Mısırın Faydaları

Mısır, besleyici ve lezzetli bir besindir. Hem yetişkinler, hem çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bu atıştırmalık, kimi zaman patlatılarak, kimi zamansa haşlanarak tüketiliyor. Her iki tür mısırın da genel sağlık üzerinde faydaları yüksektir. Bu yazımızda sizler için süt mısırı faydaları konusunda yaptığımız araştırmaların sonuçlarını paylaşacağız.

Mısırın Faydaları

Orta Amerika ve Meksika kökenli bir bitki olan mısır, içerik bakımından sağlık için çok etkilidir. Pek çok sağlık sorunu ve rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olan mısır, zengin bir karbonhidrat deposudur. Potasyum, protein, sodyum ve doymamış yağlar bakımından da zengin olan mısır, vücudun ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyumun çok az miktarını karşılar.

Yine de bu maddeler bakımından da çoğu besine göre zengin bir içeriği vardır. Mısırın genel faydaları hakkında kısa açıklamaları aşağıda sizler için maddeler halinde hazırladık.

Anemiyi Önler: Anemi genel olarak vücutta B12 vitaminin eksik olması ve folik asit yetersizliğiden dolayı ortaya çıkar. Mısır, içeriğinde yüksek miktarda folik asit ve B grubu vitaminlerini barındırır. Bu özelliğinden dolayı, kansızlığa iyi gelir. İlaç tedavisinin yanında alternatif olarak düzenli tüketilebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler: Mısır yüksek miktarda lifli içeriğe sahiptir. Diyet lifi, çözünmeyen lif ve çözünen lifleri içeriğinde barındıran mısır, vücutta kolesterol emilimini sağlar. Sindirim sistemini düzenlediği için kabızlık, ishal, bağırsak sendromu, hemoroid gibi sağlık sorunlarını önler. Sindirim sistemine faydasından dolayı, kolon kanserinin de önlenmesinde önemli ölçüde etkilidir.

Mısırın Faydaları 1

Enerjinin Artmasını Sağlar: Mısır, içeriğindeki karbınhidrat nedeni ile kısa süreli ve uzun süreli enerji artmasına olanak tanır. Sinir sistemi ve beyin sağlığının korunmasında da etkili olan mısır, kaybedilen enerjinin yerine konmasında da etkilidir. Ağır spor yapan kişiler spordan 1-2 saat önce 1 bardak haşlanmış mısır tüketebilir.

Kilo Vermek İçin Etkilidir: Süt mısırı, kilo vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken besinlerin başında gelir. Yüksek besleyici özelliği, az kalorisi ve uzun süre tok tutma özelliği ile fazla kilolarından şikayetçi olanların imdadına yetişir. İştah kesmesi ve sürekli bir şeyler yeme isteğinin önüne geçmesinin yanı sıra, bağırsak hareketlerini düzenlediği için daha kolay kilo vermeyi sağlar.

Hipertansiyon ve Diyabete Karşı Koruma Sağlar: İnsülün direnci olmayan şeker hastalığının tedavisinde etkili olan mısır, düzenli olarak tüketildiğinde bu hastalığın önüne geçilmesini sağlar. Hatta doğal mısır tanelerinin düzenli tüketilmesi ile bu hastalıktan tamamen kurtulmak bile mümkün.

Göz Sağlığını Korur: Mısırın içeriğinde yüksek miktarda A vitamini bulunur. Bu vitamin uzun süreli göz sağlığının korunmasında etkilidir. Görme bozukluklarını giderip daha net görüş açısı sağlar.

Mısırın Faydaları 3

Kalp Sağlığını Korur: Mısır yağı, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu, kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Kötü kolesterol seviyesini düşürme özelliği sayesinde damarların tıkanmasını engeller ve kan basıncının sağlıklı bir seviyede düzene girmesini etkiler. Bu da ani kalp krizi ve felç durumlarının önüne geçmek için etkilidir.

Kansere Karşı Koruma Sağlar: Mısırın kanseri önlemesi ile ilgili pek çok önemli araştırma yapılmıştır. Etkili bir antioksdian olarak serbest radikalleri etkisiz hale getiren mısır, göğüs ve karaciğer kanserine neden olan tümörlerin oluşmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmakta etkilidir.

Gebelikte Faydalıdır: Haşlanmış mısırın gebelik döneminde ki etkisi yüksek folik asite sahip olmasından kaynaklanır. Gebelik döneminde hem annenin, hem bebeğin sağlığı için yeterli miktarda folik asit alınması çok önemlidir. Bunu doğal yollarla almak için düzenli olarak mısır tüketilebilir.

Mısırın Faydaları 2

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalı: Mısır içeriğinde bulunan yağları ve özel bileşenleri, hem saç sağlığı, hem de cilt sağlığı için önemli etkiye sahiptir. Bu nedenle pek çok kozmetik ürünün yapım aşamasında da kullanılıyor.
Bu yazımızda sizlere mısırın faydaları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Genel sağlık açısından çok faydalı olan süt mısırı haşlayıp sade olarak tüketebilir ya da farklı soslar ile hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misirin-faydalari/