Miyom Ameliyatı

Miyom ameliyatı, miyom oluşumları kişinin aktivitelerini engelliyor ve tehlike arz ediyorsa yapılması gereken bir operasyondur. Eğer bebek sahibi olunmak isteniyorsa, gebe kalmaya engel teşkil ediliyorsa, rahmin alınmasını gerektirecek boyutlara ulaştıysa hekim miyom ameliyatına karar verebilir.

Miyom Ameliyatı 1

Kadınlarda 35 yaşla birlikte vajinal ultrasonografi sırasında bir veya daha fazla miyoma rastlanabiliyor.

Miyom ameliyatı nasıl yapılır hususunu merak edenler için hemen anlatalım.

Hastanın rahim yapısı ve şekli bozulmadan miyomun alınması işlemine miyomektomi denilmektedir. Eğer miyom kişide kısırlık ve normal dışı kanamalara sebebiyet veriyorsa, hastanın rahminin alınması yerine miyomektomi de uygulanabilmektedir.

Ameliyat sırasında rahime bir kesi yapılarak girilir ve miyomlar dış kılıfları ile birlikte bir bütün halinde çıkarılır. Miyomun çıkarılması işlemi açık yahut kapalı ameliyat yöntemleriyle olabilmektedir. Hangi yöntemin kullanılması gerektiğini aslında miyomun büyüklüğü ve rahim içindeki konumu belirler.

Eğer miyom hastanın rahim duvarında dışarı doğru büyümüşse laparoskopik yöntemle de alınabilir. Ama eğer miyom hastanın rahim duvarı içine gömülmüşse laparatomik yani açık ameliyat daha uygun olacaktır. Rahim boşluğuna doğru büyüyen miyomlarsa histeroskopi yöntemi ile çıkarılır.

Miyom Ameliyatı 2

Rahimde miyom ameliyatı daha çok gebe kalınamadığı durumlarda yapılır. Bunun dışında bazı miyomlar düşüklere, erken doğuma, plasentanın erken ayrılmasına da sebep olabilmektedir. Bu sebeple bazı miyomların çıkarılması şarttır.

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom ameliyatı olanlar ameliyat sonrası neler yaşarlar, nelere dikkat etmeleri gerekir bir de bu pencereden bakalım.

Miyom ameliyatı sonrasında 6 hafta boyunca katı gıda tüketmemek, cinsel ilişkiye girmemek, araba kullanmamak gerekir. 6 hafta sonunda dikişler alındığında hasta normal yaşantısına dönebilir.

Miyom Ameliyatı 3

Hasta miyom ameliyatı sonrasında soğukta kalmamaya dikkat etmelidir. Ameliyattan çıkar çıkmaz çorap giyilmeli ve cereyanda kalınmamalıdır.

  • Ameliyattan hemen sonra su içilmemelidir.
  • Ameliyat sonrası bir refakatçi eşliğinde bir miktar yürümek metabolizma ve dolaşım için iyi olacaktır.
  • İlk 3 gün oturup kalkarken acı hissedilmesi doğaldır.
  • Bağırsakların rahat çalışması açısından kayısı suyu içebilirsiniz.
  • Yüksek belli iç çamaşırlarını tercih edin ki, dikişlerinizle temas ettiklerinde acı vermesinler.

Miyom ameliyatı sonrası şikayetler hususuna gelecek olursak, kesi bölgesinde karnın içinde, idrar yollarında bulantı, kusma, ağrı, ateşli iltihap ve enfeksiyon görülebilir. Mesane, idrar yolları ve bağırsaklarda zedelenmeler meydana gelebilir. Karın içinde meydana gelebilecek kanamalar bazen rahmin alınmasını dahi gerektirebilir. Bazı komplikasyonlar gelişebilir. Komplikasyonlar sigara içen kadınlarda daha çok görülür.

Miyom ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde hekimin vereceği tavsiyelere uymak son derece önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/miyom-ameliyati/