Mısır Püskülü Faydaları

Pazar, manav ya da büyük marketlerden satın aldığınız süt mısırlarının üzerinde, kabukları ile en tepenin birleşiminde yer alan sarı lifli yapıya mısır püskülü denilir. Haşlamadan önce mısırdan ayrılan bu püsküllerin çayını hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Sağlık açısından çok faydalı olan mısır püskülünün faydalarını mısır püskülü neye iyi gelir sorusu ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Mısır Püskülü Faydaları 4

Mısır püskülü, süt mısırının haşlanmadan önce temizlenen ve atılan kısımlarındandır. Genel sağlık açısından çok faydalı olan mısır püskülünü atmadan, çay olarak demleyip tüketebilirsiniz. Bunun için ilk olarak mısır püsküllerini güzelce doğramanız gerekir.

 

Yeterli miktarda mısır püskülü doğradıktan sonra bir tencere içinde su kaynatın. Su kaynayınca ocağın altını kapatın ve mısır püsküllerini tencere içine alın. Tencerenin kapağını kapatıp 15-20 dakika süre ile demlenmesini bekleyin. Demlenen çayı süzgeç ile süzüp ılıkken tüketebilirsiniz.

Eğer tadı farklı gelirse doğal bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz. En güzel tat verme maddesi olarak çayın içine bir tatlı kaşığı kadar bal karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız bu çayı her gün 2-3 bardak olarak tüketebilirsiniz. Ancak ilaç kullanıyor ya da kronik bir hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Mısır Püskülü Faydaları 2

Mısır püskülü çayı, sağlık açısından pek çok sorunun çözümünde etkilidir. Aşağıda maddeler halinde mısır püskülünün faydalarını sizler için sıraladık.

  • Etkili bir idrar söktürücüdür, idrara çıkma sorunu olanlar düzenli olarak kullanabilir.
  • Mesane enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olması için düzenli olarak tüketilebilir.
  • Prostatta meydana gelen iltihabın tedavisine iyi gelir.
  • İdrar sökme özelliğinden dolayı, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır.
  • Böbrek taşlarına karşı geleneksel olarak kullanılan doğal bir çaydır.
  • Kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar ve korur.
  • Diyabet hastalarına iyi gelir.
  • Sürekli kendini yorgun hissedenlerin bu yorgunluğuna iyi gelir.

Her doğal bitki çayında olduğu gibi mısır püskülü çayının da mideyi rahatlatma özelliği vardır. Taze ve ılık olarak içilen mısır püskülü çayı, nedeni belli olmayan mide ağrılarının bile biraz olsun geçmesini sağlar.

Mısır Püskülü Faydaları 3

Yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır. Doktor kontrolünde tüketilerek tansiyon ilaçlarına alternatif olarak kullanılabilir.

Yüksek kolesterolü düşüren özelliği vardır.

Mısır püskülü ile ilgili en merak edilen sorulardan birisi mısır püskülü ile zayıflama mümkün mü, sorusudur. Genel olarak bakıldığında mısır püskülü ile zayıflama tek başına mümkün değil. Ancak kan şekerini dengeleme özelliği ile dolaylı yoldan kilo vermek için etkilidir.

Mısır püskülü çayı, kan şekerini dengede tutarak sürekli acıkma hissinin önüne geçer. İştahı azaltarak sadece ihtiyaç kadar yemek yenilmesini sağlar.

Mısır püskülü çayını diyetlerinize ek olarak tüketebilirsiniz. İştah azaltarak kilo vermeye yardımcı olan mısır püskülü, metabolizmanın da biraz daha hızlı çalışmasında etkilidir. Faydası kadar yan etkileri de bulunan mısır püskülünü, kullanmadan önce hastalığınız var ise mutlaka doktorunuza danışın.

Mısır Püskülü Faydaları

Çayın tüketilmesinden sonra beklenmeyen bir etki görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Mısır püskülü genelde yan etkiye neden olmaz. Ancak aşırı tüketildiğinde faydalarına bağlı olarak zararları ortaya çıkabilir. Örneğin tansiyon düşürme özelliği olan mısır püskülü çayını fazla tükettiğinizde, ani tansiyon düşmesi yaşayabilirsiniz.

Yine benzer şekilde idrar söktürücü özelliği ile sık tuvalete çıkma sağlar, bu da vücudun daha fazla su kaybetmesine neden olur. Bu tür sorunlar yaşamamak için düzenli tüketimlerde özellikle günde 2-3 su bardağından daha fazla tüketilmemesi gerekir. Kullanılan ilaçlar varsa etkisine göre günlük tüketimini azaltabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misir-puskulu-faydalari/