmanları tarafından önerilen mısır gevrekleri, güne zinde ve enerjik olarak başlamayı sağlar. Mısır gevreği ile güne başlandığında beyin faaliyetlerinin daha yüksek olduğu, konsantrasyonun daha iyi sağlandığı biliniyor. Kullananlar tarafından da farkına varılan bu faydalar, beslenme uzmanları tarafından öneriliyor.

Sabahları mısır gevreği ile güne başlanarak uygulanan mısır gevreği diyeti ile kilo verilebilir. Hazır paketlerde satılan sade mısır gevreklerini süte karıştırarak tüketilmesi ile yapılan kahvaltı uzun süre tok kalmayı sağlıyor. 1 kase süt içine karıştırılıp tüketilen mısır gevreğinde yaklaşık 107 kalori mevcuttur.

Mısır Gevreği Faydaları 1

 

Bu kalori diğer diyet besinlerine göre yüksek olarak görülse de iştah kesme özelliğinden dolayı kilo alımını engelleyebilir.

Mısır Gevreği Kaç Kalori

Sade de olsa mısır gevreği aslında çok da düşük kaloriye sahip değildir. 100 gram mısır gevreğinin içeriğinde; 5 gram su, 11 gram posa, 2,8 mg demir, 74 mg kalsiyum, 6,6 gram protein ve 0,8 gram yağ mevcuttur. Sabahları bu kadar besleyici bir besin ile güne başlamak ilerleyen saatlerde tokluk hissine neden olup sürekli acıkmanın önüne geçecektir.

Mısır gevreği zayıflatır mı diye merak edenlere cevap olarak bu özelliğinden dolayı iştah kesmeye bağlı olarak zayıflama sağlayabilir. Ancak direkt yağ yakma ve kilo verdirme özelliği yoktur.

Mısır Gevreği Kaç Kalori

Mısır gevreği, Türk mutfağına dış mutfaklardan gelip yerleşen bir besindir. Normal bir kahvaltı yerini tutmasa da günümüzde çoğu aile sadece bu gevrekler ile kahvaltı yapıyor. Mısır gevreğinin yanı sıra tam tahıllı kahvaltılık gevrek, yulaf gevreği, meyveli gevrek, buğday pirinç gevreği ve çikolatalı gevrek de kahvaltıda tüketilebilecek özellikte olan hazır gevreklerdendir. Bu kahvaltılık gevreklerin hepsinin besin değerleri farklıdır.

Kahvaltılık gevreklerin genel faydaları;

 • İçerikleri ile kan şekerini dengeler,
 • Uzun süre vücudun daha dinç olmasını sağlar ve tok hissetmeyi sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Sağlık için önemli olan kandaki yağ oranını dengeler.
 • Damar kalitesini artırır.
 • Aniden açlık hissedenler için pratik bir ara öğün seçeneğidir.
 • Mısır Gevreği Kaç Kalori 1

  Bu kadar önemli faydalarının yanında uzun süre tüketildiğinde beslenme alışkanlıklarında değişikliğe neden olan kahvaltılık gevrekler, her gün yerine bazı zamanlarda tüketirse daha sağlıklı olacaktır. Özellikle çocukların sürekli bu tür kahvaltı yapması, dengesin beslenmelerine neden olabilir.

  Bunun için ailecek kahvaltı masasına oturulduğunda herkesin normal bir kahvaltı yapması gerekir. Bu şekilde bir beslenme ile daha sağlıklı ve daha besleyici bir kahvaltı yapılabilir. Eğer çocuklarınıza ara sıra bu kahvaltılık gevreklerden vermek isterseniz meyveli ya da çikolatalı türlerini tercih edebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misir-gevregi-faydalari/