Mısır Püskülü Çayı

Mısır püskülü çayı, sağlık için en faydalı bitki çayları arasında yer alır. Doğal mısır püskülünden elde edilen bu özel çay, farklı sağlık sorunlarının tedavisinde alternatif olarak tüketilebilir. Uzun yıllar Çin tıbbında tedavi edici olarak kullanılan mısır püskülü, ülkemizde de faydaları bilinen bir doğal maddedir.

Bu yazımızda sizler için mısır püskülü ne işe yarar sorusunun cevabını ve mısır püskülü çayı hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Mısır Püskülü Çayı 4

Mısır püskülü çayı, doğal mısır püsküllerinden elde edilen bir çaydır. Genelde şekersiz olarak tüketilmesi önerilen bu özel çayı tatlandırmak gerektiğinde yine kendisi gibi doğal malzemeler ile tatlandırmak gerekir. Mısır püskülü çayı ile birlite kullanılması önerilen tatlandırıcılar arasında doğal bal ilk sıralarda yer alıyor.

Mısır püskülü çayını, diğer bitki çaylarını satın aldığınız yerlerden satın alabilirsiniz. Poşet olarak satılan bu özel çayı isterseniz, doğal mısır püskülü satın alıp da hazırlayabilirsiniz. Hazır olarak mısır püskülünü, gramlık poşetlerde aktarlarda ya da internet üzerinden şifalı bitki satışı yapan sitelerden temin edebilirsiniz.

Satın aldığınız bu mısır püsküllerinin 1 yıldan uzun süredir koparılmış olmamasına dikkat edin. 1 seneden uzun süre poşetlenmiş olarak bulunan mısır püsküllerini alıp kullanmamanızı öneriyoruz. Taze olarak mısır püskülünü ise bahçelerde ekili olan mısır bitkilerinden yaz aylarının başlarında toplayabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

Mısır püskülü çayı, pek çok bitki çayında olduğu gibi demleme yöntemi ile hazırlanır. Lezzetli ve etkili bir mısır püskülü çayı için ilk olarak püskülleri seçin. İnce ve küçük şekilde bu püskülleri doğrayın. Bu sırada uygun ölçülerde suyu bir tencere içinde kaynatın. Kaynayan suyun altını kapatıp püskülleri içine atın.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

 

Tencere kapağını kapatıp 15-20 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Demlenen mısır püskülü çayını süzüp ılık olarak servis edebilir ya da tüketebilirsiniz. Tadında, harika bir mısır püskülü çayı için 1 su bardağı büyüklüğünde çay için 1 yemek kaşığı kadar mısır püskülü kullanabilirsiniz. Tatlandırmak içinse 1 tatlı kaşığı kadar doğal bal kullanabilirsiniz.

Mısır püskülü çayı her ne kadar faydalı olsa da her bitki çayında olduğu gibi bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktora başvurmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Mısır püskülü çayı, hamilelik döneminde kesinlikle önerilmez.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır? 1

Emzirme döneminde ise anne ya da bebeğe her hangi bir zararı olup olmadığı konusunda bilgilere yer verilmemiştir. Bunun için emzrime döneminde de alınmaması ya da mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir.

Mısır püskülü çayı, bazı ilaç kullanan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Örneğin diyabet ilacı kullanarak kan şekerini dengede tutan kişiler, yine aynı özelliğe sahip olan bu bitkisel çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir.

Yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar ile birlikte tüketildiğinde kan basıncının çok fazla düşmesine neden olabilir. Kan pıhtılaşması için ilaç kullananların mısır püskülü çayı tüketmemesi gerekir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır? 2

 

Benzer şekilde mısır poleni alerjisi olanlar da mısır püskülü çayı tüketmemesi gereken gruplar arasındadır.
Mısır püskülü çayı için gerekli olan mısır püsküllerini diğer baharat ve bitki çaylarını sakladığınız gibi saklayabilirsiniz. Bunun için cam ve kapaklı bir kavanoz kullanabilirsiniz.

Ağzı kapalı olarak bu kavanozları, serin ve güneş görmeyen bir yerde püskül üzerinde yazan son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz. Tarihi karıştırmamak için saklama kavanozunun üzerine son kullanma tarihini yazabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misir-puskulu-cayi/