Misvak Nasıl Kullanılır

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Arabistan’da yetişen erak (arak) adlı bir ağacın dalları kesilerek elde edilir. Dışında kabuk, iç kısmında lifli bir yapı gösteren besleme boruları vardır. Yağlı bir öz suyuna sahiptir. Sahip olduğu bu suyun içinde sodyum bikarbonat vardır.

Dişlerin fırçalanması sonunda büyük gıdalar temizlenmekte fakat diş fırçasının naylon kılları bakteri plağına tesir etmemektedir. Boyalı sıvılarla yapılan gargaralarda sanki hiç fırçalama yapılmadığı hayretle görülür. İşte burada misvağın muhteşem etkisi görülür. Misvak doğrudan bakteri plağına etki ettiği için mekanik ve kimyevi tesirleri ile bakteri plağını ortadan kaldırmaktadır.

Misvak nasıl kullanılır, nedir artık günümüzde pek bilen olmasa da, hala kullanan bir kesim olduğunu biliyoruz. Misvak, Erak ağacından yapılan, tükürükle etkileşime girince bir sıvı salgılayan diş temizleme çubuğudur. İnce lifleri ve kendine has bir kokusu vardır. Kullanmadan önce özenli bir hazırlık yapılmalıdır. Misvak nasıl kullanılır ve misvak nasıl açılır kısaca anlatalım.

Yaklaşık bir parmak kalınlığında, poşetli vaziyetteki misvağın özellikle kurumamış olanını seçmeniz gereklidir. Zira kuru misvağın lifleri de kuru olur. İdeal misvak, hem biraz esnek, hem de tırnakla kolayca soyulabilecek kıvamdadır.

Öncelikle, misvağın ucundan 1 santim kadar bir kabuğu pense benzeri bir aletle yavaşça soymalısınız. Biraz yumuşattıktan sonra aynı işlemi dişlerinizle de yapabilirsiniz. Soyduktan sonra lif kısmını gözlerinizle görebilirsiniz. Artık misvağınız kullanıma hazır. Bu arada söylemeden geçmeyelim, misvağın kullanmadan önce suda bir gece bekletilmesi gerektiği söylenir hep; eğer gerçekten yumuşak, ideal bir misvak temin ettiyseniz suda bekletmenize gerek kalmayacaktır.Misvak-Nasıl-Kullanılır1

Misvakın kullanım şekli diş fırçalar gibi yukarıdan aşağı değildir, enine sürterek kullanılmalıdır. Tükürüğünüzle temas ettikçe, kendine has sıvısı ağzınıza yavaşça yayılır, diş ve diş etleriniz için etkin koruma sağlar. Sert olduğu için başlarda diş eti kanamaları görebilirsiniz. Ancak zamanla bu kanamalar geçecek, diş etleriniz kuvvetlenecektir. Ayrıca, misvağın kendine has bir tadı ve kokusu vardır. Bu, başlarda biraz rahatsızlık verici olsa da, zamanla alışabileceğiniz kadar önemsiz bir detaydır.

Misvak seçildi, alındı, hazırlandı ve kullanıldı… Sonrasında misvağı muhafaza etmek gerekli. Bu da önemli bir detaydır zira misvağı açıkta bırakırsanız kuruyacak, kapalı tutarsanız da küflenecektir. Tabii bu zorluğun farkına varanlar, artık misvakları kalem şeklinde beyaz bir kapla beraber satmaktadırlar. Kabın alt kısmında bulunan delik, misvağın gerekenden fazla miktar havayla temas etmesine engel olmaktadır. Bu da, misvağın güvenli ve hijyen bir şekilde muhafaza edilmesine olanak sağlamaktadır.

Misvakın Faydaları Nelerdir

  • Misvağın yapısı, dişi ve diş etlerini korur.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Misvağın içeriği, baş ağrısına iyi gelir.
  • Ağızdaki bakterileri öldürür.

Misvak-Nasıl-Kullanılır

Son olarak, misvak kullanmanın faydaları hakkında  birçok hadis olduğunu da hatırlatmakta fayda var:

  • Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum.[İbni Mace]
  • Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.[Buhari, Müslim]

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/misvak-nasil-kullanilir/